Kontynuacja dotychczasowych powieści Tanyi Valko. Ulubieni bohaterowie powracają: Dorota, jej dwie córki - Marysia i Daria - oraz ich mężowie: Hamid Binladen, bojownik ze światowym terroryzmem, główny antagonista fundamentalisty dżihadiego Johna, życiowego partnera Darii. Tym razem śledzimy losy dwóch arabskich mężów, ludzi diametralnie różnych, których pokochały pół-Arabki. Nie będzie już wątpliwości, kto jest zły, a kto dobry.
Jak radzą sobie europejskie kobiety w świecie ogarniętym krwawą wojną? Jak wygląda codzienność kalifatu, który powstał na terenach Syrii i Iraku? Jakie jest miejsce kobiety w Państwie Islamskim - czy wszystkie są uciemiężone i pokrzywdzone, czy może niektóre popierają okrutny porządek, narzucony przez szalonych fundamentalistów?
Czy Darii uda się uciec z piekła na ziemi? Czy dżihadi John, morderca i sadysta, a zarazem człowiek wybitnie inteligentny, ma jeszcze szansę zejść z przestępczej ścieżki? Czy Marysia i Hamid znów wyruszą na poszukiwania krewniaczki? I co na to wszystko Dorota? Dokąd zmierza nasz świat i czy to już jego koniec czy dopiero początek przemian?
Tanya Valko to pseudonim absolwentki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Była nauczycielką w Szkole Polskiej w Libii, a następnie długoletnią asystentką ambasadorów RP. Przez ponad dwadzieścia lat mieszkała w krajach arabskich, w tym w Arabii Saudyjskiej i Indonezji. Jest autorką bestsellerowej ,,Arabskiej sagi", na którą złożyły się dotychczas następujące tomy: ,,Arabska żona", ,,Arabska córka", ,,Arabska krew", ,,Arabska księżniczka" i ,,Arabska krucjata". Sukces sagi skłonił autorkę do rozpoczęcia następnego cyklu powieściowego pod zbiorczym tytułem ,,Azjatycka saga" (,,Okruchy raju", ,,Miłość na Bali"). Nowa książka jest kontynuacją pierwszej serii.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2017-05-09
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 672
W kolejnym tomie serii wciąż śledzimy przygody Darii ze swoim mężem terrorystą. Tym razem zaczyna im się lepiej układać, John jakby złagodniał. ALe okazuje się, że Daria ma problem z syndromem ofiary.
Z jednej strony autorka staje na wysokości zadania, z nieznanej strony przedstawia życie w Syrii pod żądami terrorystów. Z drugiej jednak historia Darii jest dla mnie zbyt rozwleczona, przez co miejscami zdaje się naciągana.
Powinnam przeczytać wcześnijsze tytuły, a zaczęłam od tej. Nie żałuję nie przespanej nocy, dużo dowiedziałam się jak działa Państwo Islamskie i dżihadiści. Powinni przeczytać tą książkę młodzi ludzie, aby wiedzieli czym grozi pozostawienie rodziny i swojego kraju i dać się zwerbować. Do wczęśniejszych tytułów powrócę
Kontynuacja bestsellerowych powieści Tanyi Valko: Arabska żona, Arabska córka i Arabska krew. Arabska księżniczka to powieść zgłębiająca tajniki ludzkiej...
Ahmed jest niezadowolony z niezależności żony. Ciągłe awantury i oschłość uprzykrzają im życie. Po długich wahaniach Dorota rzuca pracę, by ratować małżeństwo...
Przeczytane:2017-07-18, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2017,
Z ciekawości dalszych losów bohaterów, sięgnęłam po kolejną część powieści Tanyi Valko. Poprzednia część zakończyła się momentem, gdy Daria próbuje uciec od swojego męża. Musiałam zatem koniecznie dowiedzieć się, czy ta akcja się powiodła.
Doroty tym razem w powieści jest mało, ale według mnie to dobry wybór autorki. Daria i Marysia wraz ze swoimi mężami są głównymi bohaterami. Daria jest żoną głównego antagonisty fundamentalisty dżihadiego Johna. Natomiast mąż Marysi, Hamid Binladen, jest po drugiej, tej dobrej stronie - walczy ze światowym terroryzmem.
Obydwie kobiety znajdują się w miejscu, gdzie trwa krwawa wojna. Jedna z przymusu, druga z własnego wyboru. Muszą sobie poradzić, muszą być twarde, by przeżyć. Tego okresu w ich życiu nie można nazwać nawet trudnym, to jest istne piekło. Czy wyjdą z tego cało? Czy Darii nareszcie udało się uciec ? I jak to się stało, że Marysia znów znajduje się w samym środku wojny? Po co wyjeżdżała? Co w tym czasie robi Dorota? Pytań jest wiele, a odpowiedzi są w książce. Ja Wam nie zdradzę tych szczegółów, bo wiem, że nawet tego nie chcecie.
"Arabski mąż" - jaki on jest? Czy udało się pisarce przedstawić nam obraz arabskiego męża? Głównie poznajemy dwóch mężczyzn. Jednym z nich jest mąż Marysi, Hamid Binladen. Został on przedstawiony jako dobry człowiek, który dla żony jest w stanie zrobić wszystko. Poświęca wiele, by pomóc swej ukochanej. Jest dla niej ogromnym wsparciem. Drugi to mąż Darii, dżihadi John. Jest on przeciwieństwem Hamida. Dla Darii jest okrutny, zgotował jej piekło na ziemi. Jak chce to potrafi czasem być czuły i łagodny. Jednak czy te chwile wystarczą, by zatrzeć to całe zło jakie wyrządza?
Tanya Valko w swej powieści bardzo dokładnie opisała codzienność kalifatu. Wszystkie opisy są bardzo szczegółowe, jak dla mnie drastyczne i mocno mnie przeraziły. Wykorzystywanie kobiet, kamieniowanie, krwawa rzeź i inne nieludzkie czyny, których autorka nie pominęła, wręcz otwiera oczy czytelnikom na te zbrodnie. Niektóre momenty miałam ochotę ominąć, ponieważ bardzo ciężko się czyta o tak okropnym bólu ludzi. Mam wrażenie, że ta część jest najmocniejsza - aczkolwiek mogę się mylić, ponieważ poprzednie przeczytałam już dawno, a tu są jeszcze emocje świeże.
Dorota, Daria i Marysia są kobietami, które z łatwością wpadają w poważne kłopoty. Dobrze, że tym razem autorka zaoszczędziła Dorotę. Tym razem najgorzej ma Daria, której mąż zgotował piekło na ziemi. Kobieta musi wiele przejść. Jest świadkiem ukamienowania bardzo bliskiej jej osoby, gdzie odruch ludzki nie pozwala stać jej bezczynnie, a z drugiej strony nie może nic zrobić. Co w tym momencie wygrało? Ludzki odruch czy strach przed konsekwencjami za pomoc skazanej?
Więzienie dla kobiet, harem oraz handel żywym towarem. Tego autorka również nie ukryła, nie szczędziła na opisach tragicznych warunków oraz ogromnej tragedii i bólu kobiet.
I tym razem nie zawiodłam się na twórczości Tanyi Valko. Książkę czytało się bardzo dobrze, choć jak już wcześniej napisałam opisy są tak dokładne, że momentami miałam ochotę je ominąć. Osoby bardziej odporne może jakoś inaczej to odbiorą, mi jednak było ciężko. Kilka razy musiałam odłożyć książkę i ochłonąć. Wiele emocji we mnie wzbudziła ta powieść. Czułam smutek i złość na tak okrutny świat.
Książkę tę uważam za bardzo dobrą. Jest to kolejna udana część i już nie mogę się doczekać następnej. A czy będzie następna? Po zakończeniu lektury mogę jedynie się domyślać, że tak.
Opinia pochodzi z mojego bloga biblioteczkamoni.blogspot.co.uk