Długi taniec za kurtyną. Pół wieku armii radzieckiej w Polsce


Tom 0 cyklu Reportaż
Ocena: 4 (2 głosów)

Pragniesz przeżyć przygodę swojego życia?
Z nami zwiedzisz bunkry i poczujesz się jak Janek z Czterech pancernych!” – krzyczy tandetna ulotka.
Manewry wojskowe, military shows, paintball dla znudzonych pracowników korporacji. Życie po życiu radzieckich poligonów, państwa w państwie, które rozporządzało nie tylko czołgami, śmigłowcami i głowicami atomowymi, ale prowadziło także szpitale, szkoły, kina i piekarnie. Po jednej stronie muru tęskniący za domem żołnierze, często niezdyscyplinowani, niedożywieni i prowadzący nielegalne biznesy, po drugiej – Polacy zbuntowani wobec agresji radzieckich sąsiadów, ale też skłonni do romansów i przyjaźni ponad podziałami.

Źródło:

Informacje dodatkowe o Długi taniec za kurtyną. Pół wieku armii radzieckiej w Polsce:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2019-01-16
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-8049-788-7
Liczba stron: 224

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Długi taniec za kurtyną. Pół wieku armii radzieckiej w Polsce

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Długi taniec za kurtyną. Pół wieku armii radzieckiej w Polsce - opinie o książce

Tytuł tej książki wielce wymowny, podobnie jak interesujące biogramy autorów. Julia Wizowska, osoba młodego pokolenia. Rocznik 1988 rok. Urodzona w Kazachstanie, przejawiająca mir wobec radzieckich wojskowych. 

Grzegorz Szymanik urodzony w 1985 roku, Polak.
Wspominam o tym, ponieważ otrzymujemy zupełnie dwa różne spojrzenia na prezentowane zagadnienia. I bardzo dobrze, nie nudzimy się:) Muszę podkreślić, że nie czynię z tego tytułu nikomu żadnych zarzutów.


Po jednej stronie muru tęskniący za domem żołnierze, często niezdyscyplinowani, niedożywieni i prowadzący nielegalne biznesy, po drugiej- Polacy zbuntowani wobec agresji radzieckich sąsiadów, ale też skłonni do romansów i przyjaźni ponad podziałami.
  
Sądzę, że publicyści wykonali kawał dobrej roboty. W formie reportażu portretują rzeczywistość, którą współtworzyły sowieckie oddziały. Dysponujemy wnikliwym rysem sytuacji w Legnicy nazywanej Małą Moskwą.Choć kibice tamtejszego klubu sportowego wyrażają oburzenie: Wielka Legnica, nie Mała Moskwa.Na łamach tej pracy przewijają się takie osobistości jak: Konstanty Rokossowski, Wiktor Kulikow, Nikita Chruszczow.
   
Julia Wizowska i Grzegorz Szymanik nawiązują do 13 grudnia 1981 roku, czyli do wprowadzenia stanu wojennego. Wskazują na przesłanki zmierzające ku wypowiedzeniu wojny własnemu narodowi: ćwiczenia lotnicze ,,Sojuz '81.Odwołują się do sytuacji w ówczesnej Czechosłowacji i na Węgrzech.

Link do opinii

Interesująca książka. Zawiera fakty, o których mało kto wie, zwłaszcza młodsze pokolenie.
Fakty są przerażające (np. o składowaniu na terenie Polski głowic nuklearnych), czasami groteskowe (jak przebiegało wyprowadzanie się armii radzieckiej i co po niej pozostało - np. czołg na skup złomu, czerpanie wiadrami z ziemi paliwa przesiąkniętego z wielkich nieszczelnych zbiorników). Ciekawe są historie współżycia ludności polskiej z żołnierzami, oficerami i ich rodzinami. Oczywiście był handel, były przestępstwa, ale była nawet tragiczna historia miłosna na wzór szekspirowskiego Romea i Julii.
Na pewno nie jest to kompleksowe opisanie pobytu armi radzieckiej w Polsce, ale całkiem niezłe czytadło non-fiction na spróbowanie tematu.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2019-11-17, Przeczytałam, 52 książki 2019,
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Raj utracony
John Milton
Raj utracony
Krok do szczęścia
Anna Ficner-Ogonowska
Krok do szczęścia
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy