Córki botanika. Zielarki. Rozalia

Tom 2 cyklu Córki botanika. Zielarki

Rozalia Wigura słynie z wytwarzania ziołowych nalewek, maści i mikstur, które leczą ciała i dusze panien z towarzystwa. Choć świetnie radzi sobie z ujeżdżaniem koni, zarządzaniem majątkiem i wierzy w niezależność kobiet, marzy o spokojnym życiu u boku ukochanego mężczyzny. Niestety, Julian Zaręba, który smalił do niej cholewki przez lata, budząc nadzieję na małżeńskie szczęście, dał nogę... Nieoczekiwane spotkanie wciąga Rozalię w niebezpieczne śledztwo dotyczące pochodzenia ukochanego. Kto jest kim w grze, w której stawką jest życie? Czy prawda o wydarzeniach sprzed lat ujrzy światło dzienne? Córki botanika. Zielarki to dwutomowa powieść romantyczno-przygodowa, rozgrywająca się na początku XIX wieku nad Narwią i w krajach Orientu. Jej bohaterkami są Jaśmina i Rozalia, którym ojciec, baron Wigura, przekazał zamiłowanie do botanicznych eksperymentów, ludowej wiedzy i niezgłębionych tajemnic świata. W powieści występują postacie znane z cyklu W dolinie Narwi oraz Córki botanika. Bliźniaczki Urszuli Gajdowskiej.

Informacje dodatkowe o Córki botanika. Zielarki. Rozalia:

Wydawnictwo: Szara Godzina
Data wydania: 2024-08-22

Tagi: Literatura przygodowa Literatura obyczajowo-rodzinna Sagi rodzinne Botanika przyroda nić Tybald i tajemnica Elfów Ognia

Kup książkę Córki botanika. Zielarki. Rozalia

Córki botanika. Zielarki. Rozalia - opinie o książce

Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2024-09-07, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2024,

Poprzednia dylogia "Córki botanika. Bliźniaczki" dostarczyły mi nie lada emocji i przygody z Hortensją i Hiacyntą - młodszymi siostrami Jaśminy i Rozalii. Poza tym fajnie było dowiedzieć się, co u nich słychać. Nie inaczej było w przypadku Zielarek. Działo się bardzo dużo. Swoją drogą ciekawa jestem, czy lubicie takie kwiatowe imiona? Mnie się podobają ze względu na swoją oryginalność.

Każda z bohaterek jest na swój sposób wyjątkowa i każda bez problemu da się lubić. Wracamy do ich dzieciństwa i zdarzeń, które zaważyły na tym, jakimi stały się kobietami. Obserwujemy ich zmianę poglądów, przełamywanie stereotypów, podziwiamy za odwagę w walce o swoje.

"Miłość to uczucie bardzo skomplikowane. Może trwać całe życie, ale z biegiem lat zmieni swoją naturę."

Autorka zabiera nas do XIX wieku nad Narew i krajów Orientu. Gdziekolwiek by nie była umieszczona akcja, to uwielbiam spotykać ten okres w literaturze. Autorce doskonale udało się uchwycić tamte realia. Pojawi się pewien sułtan ze swoim haremem (nie pamiętam, kiedy czytałam coś takiego) i handlarze niewolników. Nie zabraknie również niebezpiecznych momentów, tarapatów, śledztw, spisków, tajemnic, sekretów, niedomówień, ciekawostek zielarskich, humoru oraz komedii pomyłek. Nie obędzie się również bez trosk i problemów, które niezależnie od epoki dotykają każdego z nas tak samo. To problemy małżeńskie, strata, poszukiwanie własnych korzeni czy potrzeba decydowania o sobie.

"Nie da się ujarzmić własnego życia, ale nie można pozwolić, by po nas przegalopowało."

W pierwszym tomie dylogii totalnie zaskoczył, a nawet zszokował mnie wstęp. Czegoś takiego się nie spodziewałam. Widzimy, jak nieprzewidywalny, zaskakujący bywa los. Nigdy nie możemy być pewni tego, co nam przygotował. A autorska zgrabnie lawiruje, by niejednokrotnie wywieźć nas w przysłowiowe pole.

"W życiu każdego człowieka może zdarzyć się taki moment, który przewróci do góry nogami wszystko, co ten traktował jako ustabilizowane i pewne, i zmieni sposób postrzegania przez niego zarówno świata, jak i siebie samego."

Tak jak i poprzednio, tak i teraz moją uwagę zwróciły rysunki przedstawiające głównych bohaterów, których autorką jest sama Urszula Gajdowska. Moim zdaniem idealnie oddają ich charakterystykę.

"Córki botanika. Zielarki" to barwne, porywające, wielowymiarowe i nietuzinkowe powieści romantyczno-przygodowe, z którymi nuda nikomu nie grozi. Emocji co nie miara! Jeśli jesteście fanami romansu kostiumowego - musicie koniecznie sięgnąć po te tytuły!

Avatar użytkownika - dzagulka
dzagulka
Przeczytane:2024-09-01, Ocena: 5, Przeczytałam,
,,Córki botanika. Zielarki" to barwne, awanturnicze powieści romantyczno-przygodowe. Rozgrywają się na początku XIX wieku w krajach Orientu i nad Narwią. Dylogia ta składa się na znakomicie przyjęty przez czytelników cykl powieściowy ,,Córki botanika". Na pewno pamiętacie poprzednie dwa tomy pt. ,,Córki botanika. Bliźniaczki", w których to autorka ze swadą opisała przygody sióstr bliźniaczek Hortensji i Hiacynty. Ten cykl urzekł mnie od początku do końca, dlatego też z radością podjęłam się współpracy recenzenckiej z Wydawnictwem Szara Godzina przy promocji kolejnych dwóch tomów serii. ,,Córki botanika. Zielarki" to Jaśmina i Rozalia, które charakteryzują się miłością do botanicznych eksperymentów, ludowej wiedzy i ukrytych tajemnic świata. To również siostry Hortensji i Hiacynty. Równie charakterne, nieprzewidywalne i pomysłowe. Dzięki naukom ojca, hrabiego Wigury, świetnie radzą sobie w każdej sytuacji i mają ogromną wiedzę, która pozwala im wyjść cało z niejednej opresji. Podobnie jak ich siostry bliźniaczki, podbijają serca, a mężczyzn, na których im zależy potrafią wprawić w zakłopotanie i konsternację. Urszula Gajdowska zrobiła to kolejny raz! Ponownie oddała w ręce czytelników powieści, których fabuła bazuje na charakterystycznej, aktywnej, dynamicznej akcji. Zarówno w Jaśminie jak i Rozalii, nie ma miejsca na stagnację. Główne bohaterki przeżywają przygody i perypetie uczuciowe. Wplątane są w niebezpieczne śledztwa i sytuacje, które wystawiają ich uczucia i możliwości na próbę. Śledząc ich losy i poczynania mamy do czynienia z istnym kalejdoskopem wydarzeń. Barwne towarzystwo w postaci Jaśminy, Rozalii, Juliana i Delagora, dostarczy czytelnikowi rozrywki na najwyższym poziomie. Autorka w tych częściach serii przenosi czytelnika w wir porywających zdarzeń, które wywołują szybsze bicie serca i wypieki na twarzy. Pierwszy tom oczarowuje czytelnika, wybuchem niespodziewanych uczuć, próbą ratowania rodzinnego majątku i wyprawą do krajów Orientu. Wyobraźnia i zmysły czytelnika oszaleją z zachwytu nad przygodami i podróżą, jaką będzie musiała odbyć Jaśmina. Śledząc jej losy i poczynania miałam wrażenie, że oglądam doskonale wyreżyserowany film nawiązujący do seriali, które kiedyś oglądałam pasjami. Mianowicie ,,Wspaniałe stulecie" i ,,Andżelika i sułtan". Autorka w tak doskonały i przemyślany sposób prowadzi fabułę powieści, że każde wydarzenie i postępowanie bohaterów, z tomu pierwszego, staje się wyjściem do tomu drugiego. I tak też od Jaśminy, przechodzimy do Rozalii, która uwikłana zostaje w uczucie, które dostarcza jej niepewności i niepokoju. Jej uczucie do Juliana prowadzi ją prosto w sieć niebezpiecznych intryg, zdarzeń i śledztwa, które ma na celu odkrycie pochodzenia ukochanego. Będzie się działo, możecie mi wierzyć! Urszula Gajdowska, jak to ma w zwyczaju, serią zabawnych pomyłek i wyjątkowym poczuciem humoru, rozładowuje napięcie, które buduje poddając bohaterów trudnym i dramatycznym momentom. Takich również w tej serii nie brakuje. Autorka przemyca na kartach powieści trudne tematy. Problemy z lękiem, przemoc, chorobę umysłu i nieustanne borykanie się z wydarzeniami z przeszłości. ,,Córki botanika. Zielarki" to cykl, który spowoduje zarwane noce. Piękny, nieprzeciętny, barwny, charyzmatyczny i porywający. To cykl, od którego nie można się oderwać. A jego główne bohaterki mogą stać się inspiracją dla innych kobiet. Odważne, przełamujące stereotypy, walczące o swoje, inteligentne. Bierzcie i czytajcie. Pozwólcie się oczarować ,,Córkom botanika".
Panna bez majątku
Urszula Gajdowska 0
Okładka ksiązki - Panna bez majątku

Małgorzata Strzelecka to oczytana, ciekawa świata i nieco zakompleksiona młoda szlachcianka. W jej mniemaniu los pozbawił ją urody, a brat utracjusz –...

Zbuntowana szlachcianka
Urszula Gajdowska 0
Okładka ksiązki - Zbuntowana szlachcianka

Rok 1818. Młoda szlachcianka Hanna Królikiewicz, z powodu odrzucenia zalotów kolejnego konkurenta, zostaje zamknięta przez rodziców w panieńskim pokoju...

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski