Wydawnictwo: Ya!
Data wydania: 2016-04-18
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN:
Liczba stron: 356
"Anatomia obcości" to trzecia książka autorstwa Andrei Portes, jednak pierwsza skierowana do młodzieży. Autorka od razu rzuca czytelnika na głęboką wodę, bo nie jest to nic nie wymagająca młodzieżówka.
Główną bohaterką, a zarazem narratorką powieści jest piętnastoletnia Anika Dragomir. Zmaga się ona z różnymi problemami: ma pretensje o nadanie jej takiego imienia, jej szef jest wredny, musi się trzymać najpopularniejszej dziewczyny w szkole, by nie być wyśmiewaną. Nie dogaduje się z rodzicami i rodzeństwem, za to ma dobry kontakt z dwoma chłopakami i tak tworzy się trójkąt miłosny.
Jeju, ile można tych trójkątów miłosnych? To już robi się nudne. Miałabym mniejsze pretensje, ale ten był niezbyt dobrze poprowadzony, był schematyczny. Sceny miłosne były często przerysowane i budziły zażenowanie.
Nie mogłam też przeboleć kolejnej przerysowanej rzeczy. Otóż CAŁA szkoła słucha jednej, najpopularniejszej dziewczyny, mimo tego, że ta może być wredna i dokuczać ludziom. No błagam! Niby calutka szkoła podąża ślepo za jedną osobą. I wydaje się, że tylko główna bohaterka to zauważa i postanawia coś z tym robić.
Język powieści jest prosty, momentami wulgarny jeśli weźmie się pod uwagę grupę, do jakiej kierowana jest książka. Autorka skupia się na wydarzeniach i dialogach. Do tego są one przedstawione dość chaotycznie. Wydarzenia bieżące często były przerywane przez nic niewnoszące opisy przeszłości. Powodowało do dużo różnych wydarzeń na małej ilości stron. Przez to długo się gubiłam w fabule, nie umiałam wczuć się w historię.
Książkę ratuje trochę zakończenie, a dokładnie dramatyczny zwrot akcji tuż przed. Nie spodziewałam się takiego obrotu spraw. Jednak samo zakończenie nie przemówiło do mnie. Dobra, bohaterka rozprawia się ze swoimi demonami. Jednak robi to w taki sposób jak ta najpopularniejsza, czyli robiąc z apelu show. Czy przez to nie zbliżyła się trochę do jej poziomu?
Ostatnim plusem jest samo wykonanie książki. Piękna okładka, a wnętrze książki wygląda jak kartki z zeszytu.
Podsumowując, książkę polecam osobom w wieku 13-16 lat, innym raczej nie. Ale okładkę ma ładną.
Lawirowanie w świecie szkolnych układów i miłosne dylematy. Anika Dragomir jest trzecią najpopularniejszą dziewczyną w szkole. Ale w środku nie...
Luli ma trzynaście lat, a już zdążyła poznać gorzki smak życia. Jej rodzice to alkoholicy pogrążeni w pijackich awanturach. Samotna, zdana tylko na siebie...
Przeczytane:2016-08-12, Ocena: 5, Przeczytałam, Egzemplarz recenzencki, Mam,