Człowiek Krzyża. Historia w obrazach

Ocena: 0 (0 głosów)
„Patrzysz na mnie z krzyża, mój Panie..." Wizerunek i spojrzenie ukrzyżowanego.

Sztuka i duchowość wspaniale się łączą w prezentowanych tu ponad 300 pracach, które ukazują Krzyż Chrystusowy – obiekt czci i najważniejszy symbol chrześcijaństwa – z ikonograficznego i teologicznego punktu widzenia. Prezentowane dzieła od najstarszych po współczesne obrazują, jak wpływał on nie tylko na rozwój wiary, ale także na kształtowanie wrażliwości i całej kultury szczególnie zachodnich społeczeństw. Autor opisuje i porządkuje bogactwo artystycznego ujęcia krucyfiksu, podejmując temat w czterech głównych hasłach: Historia Ukrzyżowanego, Ludzkość u stóp Golgoty, W uścisku z krzyżem i Symbol krzyża. W efekcie otrzymujemy niezwykły portret Człowieka Krzyża na przestrzeni epok, które akcentowały w tym wizerunku różne aspekty historii zbawienia. Ów portret jest także punktem wyjścia do lektury utworów literackich oraz rozważań z zakresu liturgii, teologii i patrologii.

Każdemu obrazowi towarzyszą bowiem fragmenty Ewangelii, Listów św. Pawła, pism ojców Kościoła, Bernarda z Clairvaux, Katarzyny ze Sieny, Jacopone da Todi, Ignacego Loyoli, Benedykty od Krzyża (E. Stein), Eliota, Ungarettiego, Claudela, Borgesa, Giussaniego, papieży Wojtyły i Ratzingera i wielu innych, będące medytacją pasyjną, refleksją nad Ukrzyżowanym czy modlitwą do Niego.

Alfredo Tradigo, ur. w 1955 r. w Mediolanie, dziennikarz, pisarz i badacz ikonografii chrześcijańskiej. Krytyk sztuki w renomowanych włoskich wydawnictwach (Rusconi, Rizzoli, San Paolo), współpracownik „Famiglia cristiana” i „Osservatore Romano”. Autor książek, m.in. leksykonu Ikony i święci prawosławni (wyd. pol. Arkady, Warszawa 2011), oraz nagrodzonych zbiorów wierszy.

Odbiorcy:
- szerokie grono czytelników zainteresowanych sztuką chrześcijańską, zwłaszcza ikonografią Krzyża Chrystusa i jego oddziaływaniem w teologii, historii i kulturze Zachodu.

Dlaczego warto przeczytać tę książkę?
- starannie wydany album ukazujący ogromne dziedzictwo obrazów przedstawiających Mękę Pańską na przestrzeni dziejów, opatrzony profesjonalnymi komentarzami (w tym obszernym wprowadzeniem kard. Ravasiego), indeksami oraz słownikiem ikonografii krzyża
- niezwykła duchowa i artystyczna pielgrzymka śladami Krzyża Zbawiciela
- zbiór dzieł największych artystów od Michała Anioła do Chagalla stanowiący o atrakcyjności tego opracowania sztuki religijnej, pełniącego też ważną rolę edukacyjną.

Informacje dodatkowe o Człowiek Krzyża. Historia w obrazach:

Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2014-04-07
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-7660-968-3
Liczba stron: 512

więcej

Kup książkę Człowiek Krzyża. Historia w obrazach

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Człowiek Krzyża. Historia w obrazach - opinie o książce

Inne książki autora
Ikony i oblicza Wschodu. Teologia piękna i światła
Alfredo Tradigo0
Okładka ksiązki - Ikony i oblicza Wschodu. Teologia piękna i światła

Publikacja przybliża Czytelnika do tajemniczej rzeczywistości, jaką jest ikona - znak obecności Boga pośród ludzi; do obrazu pochodzącego trochę z tego...

Ikony. Teologia piękna i światła
Alfredo Tradigo 0
Okładka ksiązki -  Ikony. Teologia piękna i światła

Publikacja przybliża Czytelnika do tajemniczej rzeczywistości, jaką jest ikona – znak obecności Boga pośród ludzi; do obrazu pochodzącego trochę...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy