Bieszczady w PRL-u

Ocena: 5 (1 głosów)
Bieszczady w PRL-u to zbiór barwnych reportaży wzbogaconych archiwalnymi zdjęciami, które odsłaniają nieznaną dotąd część przeszłości regionu południowo-wschodniej Polski.

Książka pozwala przyjrzeć się specyfice okresu realnego socjalizmu na terenach, na których warunki życia były szczególnie trudne. Tam, jak w soczewce skupiały się wszystkie wynaturzenia i dziwactwa systemu. Z drugiej strony autor książki, mieszkający w Ustrzykach Dolnych reporter Krzysztof Potaczała pokazuje w jaki sposób lokalna społeczność potrafiła stawić czoła trudom codziennego życia oraz opresyjnemu ustrojowi poprzez znajdowanie w nim małych luk i pęknięć.

W jakiej znanej bieszczadzkiej miejscowości stał pomnik Stalina? Jak rządził Bieszczadami pułkownik Doskoczyński? W jaki sposób dygnitarze polowali na niedźwiedzie w górach? Dlaczego wsie zmieniały swoje nazwy i jakie przemiany historyczne można prześledzić w tym procesie? W książce znalazły się też historie o zimie stulecia, łowcach węży, wiecach przyjaźni i strajkach. Można się także dowiedzieć skąd się wzięły tajemnicze mogiły, jak radzono sobie z plagą wilków, przeczytać o ośrodkach rządowych i wysiedleniach mieszkańców Soliny przed budową zapory.

Bieszczady w PRL-u to dwadzieścia jeden barwnych opowieści splecionych losami nietuzinkowych postaci, spisanych żywym językiem, pozwalających całkowicie zanurzyć się w realiach tamtych czasów. Świetna lektura dla każdego, kto lubi „historie z tamtych lat”, ciekawią go bieszczadzkie dzieje oraz docenia sztukę reportażu. Krzysztof Potaczała wiernie, a zarazem we wciągający sposób przedstawia kluczowe zdarzenia okresu PRL-u opierając się na archiwalnych, lecz mało znanych dokumentach i wywiadach z ludźmi, którzy pamiętają tamte czasy.

Krzysztof Potaczała jest znawcą tematyki Bieszczad, wcześniej wydał książkę opisującą perypetie subkultury punk w Ustrzykach Górnych w czasach socjalizmu. Otrzymał za nią nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Informacje dodatkowe o Bieszczady w PRL-u:

Wydawnictwo: Bosz
Data wydania: 2013-12-15
Kategoria: Przewodniki turystyczne
ISBN: 9788375762143
Liczba stron: 272

więcej

Kup książkę Bieszczady w PRL-u

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Bieszczady w PRL-u - opinie o książce

Zbiór bardzo ciekawych i wciągających tekstów na różne tematy bieszczadzkie. Smutna refleksją było uświadomienie sobie jak totalnie i nieodwracalnie Bieszczady zmieniły się od czasów wojny, czy raczej zostały zmienione przez człowieka, politykę i zarządzenia władz. Niektóre z tych zmian służyły ludziom, choć mocno ingerowały w krajobraz i przyrodę (budowa dróg, Jezioro Solińskie), inne polegały na niszczeniu śladów wielowiekowej przeszłości (wysiedlenia całych wsi i ludności ukraińskiej, likwidowanie cmentarzy i cerkwi i rozkradanie ikon, dzwonów, itp). Bulwersowały mnie zwłaszcza opisy panoszenia się wysokich figur władzy ludowej - budowanie za państwowe pieniądze zamkniętych ośrodków rekreacyjnych, polowania (również na niedźwiedzia i niedawno na nowo wprowadzonego żubra) oraz opis jak przebiegało likwidowanie wilków - szkodników. Lektura dobra na uzupełnienie (świadomego i poznawczego) urlopu w Bieszczadach.

Link do opinii
Inne książki autora
Bieszczady w PRL-u. Część 3
Krzysztof Potaczała0
Okładka ksiązki - Bieszczady w PRL-u. Część 3

Trzecia, najnowsza i zarazem ostatnia część niezwykle popularnych reportaży o Bieszczadach autorstwa Krzysztofa Potaczały. Zbiór ilustrowanych opowieści...

Bieszczady w PRL-u 2
Krzysztof Potaczała0
Okładka ksiązki - Bieszczady w PRL-u 2

Druga część zbioru reportaży Krzysztofa Potaczały o Bieszczadach w czasach PRL-u. Prawdziwe, w większości mało znane historie i anegdoty oparte na dokumentach...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy