Bezsenność w Tokio

Ocena: 4.83 (12 głosów)
Inne wydania:
- Sean!
- No...?
- Opowiedz mi, gdzie w Tokio o trzeciej rano można kupić piwo w nielegalnym automacie. I jak napić się w pubie, kiedy się nie ma ani grosza przy duszy. Wiesz, na trick ze spirytusem.
- Przecież ty to wiesz, aż nadto dobrze zresztą.
- Tak, ale moi czytelnicy nie wiedzą.
- Jacy czyte... książkę piszesz??? Pogięło cię. Zwariowany Polak...
- Zamknij się, nie mniej zwariowany Irlandczyku. I lepiej mi pomóż, bo muszę zmieścić dziesięć lat naszych przygód w Japonii w jednej powieści, w której ty...
- Dlaczego ja?
- Nie przerywaj. No więc ty masz napisać, jak się podrywa Japonki i o majteczkach. Różowych, w białe płatki wiśni. I o cerowaniu dziewic...
- Nawet nie śmiej, małpo wredna! Jeszcze Mayumi przeczyta i będę miał prze-chla-pa-ne! Jak wspomnisz o podrywaniu, to ja napiszę o nocy na zardzewiałym rowerze w Ikebukuro.
- I oku tuńczyka?
- I jak cię aresztowali!
- I o Przyjacielu Kalorii, koniecznie!
- I o żubrówce!
- I o...


Marcin Bruczkowski wyjechał do Japonii na rok, a został na dziesięć lat. Jak twierdzi, zatrzymała go tam miłość do japońskiego piwa i łaźni koedukacyjnych. Jego pierwsza powieść, „Bezsenność w Tokio”, stała się natychmiastowym bestsellerem.

Informacje dodatkowe o Bezsenność w Tokio:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2012-11-28
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-240-2288-5
Liczba stron: 396

więcej

Kup książkę Bezsenność w Tokio

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Bezsenność w Tokio - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2016-09-07, 52 książki w 2016 roku, Mam,
Świetna książka, trochę nieaktualna, ponieważ akcja rozgrywa się w latach 80.-90. ubiegłego wieku, ale i tak jest skarbnicą wiedzy o Japonii i Japończykach. Mnie zachwyciła, gorąco polecam:)
Link do opinii
Avatar użytkownika - Martinezzz
Martinezzz
Przeczytane:2014-02-28, Ocena: 6, Przeczytałam, 2014,
Gatunek książki podróżniczej ma w sobie coś, co niesamowicie działa na wyobraźnię. Czytasz o miejscach, ludziach, zwyczajach, kulturach istniejących naprawdę, a jednak jakby w zupełnie innej bajce, w jakimś obcym świecie. I musisz cały czas powtarzać sobie, że to nie jest powieść fantasy, żadna fikcja literacka, ale ,,najprawdziwsza prawda". I nie ważne, czy mamy do czynienia z opisem afrykańskiego safari, tybetańskich klasztorów czy miejskiej dżungli zwanej Tokio... Książka Marcina Bruczkowskiego nie jest co prawda typowym przedstawicielem literatury podróżniczej, jednak w kategorii tej się mieści, niesie wiec na swych barkach całą tę cudowną niesamowitość, będącą wyróżnikiem gatunku. Opisuje ludzi w gruncie rzeczy przecież takich samych jak my, a jednak tak fascynująco odmiennych. Spędzone w Japonii 10 lat swego życia autor przedstawia w sposób niezwykle barwny, energiczny, pełen niesamowitego, często nieco zgryźliwego, ale mimo wszystko czarującego poczucia humoru.
Link do opinii
Avatar użytkownika - en-ca_minne
en-ca_minne
Przeczytane:2013-02-10, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2013, Mam,
Cudna - czytam ją po raz kolejny i wciąż mnie zachwyca. Mnóstwo się śmieję, trochę płaczę... wszystko, czego trzeba od dobrej książki. W dodatku Bruczkowski na spotkanie autorskie przytargał dla mnie wiórki katsobushi - w sam środek pysznego okonomiyaki! Cała książka to nie lada gratka dla przyjaciół kultury japońskiej, szczególnie tej, o jakiej jeszcze nie słyszeliście!
Link do opinii
Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2012-02-12, Ocena: 4, Przeczytałam,
Uwielbiam wszystko co związane z Japonią, ale tu chcwilami ja ośmieszają, a to mi się nie podoba...
Link do opinii
Avatar użytkownika - joseheim
joseheim
Przeczytane:2022-06-29, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2022,

Kawał może odrobinę nietypowej, ale bardzo ciekawej lektury. Trochę wspomnienia, trochę autobiografia, trochę reportaż, trochę zbiór luźnych obserwacji nie tylko o Japonii i Japończykach, ale o życiu w ogóle.
W książkach o Japonii chyba najbardziej fascynuje mnie to, że każdy autor-gaijin zwraca uwagę na inne rzeczy i inne opisuje. Wygląda na to, że trzeba przeczytać co najmniej z dziesięć książek, by wyrobić sobie jakie takie zdanie na temat Japonii ;)
Marcin Bruczkowski pisze ciekawie i z jajem. Jeśli ktoś chciałby się dowiedzieć, jak może wyglądać życie obcokrajowca w Japonii, serdecznie polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2020-09-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2020,

''Japończycy to najuczciwszy naród na świecie, więc kradną tylko rowery i parasole ''

 

Opowiedziana z jajem i lekkim przymrużeniem oka historia, z dziesięciu lat Pobytu w Kraju Kwitnącej Wiśni, lub jak pisze autor '' Kraju Wschodzącego Jena ''. To pierwsza książka tegoż pisarza, jaka wpadła w moje łapki i była to przyjemna lektura. Mimo iż pewnie coś tam się w Japonii zmieniło od czasu opisywanych wydarzeń, czyli lat 80 - 90, ale przecież japońska kultura liczy sobie zdecydowanie więcej wieków niż marne 30, czy nawet 40 lat, więc książkę i tak czytałam z przyjemnością. Niektóre wydarzenia mnie śmieszyły, niektóre wprowadzały w zdziwienie i nawet zupełne niedowierzanie, a niektóre nawet złościły.

 

Kiedy Marcin (autor) przybywa do Japonii, ma 24 lata i nie potrafi sobie poradzić ze zmianą strefy czasowej, przez co cierpi na bezsenność i skutkiem tego, włóczy się nocą po Tokio. W czasie jednej z takich wędrówek poznaje innego Gajdzina (obcokrajowca), wielkiego wzrostem Irlandczyka o imieniu Sean i wkrótce stają się najlepszymi przyjaciółmi. Dzielili się własnymi doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat swojego gajdzińskiego życia w tym pięknym egzotycznym i cokolwiek niezrozumiałym dla nas Słowian, kraju.

 

Japonia to dla mnie bardzo szeroko pojęta egzotyka, więc to co czytałam, łykałam jak młody pelikan i coraz bardziej się dziwiłam. Pan Bruczkowski w swojej opowieści przybliża polskiemu czytelnikowi na przykład zasady pracy informatyka w japońskim przedsiębiorstwie, tudzież przygotowanie tego miejsca pracy do audytu. Co kryją w sobie pojęcia: nocna elektronika, czy kapsułkowe hotele. Mają tam zdecydowanie więcej rozmiarów puszek piwa od bardzo mini do bardzo maxi, serwis dla pijanych kierowców, oraz jednoosobowe toalety samochodowe. Swojskie w Japonii, są parapetówki, oczywiście te urządzane przez gajdzinów i w dodatku w towarzystwie polskiej żubrówki, oraz korki na autostradach i niedozwolona jazda po pasie policyjnym. Kac po takiej parapetówie jest zdecydowanie taki sam jak w Polsce.

 

Jednak to o czym pisze autor, to nie tylko rzeczy fajne, czy śmieszne. Opowiada też o wielkich latających karaluchach, o trzęsieniach ziemi, o zamachu terrorystycznym w tokijskim metrze. O wszechobecnej ciasnocie i budowaniu w pionie, bo ten sposób oszczędza się powierzchnię. O tym że Japończycy mają równie mgliste pojęcie o naszym kraju, jak i większość Polaków o Kraju Kwitnącej Wiśni. Tego wszystkiego i jeszcze wiele więcej można się z tej pozycji dowiedzieć. Mogłabym ją zarekomendować i tym którzy znają lub cokolwiek więcej wiedzą o Japonii, na przykład w celach weryfikacji z ich przeżyciami, spostrzeżeniami, czy wiadomościami, jak również całkowitym laikom mojego pokroju.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Zdzislaw4
Zdzislaw4
Przeczytane:2022-06-07, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - Terenia
Terenia
Przeczytane:2017-03-05, Przeczytałam,
Inne książki autora
Powrót niedoskonały
Marcin Bruczkowski0
Okładka ksiązki - Powrót niedoskonały

Kiedy Robert Brakat postanowił wrócić do Polski po osiemnastu latach w Azji, nie wiedział, że: - spotka pod warszawskim mostem bezdomnego, japońskiego...

Zagubieni w Tokio
Marcin Bruczkowski0
Okładka ksiązki - Zagubieni w Tokio

Trzecia książka autora bestsellerów "Bezsenność w Tokio" i "Singapur czwarta rano". Powieść współczesna o charakterze sensacyjno-przygodowym...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy