Alicja w krainie rzeczywistości

Ocena: 5.6 (5 głosów)

Lewis Carroll, a wcześniej profesor matematyki w Oksfordzie i zapalony fotograf, rzucił urok na całe pokolenia czytelników, tworząc postać Alicji: dziewczynki wędrującej po Krainie Czarów. Kim była tajemnicza dziewczynka, która zainspirowała Lewisa Carrolla? Była Alicją - ale w krainie bardzo rzeczywistej: dystyngowanego wiktoriańskiego uporządkowanego świata oksfordzkich wykładowców. Jej ojciec był dziekanem, a matka najważniejszą osobą w towarzystwie - królową, która czasem łaskawie ustępow

Informacje dodatkowe o Alicja w krainie rzeczywistości:

Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2009 (data przybliżona)
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-241-3603-2
Liczba stron: 328
Tytuł oryginału: Alice I Have Been
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Irena Kołodziej/Maria Rei

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Alicja w krainie rzeczywistości

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Alicja w krainie rzeczywistości - opinie o książce

Avatar użytkownika - Elia
Elia
Przeczytane:2016-12-06, Ocena: 5, Przeczytałam, Przeczytane 2014-2023,
Alicja Liddell dorastała w epoce wiktoriańskiej. Jej otoczenie to zamknięty, akademicki świat Oksfordu. Ojciec był dziekanem tej uczelni, matka zaś osobą wysoko postawioną w społeczności ze względu na funkcję zawodową męża. Dzieciństwo Alicji było więc pełne konwenansów, nauki dobrych manier i zakazów. Wychowywała się z rodzeństwem, ale najbliższy jej sercu stał się pewien oksfordzki wykładowca, przyjaciel rodziny. Mimo dużej różnicy wieku między panem Dodgsonem a dziewczynką, czuła ona że on jeden rozumie jej dziecięcy świat, jej pragnienie beztroskiej zabawy. Zarówno Alicja, jak i jej siostry uwielbiały spędzać czas z mężczyzną, słuchać jego barwnych opowieści, które mogły pomieścić się tylko w dziecięcych główkach i rozjaśniały dziewczynkom ich szare życie. Pewnego dnia, podczas wycieczki z dziewczynkami, Dodgsonem opowiada im bajkę, której bohaterką jest Alicja. Dziewczynce tak bardzo spodobała się opowieść, że bardzo długo namawiała jej autora, aby spisał tę historię. Przyjaźń Alicji i Dodgsona kończy się jednak szybko i nagle. Do końca powieści czytelnik nie wie, co tak naprawdę było powodem zerwania zażyłości pana Dodgsona z rodziną Alicji. Spisał on jednak opowieść o Alicji, która stała się powieścią znaną na cały świat i w życiu późniejszym pomogła Alicji wieść dostatnie życie. Trzeba jednak podkreślić, że znajomość z panem Dodgsonem i rozstanie w atmosferze skandalu zaciążyło na dalszych losach dziewczynki, a później młodej kobiety. Stała się ona jakby napiętnowana. Straciła bardzo wiele w oczach tamtejszej elity, stała się panną na wydaniu, która nie mogła sięgnąć po najwyższe partie towarzyskie z otoczenia. Bardzo ciekawa pozycja, która pozwala poznać świat elit w XIX w., konwenanse i panujące zasady.
Link do opinii
Avatar użytkownika - en-ca_minne
en-ca_minne
Przeczytane:2013-02-28, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2013, Mam,
Książka pochłaniająca czytelnika bez reszty - pięknie napisana, mądra, wielopłaszczyznowa, choć temat mógł się wydawać błahy - bo niby co koko obchodzi kim była prawdziwa Alicja Lewisa Carolla. Ci, którzy nie wiedzą - nie wiedzą tez co tracą. Autorka sięgnęła dogłębnie do źródeł, a to, co do nich dodała, nie wpływa na obraz rzeczywistości - oby więcej było takich książek! Polecam z czystym sumieniem - ta lektura to jak odkrywanie kwintesencji dzieciństwa - nie takiego przecież niewinnego.
Link do opinii
Avatar użytkownika - agoosiaczek
agoosiaczek
Przeczytane:2013-04-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
,,Alicja w krainie rzeczywistości" to opowieść o czasach wiktoriańskich, zdominowanych przez konwenanse, nakazujących ludziom zachowanie powściągliwości za wszelką cenę. Jednak na pierwszy plan wysuwa się kobieta, która do końca swojego życia dla świata była nikim innym jak tylko zamkniętą na zawsze między okładkami książki siedmioletnią dziewczynką podążającą za królikiem. Oczywiście, literatura ma to do siebie, że każdy z niej wyławia to, co najbardziej do niego przemawia. W moim przypadku lektura powieści Melanie Benjamin po raz kolejny zmusiła mnie do refleksji na temat tego, jak wielki wpływ możemy mieć na czyjeś życie. I że niestety, nie zawsze jest to wpływ pozytywny. Książka pokazuje wiele różnych stron miłości, również tych ciemniejszych. Mimo że to fikcja literacka, zasiewa niepokój i sprawia, że na niektóre sprawy zaczynamy patrzeć trochę inaczej. Jest to raczej smutna - chociaż jednocześnie pełna nieokreślonego uroku - opowieść tym, jak mogłoby wyglądać życie Alicji Liddell, relacjonowane przez nią samą.
Link do opinii
Avatar użytkownika - siloe
siloe
Ocena: 6, Mam,
Czytałam tą książkę z zapartym tchem. Jest jednym z tych nabytków, które dał mi psotny los. Książki tego typu nigdy nie były moim ulubionym wyzwaniem czytelniczym, ale ta książka mnie urzekła. Historia Alicji z krainy czarów opisana oczami samej Alicji jest piękna. Ma w sobie coś wyzywającego, dojrzewającego, kobiecego. Ma dramat i szczęście. Zauroczyła mnie. Przeżywałam życie Alicji wraz z nią. Polecam ją każdemu. Czas spędzony przy niej nie jest czasem zmarnowanym.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Dorota_Dega
Dorota_Dega
Przeczytane:2013-01-17, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Książka po prostu magiczna ! Zakochałam się w niej. Dzięki niej przeniosłam się w czasy, które mnie fascynują - prawdziwych dam i dżentelmenów. W czasy dystyngowanego wiktoriańskiego świata oksfordzkich wykładowców. Historia ukazana w książce jest niezwykle interesująca. Autorka ukazuje prawdę o genezie napisania ,,Alicji w Krainie Czarów" przez Lewisa Carolla. Ile w tym racji, a ile fikcji- nie wiadomo, ale historia towarzysząca powstaniu książki, która zaczarowała czytelników na całym świecie jest intrygująca, no i - skandaliczna.. W posłowiu pisze, że większość treści jest tworem tylko i wyłącznie jej wyobraźni, przez co sprawiła, że sama zastanawiałam się , jak to było naprawdę Książka jest napisana bardzo dobrze, a jednocześnie pełna aluzji i niedopowiedzeń na temat relacji łączących autora książki z pierwowzorem tytułowej bohaterki. Historię poznajemy z perspektywy Alicji, która opowiada o swoim życiu, będąc już leciwą kobietą. Narratorka skupia się nie tylko na przyjaźni z pisarzem i skandalu, jaki ona wywołała, ale także na relacjach rodzinnych, skomplikowanych stosunkach z matką, miłości do księcia, uczuciach do męża i synów... Polecam ! ;-)
Link do opinii
Inne książki autora
Żona lotnika. Kobieta, która podbiła niebo
Melanie Benjamin0
Okładka ksiązki - Żona lotnika. Kobieta, która podbiła niebo

Barwna opowieść o życiu małżeństwa Lindberghów o dzieje Anne i Charlesa Lindberghów na tle złotego wieku lotnictwa i literatury w Ameryce...

Łabędzie z Piątej Alei
Melanie Benjamin0
Okładka ksiązki - Łabędzie z Piątej Alei

Kocia, soczysta lektura, niczym obiad z trzech martini. Łabędzie z Piątej Alei to nie tylko oparty na faktach obraz życia nowojorskiej socjety lat 50...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy