Co się wydarzyło w Madison County


Tom 0 cyklu Biblioteczka Pod Różą
Ocena: 4.67 (6 głosów)
Inne wydania:

Widział ją całą. Powinien był odejść stąd wcześniej, a nawet jeszcze teraz mógłby to zrobić. Rozsądek nakazywał mu: "Odejdź, Kindcaid, wróć na szlak. Zrób zdjęcia mostów, pojedź do Indii. Po drodze zatrzymaj się w Bangkoku u córki handlarza jedwabiem, która poznała wszystkie sekrety ekstazy istniejące od zarania świata. Pływaj z nią nago i nasłuchuj jej krzyków gdy już zanurzysz się w nią w porze zmierzchu. Uciekaj - ponaglał go głos - zanim to, co się tutaj dzieje, stanie się silniejsze od ciebie".
Ale powolne, uliczne tango już brało go w swoje władanie dźwiękami akordeonu dochodzącymi nie wiadomo skąd. Muzyka niosła ze sobą obietnicę czegoś nieuchronnego, przełamywała jego opory, aż stało się jasne, że nie ma innej drogi, poza tą ku Francesce Johnson.

Książka Roberta Jamesa Wellera w niecałe pół roku od wydania znalazła sie na szczycie list bestsellerów. W przypadku utworu nieznanego autora, a zwłaszcza debiutanta, zakrawa to wręcz na cud.

Informacje dodatkowe o Co się wydarzyło w Madison County:

Wydawnictwo: 12 Posterunek
Data wydania: 1994-05-19
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 8385661476
Liczba stron: 160
Tytuł oryginału: The Bridges of Madison County
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Dorota Malinowska-Grupińska

Tagi: mosty późny romans

więcej

Kup książkę Co się wydarzyło w Madison County

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Co się wydarzyło w Madison County - opinie o książce

Uwielbiam czytać książki i porównywać je z ekranizacjami. Różne wyciągam z tego wnioski. Czasami treść książki zupełnie odbiega od filmu, innym razem jest niemal identyczna. W przypadku „Co się wydarzyło w Madison County”, mimo gwiazdorskiej obsady ekranizacji, to książka bardziej mnie wzruszyła i porwała. Historia w niej przedstawiona jest trochę klaustrofobiczna. Występuje tu właściwie tylko dwóch bohaterów, którzy mimo pozornego niedopasowania, zakochują się w sobie bez pamięci. Franceska jest przykładną żoną i matką dwójki dorastających dzieci. Wiedzie spokojne życie na farmie w stanie Iowa, z dala od cywilizacji. Mimo pozornej stabilizacji i udanego życia rodzinnego, jest znudzona i nieszczęśliwa. Nie spełnia się jako gospodyni domowa. Często też wraca myślami do rodzinnych Włoch, kiedy była młodą dziewczyną, a życie wydawało się pełne marzeń do spełnienia. Pewnego razu jej mąż z dziećmi wyjeżdżają na kilka dni. Franceska jest szczęśliwa z powodu danej jej na chwilę wolności, dlatego planuje poświęcić ten czas tylko dla siebie. Akurat w tym momencie na jej farmę trafia Robert, fotograf pracujący dla „National Geographic”, który przyjechał do hrabstwa Madison, by sfotografować dla magazynu kryte mosty. To przypadkowe spotkanie na zawsze odmienia życie obojga. Chociaż mają do dyspozycji zaledwie cztery dni, powoli zbliżają się do siebie i w końcu zakochują. Powstają jednocześnie dylematy. Co dalej? Czy Franceska ma porzucić dotychczasowe, nudne, ale ustabilizowane życie i uciec z Robertem? Co jest w życiu najważniejsze: obowiązek, czy uczucie, które spotyka człowieka tylko raz? Film z Meryl Streep (nominowaną do Oscara) i z Clintem Eastwoodem obejrzałam pierwszy raz wiele lat temu. Pamiętam, że bardzo mi się wtedy podobał, a końcówka wzruszyła mnie do łez. Ale oglądając go ostatnio reagowałam już zupełnie inaczej. Bardziej patrzyłam na tę historię racjonalnie, zadając sobie pytanie: czy możliwe jest pokochać kogoś tak bardzo w zaledwie cztery dni? Szczerze wątpię. Tym razem oglądałam więc film trochę jako science-fiction dla niepoprawnych romantyków. I zamiast na przedstawianej miłości bez granic, skupiałam się bardziej na genialnej grze aktorskiej, która na pewno jest godna uwagi. Ale w samej historii widziałam jedynie zdradę i nieracjonalne zachowania, przez co nie potrafiłam kibicować tej zakazanej miłości. Inaczej jest z książką. Jest bardzo zgrabnie napisana i czyta się ją wyjątkowo szybko (także z racji tego, że ma zaledwie 160 stron). Autor dokładnie wyjaśnia uczucia Franceski i Roberta, dzięki czemu ich historia i nieoczekiwane uczucie nabiera autentyzmu. Polecam ją wszystkim romantyczkom, które lubią porywające historie miłosne. Może gdzieś na świecie takie nagłe miłości faktycznie się zdarzają? :-)
Link do opinii
Jeśli ktoś sięga po tę książkę oczekując burzliwego romansu będzie rozczarowany. Nie ma tam też nic ckliwego, nic wymuszonego. Cóż więc zawiera? Miłość. Po prostu miłość. Prawdziwą i wieczną. Tak niewyobrażalną, że aż boli. Jest Franceska Johnson - jak sama mówi: żona farmera na pełnym etacie, nie o takim życiu marzyła jako dziewczyna. Jest Robert Kincaid - fotoreporter, człowiek, który nigdzie nie zatrzymuje się na dłużej. I jest most - Most Rosemana, który ich połączył i stał się symbolem ich miłości. Wystarczyło cztery dni. Najpiękniejsze i niepowtarzalne w życiu naszych bohaterów. Po latach Robert pisze do Franceski: "Teraz stało się dla mnie zupełnie jasne, że już od bardzo dawna dążyłem w twoją stronę, a ty w moją... Przez wszystkie te lata, przez całe nasze życie szliśmy ku sobie..." Czyż jest coś piękniejszego niż miłość? Tylko ten, kto kochał naprawdę zna odpowiedź na to pytanie. Tylko ten, kto poznał co znaczy kochać choćby chwilę, a potem wspominać i tęsknić przez resztę życia, tylko ten, kto kochał miłością niemożliwą zrozumie głębię i istotę tej historii. Miłość nie zna czasu, nie zna wieku. Przychodzi znienacka, zmienia nasz sposób myślenia, otwiera oczy i pozwala dostrzec co piękne, co ważne. Budzi nas z marazmu i pozwala "żyć pełnią życia".
Link do opinii
CYKL: "CO SIĘ WYDARZYŁO W MADISON COUNTY" (TOM I)

Cudowna, magiczna książka, do której na pewno jeszcze nie raz wrócę. Jak do tej pory to jedyna książka, która mnie naprawdę wzruszyła a to się mi nie zdarza często.

Jest upalne lato. Francesca poznaje Roberta Kincaida gdy ten przejeżdża obok jej domu szukając drogi do pewnego mostu. Ten most będzie Francesce przypominał te piękne cztery dni. Nie zapomni o nich ani na chwilę przez wiele lat.
Na początku nic nie zapowiada tego co zdarzy się później. Z każdą chwilą poznajemy jednak rodzące się uczucie. Robert i Francesca z czasem zaczynają się dogadywać ze sobą tak jakby znali się od lat a nie od kilku godzin.
Na uwagę zasługują opisy przemyśleń kobiety, na przykład w samochodzie Roberta, kiedy chociażby Robert podaje jej zapalniczkę, albo kiedy obserwuje ona zachowanie swojego gościa w domu i porównuje do swojego męża. Oprócz tego plusem są rozmowy między głównymi bohaterami o życiu;)

Tę pozycję jak najbardziej polecam. Na pewno nie jest to typowa książka o miłości z happy endem. Mamy tu trochę z romansu, trochę egzystencjalizmu.
Więcej nie zdradzę. Kto nie widział filmu i nie zna tej historii ten niech przeczyta. A po przeczytaniu warto przyjrzeć się filmowi z niezapomnianą rolą Clinta Eastwooda i Meryl Streep.

Opinia opublikowana na moim blogu:
https://literackiepodrozebooki.blogspot.com/2023/01/cykl-co-sie-wydarzyo-w-madison-county.html
Link do opinii
Avatar użytkownika - Anawinkar
Anawinkar
Przeczytane:2018-12-21, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - oklaskim
oklaskim
Przeczytane:2015-10-15, Ocena: 3, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - anoola
anoola
Przeczytane:2015-02-28, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Antosia
Antosia
Przeczytane:2007-04-02, Przeczytałam,
Inne książki autora
Tysiąc polnych dróg
Robert James Waller0
Okładka ksiązki - Tysiąc polnych dróg

Wyruszając po dziesięciu latach do mostu Rosemana z ukochanym psem u boku, Kincaid nie wie, że przeszłość powróci do niego w najmniej spodziewany sposób...

Zaloty w Cedrowym Zakątku
Robert James Waller0
Okładka ksiązki - Zaloty w Cedrowym Zakątku

"Zaloty w Cedrowym Zakątku" to kolejna powieść autora bestselleru "Co się wydarzyło w Madison County". Opowiada o wykładowcy uniwersyteckim - niezwykle...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy