Bieszczady w PRL-u

Ocena: 5 (1 głosów)
Bieszczady w PRL-u to zbiór barwnych reportaży wzbogaconych archiwalnymi zdjęciami, które odsłaniają nieznaną dotąd część przeszłości regionu południowo-wschodniej Polski.

Książka pozwala przyjrzeć się specyfice okresu realnego socjalizmu na terenach, na których warunki życia były szczególnie trudne. Tam, jak w soczewce skupiały się wszystkie wynaturzenia i dziwactwa systemu. Z drugiej strony autor książki, mieszkający w Ustrzykach Dolnych reporter Krzysztof Potaczała pokazuje w jaki sposób lokalna społeczność potrafiła stawić czoła trudom codziennego życia oraz opresyjnemu ustrojowi poprzez znajdowanie w nim małych luk i pęknięć.

W jakiej znanej bieszczadzkiej miejscowości stał pomnik Stalina? Jak rządził Bieszczadami pułkownik Doskoczyński? W jaki sposób dygnitarze polowali na niedźwiedzie w górach? Dlaczego wsie zmieniały swoje nazwy i jakie przemiany historyczne można prześledzić w tym procesie? W książce znalazły się też historie o zimie stulecia, łowcach węży, wiecach przyjaźni i strajkach. Można się także dowiedzieć skąd się wzięły tajemnicze mogiły, jak radzono sobie z plagą wilków, przeczytać o ośrodkach rządowych i wysiedleniach mieszkańców Soliny przed budową zapory.

Bieszczady w PRL-u to dwadzieścia jeden barwnych opowieści splecionych losami nietuzinkowych postaci, spisanych żywym językiem, pozwalających całkowicie zanurzyć się w realiach tamtych czasów. Świetna lektura dla każdego, kto lubi „historie z tamtych lat”, ciekawią go bieszczadzkie dzieje oraz docenia sztukę reportażu. Krzysztof Potaczała wiernie, a zarazem we wciągający sposób przedstawia kluczowe zdarzenia okresu PRL-u opierając się na archiwalnych, lecz mało znanych dokumentach i wywiadach z ludźmi, którzy pamiętają tamte czasy.

Krzysztof Potaczała jest znawcą tematyki Bieszczad, wcześniej wydał książkę opisującą perypetie subkultury punk w Ustrzykach Górnych w czasach socjalizmu. Otrzymał za nią nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Informacje dodatkowe o Bieszczady w PRL-u:

Wydawnictwo: Bosz
Data wydania: 2013-12-15
Kategoria: Przewodniki turystyczne
ISBN: 9788375762143
Liczba stron: 272

więcej

Kup książkę Bieszczady w PRL-u

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Bieszczady w PRL-u - opinie o książce

Zbiór bardzo ciekawych i wciągających tekstów na różne tematy bieszczadzkie. Smutna refleksją było uświadomienie sobie jak totalnie i nieodwracalnie Bieszczady zmieniły się od czasów wojny, czy raczej zostały zmienione przez człowieka, politykę i zarządzenia władz. Niektóre z tych zmian służyły ludziom, choć mocno ingerowały w krajobraz i przyrodę (budowa dróg, Jezioro Solińskie), inne polegały na niszczeniu śladów wielowiekowej przeszłości (wysiedlenia całych wsi i ludności ukraińskiej, likwidowanie cmentarzy i cerkwi i rozkradanie ikon, dzwonów, itp). Bulwersowały mnie zwłaszcza opisy panoszenia się wysokich figur władzy ludowej - budowanie za państwowe pieniądze zamkniętych ośrodków rekreacyjnych, polowania (również na niedźwiedzia i niedawno na nowo wprowadzonego żubra) oraz opis jak przebiegało likwidowanie wilków - szkodników. Lektura dobra na uzupełnienie (świadomego i poznawczego) urlopu w Bieszczadach.

Link do opinii
Inne książki autora
To nie jest miejsce do źycia. Stalinowskie wysiedlenia znad Bugu i z Bieszczad
Krzysztof Potaczała0
Okładka ksiązki - To nie jest miejsce do źycia. Stalinowskie wysiedlenia znad Bugu i z Bieszczad

Operację spinającą klamrą ten reportaż nazwano w kręgach władzy poprawianiem granicy. W 1951 roku na życzenie Stalina Polska zrzekła się części terenów...

To nie jest miejsce do życia. Stalinowskie wysiedlenia znad Bugu i z Bieszczad
Krzysztof Potaczała0
Okładka ksiązki - To nie jest miejsce do życia. Stalinowskie wysiedlenia znad Bugu i z Bieszczad

Operację spinającą klamrą ten reportaż nazwano w kręgach władzy poprawianiem granicy. W 1951 roku na życzenie Stalina Polska zrzekła się części terenów...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy