Tankiści. Prawdziwa historia czterech pancernych

Nie zdążyli do Andersa: zdradzili czy walczyli o Polskę?

Wojenna epopeja czterech pancernych i ich psa znana jest wszystkim. Serial emitowany jest niemal bez przerwy, na wszystkich możliwych kanałach. Janek, Olgierd, Gustlik, Grigorij to postacie fikcyjne. Dla wielu jednak ich los to synonim bohaterstwa Polaków walczących w drugiej wojnie światowej. Rozmach, doskonałe aktorstwo i świetny scenariusz serialu zapewniły „Czterem pancernym” niesłabnącą popularność.

Scenariusz prawdziwy – napisany krwią i ofiarą życia – znany jest jednak nielicznym. Kim naprawdę byli prawdziwi pancerni? Za co walczyli? Czy naprawdę wierzyli, że niosą Polsce wolność? A może zwyczajnie za wszelką cenę chcieli się wyrwać z Rosji?

Tankiści. Prawdziwa historia czterech pancernych opowiada o żołnierzach 1. Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte. Przeczytamy o Bitwie pod Lenino, Studziankach, przyczółku Magnuszewskim, wale Pomorski, walkach o Berlin. Poznamy zwykłych żołnierzy takich jak zesłany z całą rodziną na Sybir lwowiak – zwiadowca Marian Chodor, radiotelegrafistka Lidia Mokrzycka, która do brygady trafiła z Cieszyna przez Omsk i Uzbekistan czy pochodzący z małej wioski na nowogródczyznie dowódca T-34 Mikołaj Romanowski.

To oni byli tankistami – prawdziwymi pancernymi. Ich historia to historia chwały i hańby, patriotyzmu i zdrady. Nie sposób się od niej oderwać.

Informacje dodatkowe o Tankiści. Prawdziwa historia czterech pancernych:

Tankiści. Prawdziwa historia czterech pancernych - opinie o książce

Avatar użytkownika - TakiGosc
TakiGosc
Przeczytane:2014-10-23, Ocena: 5, Przeczytałem,
W najnowszym dziele Kacpra Śledzińskiego, „Tankiści. Prawdziwa historia czterech pancernych”, przeczytamy nie tylko o spodziewanych opisach bitew, przeprawach przez Wisłę czy przybliżeniu podstaw taktyki wojsk pancernych. Jest to przede wszystkim książka o żołnierzach, Polakach rzuconych w wojennej zawierusze na daleką Syberię, dla których pojawiła się szansa na powrót do kraju. Niestety nie dla wszystkich. Berlingowcy to ci, którzy z różnych względów nie dostali się do armii Andersa, a sami, idąc z Armią Czerwoną w 1. Brygadzie Pancernej im. Bohaterów Westerplatte, musieli zostawić w ZSRR swoich bliskich. Żołnierzy generała Berlinga dotykał nie tylko ból rozłąki z najbliższymi, ale także ten związany z troską o ojczyznę, gdy np. musieli zmagać się z niezrozumieniem bierności sojusznika nad brzegiem Wisły, u progów stolicy ogarniętej powstaniem.
Zbaraż 1649
Kacper Śledziński 0
Okładka ksiązki - Zbaraż 1649

W latach 1648-1649 Rzeczpospolita stanęła wobec wydarzeń, które ujawniły jej słabość polityczną, a przede wszystkim militarną. Powstanie kozackie pod wodzą...

Wojna polsko-bolszewicka
Kacper Śledziński0
Okładka ksiązki - Wojna polsko-bolszewicka

Jedyna wojna, którą przegrała niezwyciężona Armia Czerwona. Grudzień 1917 roku - Polacy znajdują się między młotem a kowadłem. Ich dążenia niepodległościowe...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski