Departament Q (#4). Kartoteka 64. Audiobook

Ocena: 5 (8 głosów)
Inne wydania:

1987 rok. Nete Hermansen planuje zemstę na tych, którzy przed laty się nad nią znęcali. Głównym celem ma być Curt Wad, charyzmatyczny chirurg, jeden z członków duńskiego ruchu nawołującego w połowie XX wieku do sterylizacji dziewcząt sprawiających szczególne problemy.

Ponad dwadzieścia lat później detektyw Carl Moerck prowadzi śledztwo dotyczące Rity, właścicielki burdelu, która zaginęła w latach 80. Pojawia się nowy dowód w sprawie, która zniszczyła życie jego dwóm współpracownikom - sprawie, przez którą został zesłany do Departamentu Q.

Kiedy Assad i Rose, pomocnicy Moercka, odkrywają, że w czasie zniknięcia Rity zaginęło także wiele innych osób, detektyw ostatecznie postanawia rozpocząć śledztwo. Badając kolejne zaginięcia, zbliża się stopniowo do Curta Wada, którego determinacja, by ziścić swoją wizję z młodości, osiągnęła apogeum. A brutalne zachowanie względem Nete i innych to zaledwie niewielki ułamek zła, do jakiego jest zdolny...

,,Kiedy czytam powieści Adlera-Olsena, mam wrażenie, że rozwiązuję zagadki kryminalne w kuchni, przy dobrym winie, z najlepszymi przyjaciółmi. Nikt inny nie pisze tak intymnie o zbrodni!" Marta Guzowska

,,Jeśli Dania miałaby mieć jednego autora powieści kryminalnych, to musiałby się nazywać Jussi Adler-Olsen. Ten facet pisze inteligentnie, z pełnym zrozumieniem, zabawnie i zabójczo poważnie o sprawach, o których wszyscy powinniśmy wiedzieć. Bez względu na to, czy jesteś fanem kryminałów czy nie"

Informacje dodatkowe o Departament Q (#4). Kartoteka 64. Audiobook:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2018-05-23
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788381104630
Czyta:
Tytuł oryginału: JOURNAL 64

więcej

Kup książkę Departament Q (#4). Kartoteka 64. Audiobook

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Departament Q (#4). Kartoteka 64. Audiobook - opinie o książce

Niecierpliwie czekałam na kolejną (czwartą już) książkę Adlera-Olsena o Departamencie Q i odrobinkę się rozczarowałam, ale naprawdę odrobinkę... Po prostu dość długo nie mogłam się wciągnąć w akcję, zabrakło mi tego pędu i niezwykłego klimatu, który charakteryzował poprzednie części. Jednak jak się już wciągnęłam, to nie mogłam skończyć czytać 😊 I oczywiście, z pewnością sięgnę po kolejną część, jeśli się pojawi.

Tym razem Carl i Assad (oraz oczywiście Rose) prowadzą śledztwo w sprawie Rity, właścicielki burdelu, która zaginęła w latach osiemdziesiątych. Sprawdzając nowe tropy, trafiają na ślad innych osób, które w tym samym czasie nagle zniknęły, choć – w przypadku kilkorga z nich – najbliżsi nie wierzyli, że mogliby odejść dobrowolnie. Co się więc stało? W trakcie badania sprawy, Carl i jego współpracownicy docierają do Curta Wada i jego organizacji Czyste Linie pragnącej dostać się do parlamentu, żeby móc wpływać na losy kraju. Ich dewizą jest ograniczanie rozmnażania się osób, które uznają za gorsze i niegodne. Kiedy Carl i Assad zbliżają się zanadto do poznania mrocznych sekretów organizacji, ich życiu zaczyna grozić wielkie niebezpieczeństwo, bo ludzie związani z organizacją zrobią wszystko, by nie dopuścić do zdemaskowania ich zbrodni. Czy tym razem Carl i Assad zdołają ujść z życiem? A może trafili na przeciwnika, który jest od nich bardziej zdeterminowany i silniejszy?

Oczywiście jest też wątek romansu Carla z Moną – mimo że Carl w końcu rozwodzi się z żoną, ich związek przechodzi w kolejny etap i pojawiają się pierwsze problemy, zazdrość, niezrozumienie. Czy uratują swoją relację? Czy pokonają przeszkody?

Równolegle z akcją toczącą się współcześnie, mamy historię z 1987 roku. Śledzimy dramatyczne, pełne przemocy, okrucieństwa i niesprawiedliwości, losy Nete Hermansen, która przeszła w swoim życiu przez piekło, a kiedy udało jej się wyzwolić, postanowiła zemścić się na wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, co ją spotkało. Jej zemsta jest zaplanowana w najdrobniejszych szczegółach i bezwzględna. Jednak nawet najdoskonalsze plany maja to do siebie, że nie zawsze dają się w pełni zrealizować. Czy Nete zdoła zemścić się na wszystkich, którzy zniszczyli jej życie?

Finał powieście mnie zaskoczył, ale jakoś mi nie pasował do całości, wydawał się za bardzo wydumany…

Niemniej dobrze się to czyta, po prostu Jussi Adler – Olsen ma talent do budowania napięcia i prowadzenia akcji tak, żeby nie pozwolić czytelnikowi nawet na chwilę nudy.

Link do opinii

Kto mnie tu czyta i ogląda, ten wie, że ta seria od jakiegoś czasu regularnie u mnie wpada. Dlaczego? Bo #wartojakpieron czytać.

 

Cóż to była za rozgrywka!!!

 

Tym razem dostałam historię nie tylko poruszającą, ale i tak przejmującą, że niech to piorun trzaśnie. Nete weszła w moją głowę i nie chce z niej wyjść!!! Na dodatek Autor zafundował takie zakończenie, taki twis, taki szok..... że ja wciąż zbieram szczękę z podłogi. Tego kompletnie się nie spodziewałam!!!

 

No lubię, uwielbiam i siadam do każdego tomu jak do świątecznego stołu. Smakuję te wszystkie cudowności i myślę sobie, że chcę być wciąż głodna. 

 

Dostałam taką zagadkę, dostałam tyle emocji, momentami serce galopowało jak konie w #yellowstone co to była za przejażdżka! Co to były za wrażenia!

 

Jak dla mnie, na ten moment jest to najlepszy tom serii, co jest zaskakujące, skoro tamte były fenomenalne. Jeśli z każdą częścią myślę sobie o ta jest najlepsza, to co będzie dalej?

 

Może jeszcze dodam, że cyniczny humor Carla ma tu ogromne pole do popisu i chyba tylko dzięki jego sarkastycznym uwagom nie zeszłam na zawał przy takim finiszu.

 

Czy zostałam zagorzałą fanką Autora? Kto zgadnie?

Link do opinii
Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2022-11-15, Ocena: 5, Przeczytałam,

I tak stałam się fanką Departamentu Q i jego pracowników. To już czwarta moje przygoda z tymi postaciami i sprawami, jakie prowadzą. Ta jest szczególnie wstrząsająca, bo oparta na faktach. Na małej wyspie Sprog? realizowany był eksperyment dr. Kellera, który trwał niemal 40 lat. Ośrodek został zamknięty dopiero w 1961 r. W momencie likwidacji przebywało w nim ok. 500 uwięzionych kobiet. W czasie jego funkcjonowania wysterylizowano przymusowo 11 tys. kobiet. Były upokarzane, okrutnie traktowane i gwałcone. Książka przywraca pamięć o ich tragedii, chociaż to oczywiście w dalszym ciągu "tylko" fascynujący kryminał. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2022-08-01, Ocena: 5, Przeczytałam,
"Złej krwi nie należy mieszać z dobrą" Kolejna sprawa i kolejne śledztwo, którym zajmuje się "piwniczny" Departament Q i jej naprawdę ciekawi pracownicy na czele z gburowatym Carlem M?rckiem. Tym razem sprawa dotyczy zaginięcia pewnej burdelmamy, Rity. Jak i w poprzednich śledztwach i tym razem fakt ten, to tylko czubek góry lodowej, a dochodzenie zataczając coraz szersze kręgi, sięga aż do lat 50 - 60 ubiegłego wieku. To wszystko przeplatane jest scenkami z życia osobistego pracowników Departamentu Q, jednak dotyczy to tylko Carla i Rose, bo o Assadzie nadal nie wiemy nic. To bardzo tajemniczy człowiek, zwłaszcza że jak się okazuje w tej części, ma on ciekawe znajomości w "dziwnych" kręgach. W tej części też detektywi zostaną nieźle poturbowani. Najpierw przez przeziębienie i cieknący z nosa katar, a potem przez dużo poważniejsze skutki pewnych działań i wtykanie zasmarkanego nosa w bardzo drażliwe tematy. Głównym tematem w tym tomie jest "zabawa w Boga", czyli grupa ludzi, którym się wydaje, że mogą, a nawet powinni decydować kto ma "dobrą krew" i powinien żyć i się mnożyć, a kogo należy z życia "wyeliminować" jeszcze przed urodzeniem. Wiem, już ten temat był poruszany w różnych innych lekturach, jednak tutaj autor robi to tak umiejętnie, że absolutnie nie idzie się nudzić. Zwłaszcza że szaleńców wciąż nie brakuje i wcześniej czy później, jakiś taki "nawiedzony bóg" znowu może się "objawić" a "Czyste linie" okażą się rzeczywistością, a nie literacką fikcją. . Uważam, że autor trzyma swój bardzo dobry poziomi, nie obniża poprzeczki i mam nadzieję, że kolejne sprawy Departamentu Q, będą równie ciekawe i pasjonujące. Z ciekawostek dodam tylko jeszcze "polski kwiatek" Autor pisze o Polakach, którzy ukradli samochód, bo długo stał i nikt się nim nie interesował, więc uznali, że to nie kradzież i sobie go po prostu wzięli ?. Niektórzy wiedzą, że zbieram takie "kwiatki" o Polakach w książkach zagranicznych autorów. ?
Link do opinii
Avatar użytkownika - tomaszhojda
tomaszhojda
Przeczytane:2020-06-29, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2020-04-23, Ocena: 5, Przeczytałam,
Inne książki autora
Wisząca dziewczyna
Jussi Adler-Olsen0
Okładka ksiązki - Wisząca dziewczyna

W samym środku zasłużonej porannej drzemki w piwnicy komisariatu policji Carl Moerck, szef Departamentu Q, dostaje telefon od kolegi pracującego na wyspie...

Kobieta z blizną
Jussi Adler-Olsen0
Okładka ksiązki - Kobieta z blizną

To zdecydowanie najtrudniejsza z dotychczasowych spraw Carla Morcka. Tajemnicze morderstwo sprzed lat tym razem będzie powiązane z mroczną przeszłością...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Z pamiętnika jeża Emeryka
Marta Wiktoria Trojanowska ;
Z pamiętnika jeża Emeryka
Obca kobieta
Katarzyna Kielecka
Obca kobieta
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Oczy Mony
Thomas Schlesser
Oczy Mony
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy