Pierwsze w Polsce całościowe podejście do tematu walk na froncie wschodnim w okresie 1944–1945. Froncie, który angażował najwięcej sił i miał największe znaczenie dla losów II wojny światowej.
Monografia niemieckiego historyka przedstawiająca walki na południowym odcinku frontu wschodniego w okresie 1944–1945. Jest to pierwsze wydane w Polsce kompleksowe opracowanie dotyczące działań toczących się od drugiej połowy 1944 roku m.in. na terenach dolnej Wisły, poprzez powstanie na Słowacji, radziecką ofensywę zimową 1945 roku, po dramatyczne walki w Saksonii, wokół Drezna i na Dolnym Śląsku łącznie z oblężeniem Wrocławia. Autor prezentuje szczegółowo działania obronne niemieckich wojsk, wzbogacając tekst 30 niezwykle dokładnymi mapami, kilkudziesięcioma fotografiami oraz schematami organizacyjnymi jednostek.
Rolf Hinze urodził się w 1922 roku. Służył jako obserwator artyleryjski w 19. Dywizji Pancernej od 1941 do 1945 roku. Brał udział w operacji Barbarossa, walczył pod Stalingradem i w okolicach Charkowa, w Czechach i na Morawach. Był pięć razy ranny, poddał się pod koniec wojny Amerykanom, którzy wydali go Rosjanom. W obozie sowieckim przesiedział trzy lata. Po powrocie do domu został burmistrzem rodzinnego miasteczka. Jest autorem niezwykle cenionych monografii historyczno–wojskowych dotyczących walk na froncie wschodnim. Zmarł kilka lat temu.
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2010-09-21
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 304