Córka Ewy

Ocena: 4 (2 głosów)

Nazwisko Balzaka, dla współczesnych, było przede wszystkim mianem spowiednika serc i dusz kobiecych, człowieka, który, jak nikt przed nim, zrozumiał i zanalizował kobietę, podchwycił ją i uwiecznił w jej wielkości i małostkach, jej prawdzie i kłamstwach, i stworzył cały orszak niezapomnianych postaci kobiecych.

Żona zaczęła w końcu znajdować pewną monotonię w tak dobrze urządzonym Edenie. Doskonałe szczęście pierwszej kobiety w raju ziemskim przyprawiło ją o mdłości, jakie sprawia zbyt długie sycenie się słodyczami, i obudziło w hrabinie pragnienie, jak u Rivarola podczas lektury Floriana, aby spotkać jakiegoś wilczka wśród tej pasterskiej idylli. Oto, jak się zdaje, wiekuiste znaczenie symbolicznego węża, do którego Ewa zwróciła się prawdopodobnie z nudów. Morał ten wyda się może nieco śmiały w oczach protestantów, którzy biorą Genezę bardziej na serio niż sami Żydzi. Ale położenie pani de Vandenesse da się wytłumaczyć bez figur biblijnych: czuła w duszy olbrzymią niezużytą siłę, szczęście nie sprawiało jej cierpienia, spełniało się bez trosk i niepokojów, nie drżała o jego utratę, objawiało się co rano w tym samym niebieskim kolorze, z tym samym uśmiechem, z tym samym miłym słowem. Żaden powiew, nawet zefiru, nie marszczył tego czystego jeziora: pragnęłaby nieco sfalować tę taflę.

Informacje dodatkowe o Córka Ewy:

Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2018-02-15
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7779-444-9
Liczba stron: 144
Tytuł oryginału: Une fille d'Eve
Język oryginału: francuski
Tłumaczenie: Tadeusz Żeleński-Boy

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Córka Ewy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Córka Ewy - opinie o książce

Avatar użytkownika - KuLtUrAlNiEbp
KuLtUrAlNiEbp
Przeczytane:2018-12-25,

Powieść "Córka Ewy" po raz pierwszy została wydana w odcinkach, na przełomie 1838/1839.
Należy do cyklu pt. "Komedia ludzka".

Obyczajowy romans z historią w tle. Tak w skrócie można scharakteryzować gatunek "Córki Ewy". Jest to opowieść o hrabinie Marii de Vandenesse, która znudzona swym wygodnym życiem, pozwoliła uwikłać się w romans z niejakim pisarzem Raul'em Natan'em. On zaś w owej znajomości dostrzegł szansę i korzyść dla rozwoju swej sławy dziennikarskiej. Po prostu chce on wykorzystać hrabinę, a w zasadzie jej majątek do zrealizowania planów wydania dziennika. I tu się zaczyna cała akcja warunkowana relacjami damsko - męskimi.  

Powieść ukazuje także zależności społeczne i wchodzi w zakamarki natury ludzkiej. Jak już wspomniałam, autor zdaje się tu bardzo dokładnie znać psychikę kobiety. W "Córce Ewy" jest to bardzo zauważalne. Wręcz drąży i bada ścieżki zachowań i motywów postępowania płci pięknej. 

Jednocześnie "ocenia" mężczyzn, pokazując ich wielką słabość i bezradność wobec kobiecych "gierek". Tym samym uczy szacunku i godności do kobiet.

Poza hrabiną i Natan'em występują tu: Ferdynand du Tillet, wicehrabia Feliks Amadeusz de Vandenesse, Wilhelm Schmuke.

Link do opinii
Avatar użytkownika - muszkasia
muszkasia
Przeczytane:2015-12-21, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki w 2015 roku,
Książka ciekawa, klasyk literatury. Jednak akcja mnie nie "wciągnęła"
Link do opinii
Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2014-05-03, Ocena: 4, Przeczytałam, z_52 książki - 2014,
Nuda może prowadzić do zguby. Hrabina Maria de Vandenesse, dla urozmaicenia życia, wdaje się w romans z młodym poetą Raulem Nathanem. Ten burzliwy związek prowadzi ją do zaciągnięcia długów, z których wydobędzie ją dopiero działanie wiernej siostry i niekochanego, acz honorowego męża. Balzac przedstawił tu typową dla pierwszej połowy XIX wieku przedstawicielkę swej sfery: o ograniczonym wykształceniu, bez innego celu w życiu niż bycie żoną i matką, najlepiej o miłej powierzchowności i odpowiednim zachowaniu. Nic dziwnego, że szuka wrażeń w niepewnych transakcjach i ekscytujących znajomościach. Do tego znowu trochę operacji finansowych. Dobra powieść, ale nic poza tym. (Ocena: 4/6)
Link do opinii
Inne książki autora
Ojciec Goriot
Honore De Balzac0
Okładka ksiązki - Ojciec Goriot

Analiza stosunków społecznych w XIX – wiecznym Paryżu. Autor posługuje się opozycją między światem wyższych sfer salonów arystokratycznych a pensjonatem...

Muza z zaścianka
Honoré de Balzac0
Okładka ksiązki - Muza z zaścianka

W prowincjonalnym Sancerre Jean de la Baudraye, dawny spekulant, poślubia w celu zdobycia prestiżu i wpływów ambitną i utalentowaną Dinę Piédefer. Piękna...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy