Dokop się do faktów na temat dinozaurów!
* Ameryka Północna, 68 000 000 lat temu: tyranozaur poluje na ofiarę.
* Anglia, 200 lat temu: Mary Anning odkrywa dziwny skamieniały szkielet.
* Obecnie: Nasze poglądy na temat dinozaurów zmieniają się... i to szybko!
Książka przedstawia te starożytne stwory w ich środowisku naturalnym i podąża za paleontologami, którzy próbują rozwiązać największą zagadkę: co się stało z dinozaurami?
MK Reed to autorka książek ,,Americus", ,,The Cute Girl Network" i ,,Palefire". Stworzyła też internetowy komiks oparty na irlandzkich mitach ,,About a Bull". Mieszka z bardzo wysokim mężem w Portland w stanie Oregon.
Joe Flood to rysownik komiksowy i ilustrator, twórca między innymi ,,Orcs: Forged for War" i ,,The Cute Girl Network". Mieszka z rodziną w Hudson Valley w stanie Nowy Jork.
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2018-07-18
Kategoria: Komiksy
ISBN:
Liczba stron: 128
Tytuł oryginału: Science Comics. Dinosaurs Fossils and Feathers
Przygotujcie się do badania głębin oceanów, dalekiego kosmosu i wszystkiego po drodze! Krwiożercze rekiny, skomplikowane roboty, upierzone welociraptory...
Przeczytane:2018-07-21, Ocena: 4, Przeczytałem,
O DINOZAURACH LEKKO I Z HUMOREM
Świat się zmienia, wszystko idzie naprzód a jednak pewne rzeczy pozostają takie same. Niemal ćwierć wieku temu ludzie przeżywali wielką fascynację dinozaurami, a kioski, księgarnie i sklepy pełne były najróżniejszych publikacji i gadżetów związanych z tymi wymarłymi zwierzętami. Wszystko za sprawą Spielberga i jego "Jurassic Parku" opartego na powieści Michaela Crichtona. Teraz, choć mody na te stworzenia raczej nie ma, w kinach gości kolejna część filmu, na księgarskich półkach znaleźć można kolejną opowieść Crichtona w tym temacie (choć autor nie żyje już od dekady), a i wszelkiej maści innych tytułów podejmujących tę kwestię nie brakuje. Jednym z nich jest "Naukomiks", łączący w sobie sporą porcję wiedzy z lekkością, przystępnością i komiksową formą.
Poznajcie dinozaury, stworzenia, która przez 165 milionów lat rządziły naszą planetą na lądzie, w wodzie i powietrzu. Były ich najróżniejsze gatunki, żywiły się mięsem i roślinności (w zależności od typu, oczywiście), ale potem wyginęły. 66 milionów lat później na Ziemi pojawił się człowiek, który na początku pozostałości po nich – kości, jajka i im podobne – brał za szkielety słoni lub nawet mitycznych stworzeń. Powoli jednak, wraz z rozwojem cywilizacji i nauki, zaczynał odkrywać ich sekrety i świat, który przeminął. Świat, odkrywany teraz powoli przed młodymi czytelnikami…
Ćwierć wieku temu ta pozycja byłaby spełnieniem moich marzeń. Kochałem wtedy dinozaury (ba, gdy inne dzieci chciały być policjantami, strażakami etc., ja marzyłem m.in. o karierze paleontologa), tak samo zresztą jak komiksy (praca rysownika była moim drugim marzeniem zawodowym). Do dinozaurów wciąż mam jednak sentyment, z opowieści graficznych też nigdy nie wyrosłem, z ochotą więc sięgnąłem po "Naukomiks" i...
Właśnie, co mogę powiedzieć o tej publikacji? Przede wszystkim, że jest lekka, prosta, kolorowa i bardzo sympatyczna. Całość nie ma jakiejś konkretnej fabuły, treść ogranicza się do przedstawienia nam historii dinozaurów, ich panowania na Ziemi i paleontologicznych działań prowadzących do ich odkrycia, ale nie o fabułę tu chodzi, a przekazywaną wiedzę. Tej jest całkiem sporo, oczywiście nie jest ona jakoś szczególnie dogłębna, ale dobrze zarysowuje temat i zachęca do jego zgłębienia. Jest przy tym łatwa i szyba w odbiorze, przystępna i atrakcyjna, także dzięki dużej dawce humoru.
Szata graficzna całości, choć prosta, dobrze pasuje do treści, jest odpowiednio nieskomplikowana (czyli w sam raz dla dzieci), ale i dość realistyczna by dobrze oddać temat. Do tego grafiki są kolorowe i miłe dla oka. A przecież nie zawodzi także wydanie, na niezłym papierze i w twardej oprawie. Warto więc podarować dzieciom ten komiks: nie tylko jako uzupełnienie seansu "Jurassic World 2". To po prostu dobra i ciekawa publikacja ucząca poprzez zabawę.