Socjalista przed wojną, więzień Auschwitz w czasie wojny, czołowy komunista po wojnie. Konformista, bohater dowcipów, wieczny premier. Szara eminencja, figurant. Ulubieniec wielu Polaków.
Stał na czele rządu przez ponad dwadzieścia lat, od 1947 do 1970 roku, z przerwą w latach 1952-1954, kiedy stanowisko zajmował Bierut. Wówczas był wicepremierem. Żartowano, że jest najtańszym politykiem w PRL-u, bo do urzędów nie trzeba zamawiać nowych portretów. Po rozstaniu z fotelem premiera został przewodniczącym Ogólnopolskiego Komitetu Pokoju. ,,Żołnierzem na froncie walki o pokój" był do 1986 roku. Dopiero wtedy ostatecznie zakończyła się jego polityczna kariera. Miał 75 lat.
Korzystał z przywilejów władzy. Kochał życie, zmieniał kobiety, jeździł szybkimi samochodami i pijał drogie trunki. Mówiono na niego Car Ankiewicz.Dowcipy o sobie lubił, nawet kolekcjonował, a niektóre podobno sam wymyślał. Jedni zapamiętali, że był wysoki, drudzy, że niski, trzeci, że średniego wzrostu. Większość nie wątpi, że był łysy. Zmarł 20 stycznia 1989 roku. Niecałe pół roku później zakończył się w Polsce komunizm.
Książka Piotra Lipińskiego to oparta na solidnej podstawie źródłowej próba rozwikłania zagadek i tajemnic, jakie narosły wokół Józefa Cyrankiewicza - jednej z najciekawszych postaci peerelowskiego establishmentu.
Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2016-09-14
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN:
Liczba stron: 272
większość ludzi uważa go za karierowicza, który zrobiłby wszystko, aby osiągnąć swe zamierzenia. Mógł zamieszkać na Zachodzie (w 1940 roku), ale wtedy któżby o nim pamiętał. Wolał zostać, co przypłacił uwięzieniem w Auschwitz. Po zakończeniu wojny został jednym z czołowych przedstawicieli polskiej sceny władzy. Szybko zmieniał poglądy, tylko po to, by utrzymać się u władzy. Nic dziwnego, że przylgnął do niego tytuł "Wiecznego premiera". Jako jeden z niewielu, potrafił utrzymać władzę zarówno w czasie stalinowskim, jak i pod rządami Gomułki.
Wbrew naszym wyobrażeniom, Józef Cyrankiewicz wyróżniał się w aparacie PRL-owskiej elity. Był kulturalny, obyty, elegancki. Lubił towarzystwo artystów i artystek – jego żoną była słynna wówczas Nina Andrycz. Ludzie ludu, zazwyczaj, bardzo go lubili, o czym świadczy ogromny zbiór anegdot i dowcipów mu poświęconych. Nie bał się podejmować trudnych decyzji – w czerwcu 1956 roku wysłał polskie wojska przeciw strajkującym robotnikom poznańskim. Wcześniej Cyrankiewicz odmówił pomocy Witoldowi Pileckiemu (i wiemy, jak się to skończyło).
Cyrankiewicz w książce Piotra Lipińskiego, to postać nietuzinkowa, emocjonująca, wręcz magnetyczna. Autor wszystko świetnie udokumentował. Co ciekawe, czytając biografię Cyrankiewicza można odnaleźć elementy współczesnej polityki, co jeszcze bardziej nadaje smaku książce.
Jan Rodowicz ,,Anoda" był legendą Szarych Szeregów. To on pierwszy rzucił butelkę zbenzyną podczas akcji pod Arsenałem. UB przyszło po niego w Wigilię...
Wzrost: 1,65 m; postać: wysmukła, silna; włosy: gęste, miękkie, ciemnoblond; twarz: zdrowa, okrągła; czoło: średnie; oczy: niebieskie, normalne; usta:...
Przeczytane:2021-06-16, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2021, Insta challenge. Wyzwanie dla bookstagramerów 2021,
"Wieczny premier" ten zaszczytny tytuł przypada... nie, nie Mateuszowi Morawieckiemu. Ten rządzi zdecydowanie za krótko i mam taką nadzieje, że nie dogoni... właśnie kogo? Józefa Cyrankiewicza, czyli polityka najdłużej sprawującego funkcję premiera w historii Polski. A wracając do obecnego premiera, to podobieństw oprócz tego, że potrafi tak jak Cyrankiewicz zachować na dłużej swoje stanowisko jest wiele. Jakich? Przeczytajcie książkę Piotra Lipińskiego "Cyrankiewicz wieczny premier" i na pewno podobieństo znajdziecie nie jedno.