Bóg Rzeczy Małych

Ocena: 4.4 (5 głosów)

   Klasyczna historia o miłości na przekór podziałom społecznym

Odznaczająca się kunsztowną narracją, głęboko poruszająca historia o miłości i śmierci, szaleństwie i nadziei, radości i utraconym dzieciństwie to prawdziwe arcydzieło liryzmu. Jest to książka niezwykła, dociera bowiem do najgłębszych pokładów psychiki i odkrywa najbardziej intymne przeżycia. Arundhati Roy w Bogu Rzeczy Małych wykazała niezwykłą odwagę w pokonywaniu obyczajowych i społecznych tabu, w demaskowaniu świata pozornych wartości. ,,Bóg rzeczy małych to prawdziwe arcydzieło, książka pod każdym względem wyjątkowa i nie ma wątpliwości, że potomność umieści ją w czołówce najwybitniejszych powieści".

                                                                                                                                              ,,Harpers & Queen"

,,Wspaniała powieść Arundhati Roy opowiada głównie o okaleczonych uczuciach. Mówi o eksplodującej, intensywnej miłości w najbardziej podstawowych relacjach - pomiędzy matką i synem, mężczyzną i kobietą, bratem i siostrą. O miłości, w której od początku tkwiły ziarna szaleństwa, złudzenia, ucieczki, rozpaczy i okrutnej śmierci. Jak mówi Rahel, narratorka powieści: ,,Równie dobrze można by dowodzić, że naprawdę zaczęło się to tysiące lat temu... Że tak naprawdę zaczęło się to w dniach, kiedy ustanowiono Prawa Miłości. Prawa, które ustalają, kogo należy kochać. I jak bardzo".

                                                                                                                                               ,,Outlook"

POWIEŚĆ WYRÓŻNIONA NAGRODĄ BOOKERA

Informacje dodatkowe o Bóg Rzeczy Małych:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2017-08-28
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788381161190
Liczba stron: 360
Tytuł oryginału: The God of Small Things

więcej

Kup książkę Bóg Rzeczy Małych

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Bóg Rzeczy Małych - opinie o książce

Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2023-08-11, Ocena: 5, Przeczytałam, 2023,

O rodzinie, która niszczy, o tradycji, która niszczy, nawet wtedy, gdy prawnie już nie obowiązuje. Przerażające, że najzagorzalszymi obrońcami owej tradycji (jak ja nie znoszę tego "zjawiska"), są te osoby, które przez nią najwięcej wycierpiały - czyli kobiety. To one, jak chociażby tak paskudna postać jak Baby Koccama jest strażniczką "dobrych obyczajów" i powodem największych tragedii. Historię tej nieszczęsnej rodziny poznajemy głównie z perspektywy dzieci: Rahel i Esthy. Jak to dzieci, są pełne naiwności, braku zrozumienia, ale nikt tak jak dzieci nie oddaje prawdy emocji. Arundhati Roy w jednym z wywiadów powiedziała - "Być dzieckiem i umieć zrozumieć dorosłego to straszliwa rzecz" To dziedziczenie nieszczęść i zła. 

Bardzo przejmująca powieść, niełatwa, wymagająca uważności, empatii i cierpliwości. Misternie skonstruowana, sami musimy składać sobie tę historię z kawałków rozrzuconych wspomnień i opowieści. Dużo zachwytu wzbudza język. Fakt, jest niezwykle bogaty w metafory, porównania, powtórzenia, często wręcz poetycki. Przyznam, że mnie trochę męczył. Ale to jedyny drobny zarzut. 

 

Link do opinii

Może książka jest dobra (ktoś tu wystawił ocenę 5 więc znikąd to się nie wzięło) ja jednak jej nie ogarnęłam. Przy 80 stronie  całkiem dałam za wygraną. Muszę zaznaczyć, że mi się to nie zdarza, zawsze jak zaczynam to muszę skończyć , ta jednak nie była na moje nerwy.

Ogrom postaci mnie przeraził i bardzo szybko zaczęli mi się mylić, nie ma się co dziwić, w końcu ciągle mowa była o kim innym a imiona łamią nasz polski język: Koćamma, Mammaći, Baby Koćamma, Ammu, Khubćand, Estha Mon...wszystkie te postacie oraz wciąż dochodzące nowe w końcu zaczynają się mylić i jeśli ktoś nie czyta ksiażki od razu całej, to ryzykuje, że zapomni o kim mowa i zacznie szukać o jakiej postaci czyta. Pomieszanie z poplątaniem.

Na okładce można przeczytać :" Klasyczna historia miłości na przekór podziałom społecznym, uwspółcześniona wersja Romea i Julii" . Oświadczam, że przez 80 stron nie doczytałam niczego co na to wskazuje. Niestety.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Foxie
Foxie
Przeczytane:2024-10-17, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Antosia
Antosia
Przeczytane:2019-03-21, Przeczytałam, Mam, Po angielsku,
Avatar użytkownika - MagdaMc
MagdaMc
Przeczytane:2019-02-14, Ocena: 5, Przeczytałem,
Inne książki autora
Ministerstwo niezrównanego szczęścia
Arundhati Roy0
Okładka ksiązki - Ministerstwo niezrównanego szczęścia

"Szczera, liryczna, intymna ozdobiona ironią powieść" Daily Telegraph   "Spodziewajcie się nominacji do każdej tegorocznej nagrody" The Times  ...

Algebra bezgranicznej sprawiedliwości
Arundhati Roy0
Okładka ksiązki - Algebra bezgranicznej sprawiedliwości

Książka jest zbiorem żarliwych esejów o antyglobalistycznym, antyamerykańskim wydźwięku. Autor krytykuje w nich m. in. imperialistyczną politykę prowadzoną...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy