Czerwona zemsta II

Ocena: 6 (2 głosów)

O tej odwadze i poświęceniu nigdy nie powinno się zapomnieć.

Rok 1945. Lasy Lubelszczyzny. Grupa partyzantów AK pod dowództwem Mariana Bernaciaka „Orlika” walczy o wolną Polskę w coraz bardziej zmieniającym się świecie. Na przeszkodzie stają nie tylko panoszący się w kraju sowieccy komuniści. Do bratobójczej walki z Polakami skuszonymi przez nową władzę dochodzi niemal na każdym kroku. Tymczasem dla radzieckiej wierchuszki kluczową sprawą staje się wytropienie Emilki Komarnickiej, ośmioletniej dziewczynki, która jest kluczem do odnalezienia ukrytego archiwum…

Drugi tom powieści Czerwona zemsta opisuje dalsze losy bohaterów przez wiele lat skrywanych w mrokach historii. Ta oparta na kanwie prawdziwych wydarzeń opowieść pokazuje fragment odważnego i wypełnionego miłością do Ojczyzny życia tych, którzy nigdy się nie poddali.

W ciągu pół godziny zgrupowanie osiągnęło gotowość bojową. Zaspani chłopcy zostali wyciągnięci z kwater. Na gwałt poprawiali mundury, pobierali broń, sprawnie odnajdywali swoje plutony, drużyny i sekcje. Dowódcy stawali przed swoimi plutonami, w których brakowało tylko ludzi z czat, gdyż te nie mogły porzucić obowiązków.
„Spokojny” monotonnym głosem zapoznawał ludzi z sytuacją, gdy między szeregi wpadli żołnierze, którzy mieli być doprowadzeni do zgrupowania przez Magdę. Brakowało jednak dwóch. Pozostali wyglądali na śmiertelnie przerażonych.
– Panie komendancie – meldowali „Świtowi”. – Niedaleko za Trojanowem ostrzeliwali nas sowieccy telefoniści. Próbowaliśmy się od nich oderwać, ale dwóch z nas oberwało. Magdę i jednego z nas zabrali do Trojanowa.
„Spokojny” zaklął szpetnie.

Informacje dodatkowe o Czerwona zemsta II:

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2020-05-05
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-8147-764-2
Liczba stron: 574
Język oryginału: polski

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Czerwona zemsta II

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Czerwona zemsta II - opinie o książce


Czytając "Czerwoną zemstę II" robiłam sobie przerwy, ponieważ ilość bohaterów i wydarzeń jest ogromna. Musiałam sobie wszystko poukładać, aby żadna informacja mi nie umknęła. Każdy szczegół miał znaczenie. I wiecie co? My naprawdę mamy bardzo dużo szczęścia, że żyjemy w kraju, w którym panuje pokój i nie musimy obawiać się o swoje bezpieczeństwo.
Powieść nie jest łatwa ze względu na tematykę, którą porusza. Niechlubne karty historii powoli zostają ujawniane. Autor w przystępny sposób opisał wydarzenia, które nadal wzbudzają wiele emocji. Często z przerażeniem czytałam opisy tortur. Plastyczny opis walk sprawił, że łatwo było mi je sobie wyobrazić. Połączenie prawdy z fikcją literacką tworzy fascynującą powieść, w której zatraca się czytelnik. Chce on jak najszybciej poznać zakończenie a zarazem stara się skupić na fabule, która jest pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji, wzbogacona licznymi intrygami służb wywiadowczych oraz akcji partyzanckich. Jestem przekonana, że nie będziecie się nudzić podczas czytania.
Bohaterowie "Czerwonej zemsty II" doświadczali jak każdy przeciętny człowiek też przyjaźni, miłości, radości, ale też strachu, niepewności, głodu czy zdrady. Nieufność była w nich ogromna, ponieważ często zdarzało się, że dawny przyjaciel czy sąsiad potrafił donieść na nich na milicję czy UB.

Link do opinii
Avatar użytkownika - karolinamazur
karolinamazur
Przeczytane:2021-02-03, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2021,

Patrząc z perspektywy kobiecej główną bohaterką, zarówno pierwszego, jak i drugiego tomu jest Emilka Komarnicka. Dziecko szczęścia, a jak kto woli mała agentka, urodzona w ciężkich czasach pod szczęśliwą gwiazdą. Potrafiła wyjść całą z każdej opresji, sprytna, inteligentna i wygadana wprawiała w osłupienie dorosłych. Jako córka polskiego patrioty, walecznego partyzanta, chroniącego najbiedniejszych przed śmiercią i głodem oraz rosyjskiej agentki służ specjalnych, wykonującej bezpośrednie rozkazy Stalina i szukającej dowodów na śmierć Hitlera posiadała wspaniałe geny: ,,język wredny, ale serce złote".

Choć powieść ma prawie 600 stron, czuję wciąż niedosyt. Pełno w niej herod bab, odważnych kobiet ze wszystkich stanów społecznych, walczących o wolną Polskę. Na szczególną uwagę zasługuje Małgorzata, Magda i Ola oraz staruszka Elżbieta i jej córka Łucja, a także harda kelnerka Iza. Zaś wśród kobiecych antywzorców osobowych na miejsce pierwsze zasługuje szynkarka Mariola Suchańska. Konfidentka i ,,kutwa" pozyskiwała ludzkie sekrety na dwa sposoby, podawała niektórym za dużą ilość alkoholu oraz pała się wróżbiarstwem, gdyż księdzem nie mogła zostać. A podczas seansów spirytystycznych klienci mówili jej więcej niż na spowiedzi. Wielu przez nią poszło na ,,wczasy" do ubeckich katowni...

Wspaniałe zakończenie (czytałam dwa razy). Polecam! Z niecierpliwością czekam na trzeci tom szczegółowo opisujący życie pani Emilii na emigracji oraz czwarty na temat losów jej wnuczki Soni i Kuby, najmłodszego pokolenia, które zadba o pamięć i groby odważnych partyzantów:)

Link do opinii
Inne książki autora
W tajnej służbie II Rzeczypospolitej. Napad
Krzysztof Goluch0
Okładka ksiązki - W tajnej służbie II Rzeczypospolitej. Napad

Miłość, zemsta i tajemnice, których nie sposób rozwikłać.  Między Elizą, córką szefa polskiego wywiadu, i Wiktorem Adamczewskim, sprawującym nad nią opiekę...

W tajnej służbie II Rzeczypospolitej. Operacja berlińska
Krzysztof Goluch0
Okładka ksiązki - W tajnej służbie II Rzeczypospolitej. Operacja berlińska

By zdobyć najpilniej strzeżone tajemnice państwowe, trzeba być gotowym na więcej niż jedną bitwę.  Zima 1919 roku. Wielka Wojna zmiotła imperia i stworzony...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy