Książka uhonorowana prestiżową Nagrodą Pulitzera (2013) w kategorii biografii i autobiografii!
Biografia ojca sławnego pisarza Aleksandra Dumasa - Tomasza Aleksandra Dumasa (1762-1806), który wsławił się jako niezrównany żołnierz, a z czasem zasłużony generał armii republikańskiej Francji. Był też - jak dowodzi autor - pierwowzorem losów postaci hrabiego Monte Christo.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2013-10-17
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 344
Prawdziwa historia Edmunda Dantesa.
Coś dla sympatyków twórczości Aleksandra Dumasa. Ojca i syna:)
Powieść Hrabia Monte Christo przeczytałam niezliczoną ilość razy. W związku z tym ucieszyłam się, gdy na półce w bibliotece dostrzegłam tę pozycję. Wprawdzie trochę mnie rozczarowała, ale o tym za chwilę. W recenzji tego flagowego dzieła wspomniałam, że seniora spotkała podobna historia, jak ta przez niego opisywana. I to on jest pierwowzorem głównego bohatera.
Ojciec pisarza był postacią nietuzinkową o niebanalnym życiorysie, któremu nie było łatwo w życiu. Potomek czarnoskórej niewolnicy Casette Dumas i francuskiego plantatora markiza de la Pailleterie. Do Francji przybył wraz z ojcem w 1780 roku. Pnie się po szczeblach kariery w armii, odznaczając się wieloma przymiotami: honorowy, lojalny, uczciwy. W tym miejscu przypomnę o znamiennym fakcie w CV Thomasa Aleksandra Dumasa. Wsławia się w oddziałach samego Cesarza Francuzów ( uwaga: nigdy Cesarza Francji), przysłuży się w podboju Malty i zdławieniu rebelii w Kairze w 1798 roku. Przeciwnicy nadali mu przydomek Czarny diabeł.
Podczas kampanii w Egipcie wdaje się w konflikt z Napoleonem, jawnie go krytykując za sposób prowadzenia działań militarnych. W czasie podróży przez Włochy zostaje internowany, na wolność wyjdzie w 1801 roku. Umiera pięć lat później.
Mimo że Tom Reiss pracował nad książką dziesięć lat, to rozważania nie wyczerpują w pełni tematu, pozostawiają wrażenia niedosytu. Wątki biograficzne nie są pogłębione, zbyt pobieżne.
Z plusów to, że sporo dowiadujemy się o panowaniu Bonaparte. Dostajemy przyzwoitą lekcję historii: kolonializm, Wielka Rewolucja Francuska...
Ale też jest mowa o etykiecie, panujących zwyczajach, obyczajach. Savoir-vivre doby XVIII i XIX wieku. Razem z autorem wędrujemy przez Paryż, Wandeę, Kair... Fascynująca to podróż.
Jeden człowiek, trzy tożsamości i niezwykła opowieść o jednej z najbardziej fascynujących mistyfikacji XX wieku. Lew Nissimbaum, syn przedsiębiorcy naftowego...