Piękna, zapadająca w pamięć książka. Dla Grosmana miłość jest obsesją, przejmującym na wskroś mirażem, obnażającym w kochankach to, co najbardziej pierwotne i bolesne.
"The Denver Post"
Bądź mi nożem to bodaj najosobliwsza i najsmutniejsza historia miłosna w dziejach literatury; emocjonująca, wyrafinowana i pełna wzruszeń.
"Los Angeles Times Book Review"
Grosman zabiera czytelnika w miejsca, do których być może zapuszczają się tylko głupcy - tacy jak Jair - jednak ci, którzy za nim podążą, zapamiętają tę podróż na zawsze.
"The New York Times"
"Nie obawiaj się - nie chcę się z Tobą spotkać ani przeszkadzać w Twoim zwyczajnym życiu, chciałbym jednak, abyś zgodziła się otrzymywać ode mnie listy" - tak pisze po raz pierwszy nieznajomy do nieznajomej. Jest to propozycja epistolarnej historii miłości totalnej i gwałtownej. Ogranicza ją czas, ale nie ograniczają słowa mające prowadzić aż do samego końca drogi wiodącej ku Innemu. Tym Innym dla mężczyzny jest kobieta. O jej - Miriam - odpowiedzi dowiemy się tylko tyle, ile między wierszami wyczytamy z listów jego -Jaira. W monologu skrywającym głęboko głos kobiety, mężczyzna, który popleczników znajdzie w listach Flauberta i Kafki, dekonstruuje się sam i przemienia. Sny, pycha, egoizm, narcyzm powoli kruszą się i pozwalają rozpoznać drogę prowadzącą nagiego w końcu mężczyznę do kobiety - zawsze nagiej i odsłoniętej.
Wymagająca i szlachetna partia, doskonale rozegrana przez Dawida Grosmana, który zgłębiwszy gramatykę wewnętrzną, poszukuje gramatyki miłości, przez którą, przez słowo i pismo, możliwe staje się dosięgnięcie Innego.
Dawid Grosman - ur. w 1954 roku w Jerozolimie, jeden z najważniejszych pisarzy izraelskich. Dziennikarz, autor książek dla dzieci, w 1991 roku otrzymał nagrodę Nelly Sachs za dokonania literackie. Twórca powieści: Ciałem rozumiem oraz Księga gramatyki intymnej, które wkrótce ukażą się nakładem Świata Książki. W Polsce do tej pory wydano: Kto ze mną pobiegnie, Patrz pod: Miłość, Tam, gdzie kończy się kraj, Poza czasem.
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2014-10-08
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 432
Jedna z najważniejszych powieści w dorobku Dawida Grosmana i dziejach współczesnej literatury hebrajskiej. Rok 1967, Bejt ha-Kerem, Jerozolima...
W TEJ RODZINIE MATKI NIE POTRAFIĄ BYĆ MATKAMI. W TEJ RODZINIE CÓRKI NIENAWIDZĄ MATEK Moja babka Wera wiele lat temu bardzo kogoś pokochała. Ceną za miłość...
Chcę przeczytać,