Cień

Ktoś zaplanował, że zniszczy jej życie. Krok po kroku. Dzień po dniu. Kim jest osoba, która podąża za nią jak cień?

Malwina Sawicka, miłośniczka dobrej kawy oraz najmniejszych ptaków świata - kolibrów, kończy długoletni związek i próbuje poradzić sobie z problemami finansowymi. Kiedy zaczyna układać swoje życie na nowo, niespodziewanie jej dom przeszukuje policja. Sąsiedzi, kiedyś mili i pomocni, przestają z nią rozmawiać. Niewinne z pozoru wydarzenia są początkiem skrupulatnego planu kogoś, kto wie o Malwinie niebezpiecznie dużo.

Sawicka desperacko próbuje dowiedzieć się, kim jest człowiek, który z wyrachowaniem postanowił doprowadzić ją do obłędu. Jedno jest pewne: kimkolwiek jest, jej prześladowca nie cofnie się przed niczym.

Informacje dodatkowe o Cień:

Wydawnictwo: Mięta
Data wydania: 2023-01-25

Kup książkę Cień

Cień - opinie o książce

Avatar użytkownika - zaczytanababka
zaczytanababka
Przeczytane:2023-03-26,

Malwina znajduje się w trudnej sytuacji finansowej i jest zmuszona wynająć pokój w swoim domu. Kobieta nie spodziewała się tak szybkiej odpowiedzi na jej ogłoszenie. Pokój wynajmuje trochę starsza od głównej bohaterki Sara. Pojawienie się Sary w życiu Malwiny spowoduje istny chaos, niczym w efekcie domina dochodzi do dziwnych i coraz bardziej niepokojących wydarzeń.

Czy Malwina jest w niebezpieczeństwie? Czy jest ktoś kto chciałby ją skrzywdzić? I dlaczego?

Z jednej strony jest to dobrze napisany thriller psychologiczny. Przedstawianie historii  "teraz i kiedyś" uwielbiam, uważam, że to wzbogaca fabułę książki. Do czego doprowadzą krzywdy i żal wyrządzone przed laty? Skrzętnie pielęgnowane i skrywane?

Średnie tempo akcji sprawia, że lektura ani nie jest nużąca ani przyprawia o zawrót głowy. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, czyli im dalej w las tym bardziej jesteśmy ciekawi motywu. Bo jeśli o sprawcę chodzi to jest to jasne już praktycznie na samym początku, przynajmniej dla mnie, co nie ukrywam było trochę rozczarowujące, bo jednak liczyłam tutaj na jakiś twist i zaskoczenie.

Gwarantuję jednak, że zakończenie wywoła uśmiech na Waszej twarzy.

Ciekawa propozycja na leniwy wieczór z książka i kubkiem gorącej herbaty.

Malwina Sawicka ma wrażenie, że życie zaczęło wymykać się jej spod kontroli. Najpierw rozstała się z Tomaszem, z którym nie tylko mieszkała, ale i pracuje. Stary dom pochłania coraz większą część wypłaty, a jeszcze na dodatek stłukła ulubioną filiżankę z kolibrem. Stojąca na granicy bankructwa kobieta decyduje się na wynajęcie jednego z pokoi. Lokatorka Sara Janowska sprawia na Malwinie dobre wrażenie, choć właścicielka domu wciąż podchodzi z nieufnością do nowej sytuacji i ,,musi pilnować swoich rzeczy, dopóki się nie przekona, że lokatorka zasługuje na zaufanie." Niedługo po wprowadzeniu się Sary, wokół Malwiny zaczynają dziać się dziwne rzeczy: auto odmawia posłuszeństwa, sąsiedzi zaczynają się od niej odsuwać, policja robi rewizję w jej mieszkaniu, ktoś rozsiewa o niej plotki, a nawet usuwa maile z komputera. Jedyną osobą, której jeszcze ufa Sawicka, jest Tomasz, ale i on zaczyna jej wmawiać, że wszystkie sytuacje są tylko dziełem przypadku i że popada w paranoję. Kiedy Malwina odkrywa, że Sara i Tomasz się znają, nie wie już komu ufać, a wokół niej zaczynaj dziać się coraz dziwniejsze rzeczy. Wygląda na to, że ktoś postanowił zrujnować jej życie. Tylko kto i dlaczego?

,,Cień" jest ciekawie skonstruowanym thrillerem psychologicznym. Początkowo akcja rozwija się nieśpiesznie, aby nabrać zaskakującego tempa. Mimo że praktycznie od początku czytelnik wie lub podejrzewa, kto stoi za ,,atakami" na Malwinę, to trudno odgadnąć motywy takiego postępowania. Malwina, początkowo szara myszka szybko zaczyna walczyć o prawdę, nawet wbrew wszystkim (w tym i policji), którzy sugerują jej wyolbrzymianie sytuacji. Sara początkowo sympatyczna szybko okazuje się dwulicowa. No i Tomasz, mężczyzna, który jednocześnie pomaga i odwodzi od prywatnego śledztwa swoją byłą kochankę.

Czytając tę powieść, ciągle w tyle głowy miałam - ,,za dużo przypadków", ,,za dużo zbiegów okoliczności", ale czytałam/ słuchałam dalej, żeby dowiedzieć się, dlaczego ktoś się uwziął na Sawicką.

Ciekawa intryga, kobieta doprowadzona na skraj załamania nerwowego i bezwzględny prześladowca, to wszystko sprawia, że czytelnik chce dowiedzieć się, jak skończy się ta historia. W tej powieści znajdziemy też sporo tajemnic ukrywanych przez głównych bohaterów oraz trudne tematy jak odrzucenie, stalking i niestety bierność policji.

Powieść wciąga, nie można się przy niej nudzić, zakończenie bardziej niż satysfakcjonujące.

Jeśli lubicie thrillery psychologiczne, to sięgnijcie po ,,Cień".

Avatar użytkownika - sararzeczycka
sararzeczycka
Przeczytane:2023-03-07, Ocena: 6, Przeczytałem,

Malwina to kobieta przed trzydziestką. Posiada własny dom, samochód i satysfakcjonującą pracę, lecz właśnie rozstała się z mężczyzną, który równocześnie jest jej szefem. Po jego wyprowadzce jest zmuszona znaleźć współlokatora, bo sama nie jest w stanie utrzymać dużego domu, który został jej po rodzicach. Ci zginęli w wypadku samochodowym, w którym ona, jako dziecko, cudem przeżyła.

Kobieta nie zdaje sobie sprawy, że wydarzenia z czwartego kwietnia - dnia wypadku, staną u jej progu i zapukają do drzwi, wprowadząc w jej życie chaos. Krok po kroku. Dzień po dniu.

Szybko znajduje chętną na wynajęcie pokoju. Dziwnym zbiegiem okoliczności wokół zaczynają dziać się niewyjaśnione rzeczy. Początkowo wydają jej się głupimi żartami na poziomie szkolnego nękania. Z czasem jednak ich częstotliwość i nasilenie ją przytłaczają. Na domiar złego sąsiedzi i koledzy z pracy odsuwają się od niej, a ona nie ma pojęcia, dlaczego.

Przez większość czasu, gdy historia nabrała już prędkości, miałam takie ? co tu się...?! Fabuła wciąż zmusza do analizowania, myślenia wprzód i... wstecz ? Ma się wrażenie, jakby siedziało się w głowie psychicznie chorego człowieka ? Co jeszcze może się wydarzyć? Kto następny zapuka do drzwi? Ile jeszcze wytrzyma młoda kobieta?

Gorąco zachęcam was do tej lektury. Czyta się ją rewelacyjnie. I choć chciałam ją przeczytać jak najszybciej, by dowiedzieć się, KTO, świetnie obmyślane i intrygująco opisane intrygi zatrzymywały mnie, roztaczając w mojej głowie obrazy tego, co już się stało i tego, czego obawiała się Malwina. Czytając tę książkę CZUŁAM LĘK! Coś niesamowitego! Doświadczyłam emocji dużo większych niż przy dobrym filmie kryminalnym!

Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Przeczytane:2023-03-06, Ocena: 5, Przeczytałam, Moje 2023,

Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2023-02-28, Ocena: 5, Przeczytałam,

,,Cień" Kamili Bryksy to thriller psychologiczny osadzony w tematyce stalkingu. Historia skupia się na Malwinie, kobiecie w okolicach 30stki, wokół której zaczynają dziać się dziwne rzeczy - pozornie przypadkowe, jednak z podejrzanie dużym natężeniem. Z dnia na dzień poczucie bezpieczeństwa, własności i wolności zostaje jej odebrane, a co gorsza, kobieta raczej nie może liczyć na wsparcie w osobach trzecich - jest samotnikiem, nie ma rodziny, a policja niewiele może. Atmosfera z każdą kolejną stroną powieści się zagęszcza, poczucie niejasności, osaczenia narasta, a stany emocjonalne głównej bohaterki oddane są na tyle dokładnie, by stać się budulcem niepokojącej atmosfery tej powieści. Postać stalkera przez długi czas pozostaje w cieniu, przez co czytelnik historię poznaje tak naprawdę tylko ze strony ofiary. Ta niewiadoma co do tej postaci, jak i jej motywów, wzbudza ciekawość, sprawia, że dajemy się wciągnąć w historię. Intryga okazuje się całkiem zaskakująca, akcja toczy się tempem przyjemnym, a poprzez osadzenie fabuły w tematyce stalkingu czytelnik musi zastanowić się nad pytaniem: co sprawia, że czujemy się bezpiecznie i co stanie się z człowiekiem, gdy ta podstawowa wartość zostanie mu odebrana? To thriller z gatunku tych lżejszych, które dobrze odciągają myśli, a jednocześnie dostarczają czytelnikowi poczucia odprężenia. Dobrze spędziłam z nim czas!

Sowniki
Kamila Bryksy0
Okładka ksiązki - Sowniki

Rodzinna tajemnica ze spowitej mgłą podlaskiej wsi Śmierć ukochanej żony w wyniku wypadku jest dla Bernarda końcem dotychczasowego życia. Od tamtej chwili...

Błyski
Kamila Bryksy0
Okładka ksiązki - Błyski

Jakie sekrety skrywa rodzinny album fotograficzny? W upalny sierpniowy poranek Oliwia przekracza próg zakładu fotograficznego. Firmę istniejącą...

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski