Powie¶æ zosta³a napisana w formie listów Wertera do przyjaciela. Opisuje on poznanie piêknej Lotty, która okaza³a siê mi³o¶ci± jego ¿ycia. Werter zosta³ zaproszony na bal i po drodze razem z towarzystwem, z którym siê znajdowa³ pojecha³ po Lottê. W czasie podró¿y rozmawiali o ksi±¿kach. Tym sposobem zacz±³ odnajdywaæ w Lotcie pokrewn± duszê. W czasie jednego z tañców dowiedzia³ siê, ¿e Lotta jest zarêczona z niejakim Albertem. Zacz±³ czê¶ciej bywaæ w jej domu. Zaczêli spêdzaæ ze sob± wiêcej czasu, jednak kiedy wróci³ Albert ¿ycie dla Wertera sta³o siê nie do zniesienia. Zazdro¶ci³ Albertowi. Zdecydowa³ siê na wyjazd w góry, a po powrocie nie przesta³ odiwedzaæ Lotty. Mi³o¶æ do dziewczyny zaczê³a powodowaæ ból i mêczarnie. Jaki¶ czas pó¼niej dowiedzia³ siê o ¶lubie Lotty z Albertem. Wróci³ do Waldheim, jednak by³o mu coraz ciê¿ej. Pewnego dnia skoñczy³ pisaæ list do ukochanej, po¿yczy³ pistolety od Alberta, sp³aci³ wszystkie swoje d³ugi i punktualnie o dwunastej nocy pope³ni³ samobójstwo.
- Opracowanie - Biografia Johanna Wolfganga Goethego - Kalendarium ¿ycia i twórczo¶ci - Okoliczno¶ci powstania i wydania Fausta - Czas i miejsce akcji...
Poezja Goethego stanowi jeden z filarów literatury europejskiej: wyznacza jej z³oty ¶rodek miêdzy klasycyzmem a romantyzmem, dziedzictwem antyku a nowo...
Ludzie wy¿szych sfer trzymaj± siê zawsze w pewnym ch³odnym oddaleniu od prostego ludu, jakby siê obawiali, ¿e straciæ co¶ mog± na zbli¿eniu, ale zdarzaj± siê wartog³owy i kpiarze, okazuj±cy prostaczkom pozorn± ³askawo¶æ po to jeno, by swawol± sw± dotkn±æ tym bole¶niej jeszcze.
Wiem, ¿e nie jeste¶my równi i równymi byæ nie mo¿emy, ale wedle mego zapatrywania, ten, który odsuwa siê od tak zwanego mot³ochu, by zachowaæ swe dostojeñstwo, jest równie godny nagany, jak tchórz, unikaj±cy przeciwnika z obawy pora¿ki.
Wiêcej