Cichociemni. Elita polskiej dywersji

Ocena: 4.6 (5 głosów)
Inne wydania:
Było ich 300. Najlepiej wyszkoleni sabotażyści w historii. Byli gotowi poświęcić wszystko w dla idei „Wywalcz Polsce wolność lub zgiń!” Doskonale wyszkoleni, bezgranicznie odważni, desperacko zdeterminowani, bezkompromisowi. Najlepsi z najlepszych - starannie wyselekcjonowani spośród tysięcy kandydatów. Musieli porzucić wszystko, zapomnieć, kim byli, bez słowa opuścić kobiety, które kochali. Poddani morderczemu szkoleniu, przygotowywali się, aby w pojedynkę zmienić bieg historii. Zrzuceni na spadochronach do okupowanej Polski, podejmowali samobójcze misje. Nieliczni, którzy przeżyli, trafili po wojnie do piekła komunistycznych więzień. Jednak nigdy się nie poddali. Do końca marzyli o wolnej Polsce. Prawdziwe losy polskich bohaterów, przy których bledną historie o amerykańskich komandosach.

Informacje dodatkowe o Cichociemni. Elita polskiej dywersji:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2012-10-04
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-240-2191-8
Liczba stron: 420

więcej

Kup książkę Cichociemni. Elita polskiej dywersji

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Cichociemni. Elita polskiej dywersji - opinie o książce

Avatar użytkownika - Carnival
Carnival
Przeczytane:2017-10-01, Ocena: 4, Przeczytałam, 2017,

Bardzo udana próba przekazania wiedzy o trudnym temacie jakim jest udział w historii polski cichociemnych. Książka napisana przystępnym językiem, przez co wiedza jest łatwo przyswajalna. Brakuje mi opisania czasów po wojnie, które również dla cichociemnych nie były łatwe (zbycie tego etapu historii stwierdzeniem, że przyszło nowe to dla mnie za mało) oraz reprodukcji dokumentów, o których mowa jest w treści.
Atutem jest ciekawy opis gry politycznej Stalina prowadzonej za naszymi plecami. Nie można Gruzinowi odmówić geniuszu, bo efekty jego działalności możemy odczuwać po dziś dzień w postaci przebiegu naszej granicy wschodniej.
Podoba mi się, że autor zostawia czytelnikowi margines, gdzie może samodzielnie wydać opinię dotyczącą metodologii szkolenia, zasadności i przebiegu akcji przeprowadzanych przez cichociemnych.

Książka nie tylko dla wielbicieli historii.

Link do opinii
Avatar użytkownika - just_monca
just_monca
Przeczytane:2013-09-27, Ocena: 6, Przeczytałam,
Pokusiłam się o lekturę tej książki pod wpływem pewnego, polskiego serialu, który od pewnego czasu stał się moją pasją i nie zawiodłam się ani trochę. Mało tego twierdzę, że jest ona lepsza niż jakakolwiek książka szpiegowska, którą miałam okazję przeczytać. Po pierwsze są to fakty historyczne: przedstawienie głównych bohaterów i problemów z jakimi musieli się zmagać. Po drugie niezwykły realizm bohaterów - zostali oni ukazani jako ludzi z krwi i kości, którym nie obce były lęki, a także wady. To nie jest suche przekazywanie faktów, a żywa relacja, z której powinniśmy czerpać jak najwięcej. Mało tego powinniśmy też być dumni bo to nasi chłopcy często pozbawieni podstawowego ekwipunku walczyli o naszą Ojczyznę.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Lilka28
Lilka28
Przeczytane:2014-06-24, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Bohaterowie książki jak najbardziej godni naśladowania: byli w stanie poświęcić własne życie, by walczyć o wolną Polskę. Książka i prowadzona narracja tak wysokiej oceny ode mnie jednak nie dostanie. Od wielu lat interesuję się tematyką cichociemnych i ich relacji z Armią Krajową. Z przykrością stwierdzam, że autor Kacper Śledziński nie odkrył niczego nowego. Wszystkie relacje na temat życia żołnierzy zostały już dawno zawarte w książkach popularnonaukowych i wspomnieniach Stefana Bałuka, Cezarego Chlebowskiego, Stanisława Jankowskiego, Alfreda Paczkowskiego czy Jędrzeja Tucholskiego. Zatem po co jeszcze raz przepisywać czyjeś wspomnienia? Lepiej byłoby, gdyby wydawcy pokusili się o kolejne już wydanie niezwykle barwnych wspomnień cichociemnych. Od ostatnich wydań upłynęło co najmniej 20 lat. Spodziewałam się ciekawej narracji, jednakże częste zmiany wątków, zniechęcają do czytania. Brakuje mi również materiału źródłowego. Autor nie pokusił się o pójście chodźmy do Archiwum Akt Nowych, gdzie znajduje się cały zespół archiwalny. Sięgniecie do artykułów publikowanych nie wystarczy. Mojej ciekawości tematów wojennych książka na pewno nie zaspokoiła.
Link do opinii

Wywalcz Jej wolność albo zgiń. Te słowa napisano na mapie Polski w Audley End. Te słowa stały się ich życiową maksymą. Pragnęli dla swojej Ojczyzny niepodległości. Dla niej byli gotowi poświecić życie. Doskonale wyszkoleni, odważni i bezkompromisowi. Najlepsi z najlepszych przeszli morderczy trening po czym zostali przerzuceni na tereny okupowanej Polski. Tu mieli wykonywać misje, które czasami wydawały się nie do zrealizowania. Wielu z nich zginęło, ale wszyscy do końca wierzyli, że Ojczyzna będzie wolna a ich ofiara nie będzie daremna...
Polska jako pierwsza stanęła do walki z niemieckim agresorem. Pomimo wielu zapewnień ,,sojusznicy'' oprócz zrzucenia ulotek i nic nieznaczących postulatów nie zdobyli się na wysiłek pomocy militarnej. Niestety niewiele lepiej było później... Polacy byli traktowani jak ,,sojusznicy'' gorszej kategorii. Chętnie wykorzystywano ich wolę walki z agresorem a tych, którzy chcieli z nim walczyć nie brakowało...
Polacy walczyli w okupowanym kraju i zagranicą... Byli też tacy, którzy zostali przerzuceni do kraju... Cichociemni... Elita polskiej dywersji...
Do tej pory nie spotkałam się z publikacją, która w kompleksowy i w rzetelny sposób opowiadała o skoczkach przerzuconych z Anglii na polską ziemię. Przez to wiedziałam o nich niewiele. Wszystko zmieniło się dzięki Cichociemni. Elita polskiej dywersji. Ta książka to prawdziwa bomba informacyjna o ludziach, którzy podejmowali się ekstremalnie trudnych, często samobójczych misji. Książka przybliża czytelnikowi kwestię rekrutacji na cichociemnego i morderczego treningu jakiemu byli poddani. Z kart niniejszej lektury ponadto można dowiedzieć się o przebiegu niektórych zrzutów i zadaniach jakie powierzone zostały cichociemnym.
Ogrom wiedzy jaki się znajduje w środku powinien usatysfakcjonować każdego kto zechciałby poszerzyć swoją wiedzę o dziejach naszego kraju. Sama osobiście jestem pod wrażeniem mrówczej pracy, którą wykonał autor by w książce znalazło się tak wiele szczegółów dotyczących polskich bohaterów. Ich losy uświadomiły mi jak wiele położono na ich barki i beznadziejności położenia uciemiężonej Polski.
Komu mogę ją polecić? Wszystkim, którzy pragną odkryć kolejne karty naszej niełatwej historii. Niech nikogo nie przestraszy ani objętość ani mała czcionka, jaka została użyta. Moim zdaniem warto poświęcić trochę czasu na przestudiowanie tego co znalazło się w tej publikacji. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Cockatrice
Cockatrice
Przeczytane:2017-01-24, Ocena: 4, Przeczytałam,
Inne książki autora
Zbaraż 1649
Kacper Śledziński 0
Okładka ksiązki - Zbaraż 1649

W latach 1648-1649 Rzeczpospolita stanęła wobec wydarzeń, które ujawniły jej słabość polityczną, a przede wszystkim militarną. Powstanie kozackie pod wodzą...

Wyklęta armia. Odyseja żołnierzy Andersa
Kacper Śledziński0
Okładka ksiązki - Wyklęta armia. Odyseja żołnierzy Andersa

Przy życiu trzymała ich tylko jedna nadzieja: że wrócą do kraju i wywalczą Polsce wolność. Przetrwali niewolę gułagu, przemierzyli całą Azję i z najwyższym...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy