Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2012-01-15
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN:
Liczba stron: 256
Ciągle pytam sam siebie, czy zrobiłem wszystko, co mogłem zrobić. Czy jestem winny temu, że ktoś zginął? A kto właściwie dał nam prawo decydować o losie innych ludzi? Czy mieliśmy prawo podejmować decyzję za innych? Może więcej ludzi by się uratowało, gdyby nie powstanie w getcie?(...) Ja tylko nie chciałem dusić się w komorze gazowej. Bardzo nie chciałem. Więc łatwiej umrzeć w walce. Szybciej. Ale nie żeby w imię czegoś poświęcać życie. Nie. Życie ludzkie jest ważniejsze niż honor.
Książka "Bohater z cienia" to losy Kazika Ratajzera (Simchy Rotema), które miały miejsce w Polsce jak i w Izraelu. Kazik urodził się w Warszawie na Czerniakowie, Polak pochodzenia żydowskiego. W wieku siedemnastu lat wstępuje do Żydowskiej Organizacji Bojowej w warszawskim getcie i walczy w powstaniu. Ratuje tam około trzydziestu osób. Bierze udział również w powstaniu warszawskim. Po wojnie chce się zemścić na przebywających w alianckich obozach esesmanach. Później wyjeżdża do powstającego państwa Izrael.
Bardzo ciekawie napisana książka. Są umieszczone fragmenty rozmów Kazika Ratajzera z Markiem Edelmanem. I ponad dwadzieścia zdjęć. Polecam
Cytaty z książki:
"Żydzi są szykanowani na wszelkie sposoby - zmusza się ich do ciężkich robót publicznych. Nie mogą jeździć autobusami i tramwajami. Są bici, poniżani i wykorzystywani. Często przy aplauzie lub z udziałem rechocącej gawiedzi. Szczególnie dotyka to tych, których najłatwiej wyłapać - Żydów ortodoksyjnych."
"To było wyzwolenie, ale nie było w nas radości. Wymordowany został nasz naród. Zginęła większość mojej rodziny, przedwojenne mieszkanie zajęli nowi lokatorzy.
Czułem, że to jest już inne miejsce. Nie było tam tego wszystkiego, do czego byłem przyzwyczajony. Nie było już życia żydowskiego w Polsce - mojego świata. Więc nie miałem tam nic do roboty. Nic mnie z tamtym miejscem nie wiązało.
Było dla mnie jasne, że opuszczam Polskę.
Tego, co zrobiłem, nie żałuję do dziś."
Jego życiem interesowali się osobiście szef KGB, 10 generałów polskiej bezpieki oraz ministrowie Moczar i Kiszczak. Jego filmy śledzili kolejni szefowie...
Witold Bereś i Krzysztof Burnetko: "Kapuscinski: nie ogarniam swiata" - książka ukończona już po śmierci pisarza, oparta o ponad 200 stron szerzej...