Cierpienia młodego Wertera

Ocena: 3.76 (45 głosów)
Inne wydania:
Cierpienia młodego Wertera rozsławiły nazwisko Goethego w całej Europie. Sama zaś powieść stała się największym wydarzeniem wydawniczym swoich czasów, wywołując wśród młodych istną gorączkę werterowską: ubierano się na podobieństwo bohaterów, roniono łzy w miejscach z nimi związanych, zdarzyło się nawet kilka samobójstw zainspirowanych książką. Ów stan euforii wywołały dzieje młodego człowieka, który spotyka miłość swojego życia, a nie mogąc liczyć na odwzajemnienie swego uczucia, popada w stan

Informacje dodatkowe o Cierpienia młodego Wertera:

Wydawnictwo: b.d
Data wydania: b.d
Kategoria:
ISBN: 978-83-7623-046-7
Liczba stron: 104

więcej

Kup książkę Cierpienia młodego Wertera

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Ludzie wyższych sfer trzymają się zawsze w pewnym chłodnym oddaleniu od prostego ludu, jakby się obawiali, że stracić coś mogą na zbliżeniu, ale zdarzają się wartogłowy i kpiarze, okazujący prostaczkom pozorną łaskawość po to jeno, by swawolą swą dotknąć tym boleśniej jeszcze.
Wiem, że nie jesteśmy równi i równymi być nie możemy, ale wedle mego zapatrywania, ten, który odsuwa się od tak zwanego motłochu, by zachować swe dostojeństwo, jest równie godny nagany, jak tchórz, unikający przeciwnika z obawy porażki.


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
REKLAMA

Zobacz także

Cierpienia młodego Wertera - opinie o książce

Avatar użytkownika - krasu
krasu
Przeczytane:2015-05-28, Ocena: 3, Przeczytałem, 52 książki 2015,
Johann Goethe napisał Cierpienia młodego Wertera po zawodzie miłosnym jaki sprawiła mu Charlotta Buff. Motyw samobójstwa z miłości został zainspirowany przyjacielem autora- Jeruzalem, który targną się na własne życie po odrzuceniu ze strony kobiety. Wydaje mi się, że książka w pewien sposób uratowała autora przed autodestrukcją. Z początku wszystkie imoina były (oprócz Wertera) takie jak w rzeczywistości. Nawiązanie do życia widać aż za dobrze. Nawet data rozstania odpowiada stanowi faktycznemu. W pierwotnym projekcie nie było wątku parobka zakochanego we wdowie, u której pracuje. Osobiście nie jestem zwolennikiem książek, na które składają się listy bohatera do najlepszego przyjaciela. W dziele bohater wzrusza się pięknem przyrody lub smaruje potwornie długie opisy przeżyć wewnętrznych. Minus stanowi ograniczona i bardzo flegmatyczna fabuła,a streszczenie książki można zamknąć w 5 zdaniach. Przeraża również ta fala rozpaczy i benadziejności, która udziela się czytelnikowi w miarę zagłębiania się w lekturę. Doceniam, że po rozstaniu z Lottą bohater próbuje ułożyć sobie życie w mieście, lecz po nieprzyjemnym incydeńcie na jednym przyjęciu nie musiał przecież powracać do domu Lotty. Mógł na przykład ożenić się z poznaną w nowej pracy koleżanką. Co do Lotty mam 2 uwagi: 1. Czemu nie próbowała znaleźć Werterowi jakiejś żony, skoro wiedziała, że ich miłość nie ma szans? 2. Czemu pozwoliła wysłać Werterowi 2 pistolety, skoro znała stan psychiczny mężczyzny? W całej tej tragicznej historii doceniam fakt, że Werter postanowił samemu odebrać sobie życie zamiast pozbawić go Lotty. Nie zachował się jak wyżej wspomniany parobek, który zabił wdowę, bo nie chciał by pokochała innego. Z dwojga złego lepiej chyba być samobójcą, niż mordercą swojej miłości. P.S. Niech osoby z depresją i mające niepokojące myśli nawet nie warzą się czytać tej książki. Ogromnie dołująca i pesymistyczna.
Link do opinii
Avatar użytkownika - magdalena24733
magdalena24733
Przeczytane:2013-12-03, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Miłość romantyczna głównego bohatera książki Wertera, który zakochuje się w dziewczynie o imieniu Lotta. Między jego nieszczęśliwą, niespełnioną miłością była jedna przeszkoda, bo Lotta miała narzeczonego. Bohater robi wszystko aby być blisko jej osoby. Zaprzyjaźnia się z jej narzeczonym Albertem a wcześniej z jej młodszym rodzeństwem, gdzie nawiązuje lepszy kontakt niż ona. Zdesperowany tym że nie może nigdy być z Lottą wyjeżdża z miejsca zamieszkania. Kiedy dowiaduje się że jego ukochana dziewczyna o pięknych czarnych oczach bierze ślub jest na skraju załamania i po jakimś czasie popełnia samobójstwo.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Accole
Accole
Przeczytane:2013-05-16, Ocena: 3, Przeczytałam,
Książka nawet fajna, ale końcówka dobija. Ta cała lamentacja ... nie mam aż takich mocnych nerwów.
Link do opinii
Avatar użytkownika - aggi
aggi
Przeczytane:2013-03-13, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Naprawdę nie cierpię tej książki. Przeczytanie jej stanowiło dla mnie ogromną torturę. Główny bohater Werter jest bardzo skoncentrowanym na sobie młodym człowiekiem robiącym z siebie męczennika... Po prostu tragedia, rozumiem przeżywanie bólu świata ale nie widzę sensu w dodaniu tej książki do listy lektur i nie mam pojęcia co tez uczniowie mają z niej wynieść bo na pewno nie to,że jak sobie nie radzisz z problemami to jedynym wyjściem jest samobójstwo.
Link do opinii
Avatar użytkownika - asza
asza
Przeczytane:2012-09-10, Ocena: 3, Przeczytałam,
Ależ z tego Wertera maruda.
Link do opinii
Avatar użytkownika - LunitaIta
LunitaIta
Przeczytane:2023-01-15, Ocena: 3, Przeczytałem, 25 książek 2023,

Cierpiałam razem z nim

Link do opinii
Avatar użytkownika - Kaori_czyta
Kaori_czyta
Przeczytane:2024-09-30, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - Zabkowa
Zabkowa
Przeczytane:2022-09-30, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Przeczytane jakiś czas temu ,
Inne książki autora
Faust, część II
Johann Wolfgang von Goethe0
Okładka ksiązki - Faust, część II

Faust - dramat Johanna Wolfganga von Goethego w dwóch częściach, napisany w latach 1773-1832, wydany w całości dopiero po śmierci autora w 1833. Zawiera...

Faust
Johann Wolfgang von Goethe0
Okładka ksiązki - Faust

- Opracowanie - Biografia Johanna Wolfganga Goethego - Kalendarium życia i twórczości - Okoliczności powstania i wydania Fausta - Czas i miejsce akcji...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy