Akt trzeci

Hanna Malewska staje na życiowym zakręcie, gdy nagle umiera jej ukochany mąż, Grzegorz. Uporania sią z samotnością i dojmującą pustką nie ułatwia fakt, że wraz z jego śmiercią na jaw wychodzą sekrety i tajemnice, skrzętnie przed nią skrywane. Hanna, do tej pory otoczona opieką i żyjąca w poczuciu bezpieczeństwa, musi zmierzyć się z nową dla niej rzeczywistością i znaleźć siłę, by napisać dla siebie zupełnie nowy scenariusz na życie. Wkrótce się przekonuje, że to, co spotyka na swojej drodze, nie jest dziełem przypadku, a w powiedzeniu "Uważaj, o czym marzysz" jest sporo prawdy - nie zawsze tej miłej...

Czy można być przygotowanym na stratę, zwłaszcza gdy dotyczy ona najbliższej nam osoby? Jak poradzić sobie z traumą i zagubieniem, gdzie i u kogo szukać pomocy?

Akt trzeci to historia o stracie, samotności i godzeniu się z losem, a także o uczeniu się życia i pokory wobec tego, co przynosi nam los.

Informacje dodatkowe o Akt trzeci:

Wydawnictwo: Labreto
Data wydania: 2024-09-11

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna Współczesna proza literacka

Kup książkę Akt trzeci

Akt trzeci - opinie o książce

"Życie to korowód epizodów i tylko ty jesteś w tym życiu trwałym punktem".

Komedia i tragedia to dwa elementy obecne w życiu każdego z nas. Elementy wzajemnie się przeplatające, dzięki którym nasza codzienność jest tak mocno nieprzewidywalna. I właśnie między innymi o tym jest najnowsza powieść Aldony Reich, która nadając jej symboliczny tytuł, wzięła na tapet kapryśny los i niełatwe zmagania człowieka w obliczu tego, co nieuniknione.

Aldona Reich to kobieta o wielu obliczach. Amatorka dobrej kawy, dobrej literatury i filmu, która w swoich książkach stara się pokazywać ludzi z krwi i kości. Polonistka z wykształcenia i zamiłowania. Członkinia związku literatów polskich. "Akt trzeci" to jej dziesiąta powieść w dorobku literackim.

Grzegorz pewnego dnia wychodzi z domu i już do niego nie wraca. Nagła śmierć mężczyzny szokuje Hannę, jego żonę. Kobieta, zmagając się dzień po dniu z niewyobrażalną samotnością, nie potrafi zaakceptować odejścia męża. Pewnego dnia, Hanna odkrywa tajemnice, jakie ukrywał przed nią Grzegorz. Ich poznanie staje się punktem zwrotnym w życiu bohaterki.

Pisanie z wyczuciem i pewną dozą wrażliwości o skomplikowanych relacjach, jakie łączą ze sobą ludzi, z pewnością nie jest łatwym zadaniem. Aldona Reich jednak doskonale wie, jak nie spłaszczyć tak wielowymiarowych emocji i ukazać pewne stałe oraz zmienne mające wpływ na ostateczny obraz, tego co widoczne na pierwszy rzut oka. "Akt trzeci" to bowiem opowieść o kondycji współczesnego człowieka, ukazanego z kilku perspektyw. Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście młoda wdowa, która musi uporać się z tragiczną niespodzianką, jaką naszykował dla niej los. Ale to nie wszystko, bo drugi plan i przedstawione za jego pomocą problemy stanowią także interesujące tło zmuszające do rozważań oraz dyskusji.

Aldona Reich w swojej najnowszej książce podjęła się analizy dość trudnego tematu, jakim jest żałoba. Autorka kreśląc postawę Hanny, udźwignęła warstwę psychologiczną poruszanego problemu, gdyż dość mocno wgłębiła się w psychikę osoby, której dotknęła niespodziewana śmierć. Powieść pokazuje bowiem, jak trudno jest prawidłowo rozpocząć proces żałoby i jak łatwo jest udawać przy innych. Główna bohaterka swoją postawą budzi ambiwalentne uczucia, ale dzięki temu właśnie czytelnik rozkłada na czynniki pierwsze problem, z jakim mierzy się kobieta, a przy okazji dowiaduje, że w literaturze przedmiotu wyszczególniono aż pięć etapów przeżywania żałoby po stracie.

"Akt trzeci" to także opowieść o samotności w różnych jej aspektach. Samotności po nieodwołalnej stracie, samotności w małżeństwie, samotności wśród tłumu. Aldona Reich skupia się na tym aspekcie, podkreślając, że "tak naprawdę to całe życie jesteśmy samotni, tylko zagłuszamy tę samotność ludźmi wokół siebie". I taka refleksja daje sporo do myślenia, być może chwilowego zatrzymania się i spojrzenia na swoją codzienność. Szczególnie ważnym z tej płaszczyźnie jest drugoplanowy wątek przyjaciółki Hanny i jej problemów w małżeństwie.

Refleksyjna, zmuszająca do myślenia, stawiająca czytelnika przed moralnymi dylematami — taka jest najnowsza powieść Aldony Reich. Powieść, dzięki której może wy też uwierzycie, że wszystko dzieje się po coś, a każdy dzień może stać się nowym początkiem. Kolejnym aktem w tej naszej życiowej tragikomedii.

"Pamiętaj, że nic nie jest dane nam na zawsze. Nic - powtórzyła z naciskiem. - I nikt..."

Utrata bliskiej osoby sprawia nieopisany ból. W jednej chwili czas zatrzymuje się w miejscu, ignorując wszystko, co dzieje się wokoło. Nagła śmierć ukochanego męża pogrąża Hanię w bezdennej rozpaczy. Jej dotychczas stabilne i poukładane życie z dnia na dzień przestaje istnieć. Pustka spowija każdy dzień, a tęsknota staje się być nieodłącznym towarzyszem. Wkrótce okazuje się, że musi stawić czoła nie tylko żałobie, ale także sekretom, które stopniowo zaczynają wychodzić na jaw. Czy odnajdzie w sobie siłę, by pogodzić się z losem i rozpocząć nowy rozdział?

Akt trzeci to opowieść skupiającą się na tęsknocie i dotkliwej pustce która pozostaje po stracie bliskiej osoby. Towarzysząc Hani na każdym z etapów żałoby, uświadamiamy sobie, że w życiu niczego nie możemy być pewni, a to, jak pokierujemy naszym losem, zależy wyłącznie od nas. Obserwujemy różne sposoby radzenia sobie z cierpieniem oraz rozterki i dylematy, z którymi zmagają się bohaterowie. Pierwsze rozdziały nieco przytłoczyły mnie nadmiarem emocji, przywołując dość świeże wspomnienia. Nie potrafiłam jednak przerwać lektury zanurzając się w nią coraz bardziej. Drobiazgowość oraz niezwykła delikatność, z jaką autorka podeszła do tematu, stanowią niewątpliwy atut powieści. Ale żeby nie było, że jest tylko smutnie i nostalgicznie, warto podkreślić piękny obraz przyjaźni i wsparcia, które nie tylko dodają skrzydeł, ale także w odpowiednich momentach potrafią sprowadzić na ziemię. Także nieśmiałą iskrę nadziei, która rozjaśnia mroczne dni i pomaga przetrwać.

Avatar użytkownika - bookwmkesie
bookwmkesie
Przeczytane:2024-06-10, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Przeczytane w 2024r.,

Z autorką Aldoną Reich miałam nieraz już kontakt czytelniczy, ale przy tej to odleciałam w kosmos. Dzisiejsza recenzja dotyczy jej nowej książki ,,Akt trzeci" która (jestem przekonana) skradnie wasze serce. Utrata kogoś bliskiego nigdy nie była, nie jest i nie będzie należała do przyjemnych momentów, do chwil, czasu który będziemy miło wspominać. Nieważne, czy to ktoś bliski, daleki, kochane zwierzę ból będzie, i to pytanie ,,Jak sobie z nim poradzić?" czy minie? Kiedy minie? Co trzeba zrobić, żeby było nam lżej? Wiecie co?! Nikt nie da wam złotego środka, bo to wszystko to kwestia indywidualna. Jedni potrzebują czasu, inni rozmowy, jeszcze inni pomocy np. psychologa etc.

Nasza bohaterka Hanna przeżywa utratę swojego męża i od tego zaczyna się historia jej życia. Z całego serca zapraszam do przeczytania lub odsłuchania tej pozycji, bo wierzę, ba jestem wręcz przekonana, że pomoże wam zrobić, chociaż jeden krok do przodu. Jak obserwujecie mnie dłużej wiecie, że w sierpniu pożegnałam się z najukochańszym tatą, który zginął nagle i ten ból, jaki gości w moim sercu, głowie idealnie odzwierciedla się w tym, co usłyszałam na TikToku. To była rozmowa Kuby Wojewódzkiego z Filipem Chajzerem. Na pytanie jak radzi sobie z tą jego osobistą tragedią odpowiedział fantastycznym porównaniem do aplikacji, która zainstalowana w telefonie działa w tle. Nie korzystasz z niej, a ona ciągle zżera tobie baterie to tak samo jest ze mną. To właśnie czuje po stracie taty. Nie ma dnia, żebym nie myślała o nim, o tym, co było, co się stało.

Wrócę ponownie do tego, co napisałam ta książka opisuje drogę, jaką przeszła nasza Hanna, i to sprawi, że może i wam pomoże, rozjaśni ten ponury czas. Jestem dumna, że miałam możliwość zapoznania się z nią jeszcze przed premierą.

Avatar użytkownika - sztukaczytania
sztukaczytania
Przeczytane:2024-06-05, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
,,(...) ostentacja w zachowaniu i demonstracje pod hasłem 'jest okey' były tylko fasadą. Na dodatek wątłą, na wpół przezroczystą. Hanna zrozumiała to po kolejnej nocy, która nie dawała choćby śladu wypoczynku." Subtelny, eteryczny tekst, jednocześnie mocny i stabilny, utkany został z emocji w mozaikę, która odbija światło tworząc zjawiskowe widoki na przyszłość. Tylko to jedno zdanie mogłoby wystarczyć za recenzję tej niezwykłej powieści. Aldona Reich napisała książkę, która otula czytelnika woalką spokoju i wzruszenia. Powieść pełną życiowych doświadczeń, okraszoną sporą dawką empatii. Przedstawiona w ten sposób historia Hanny i jej zmagania z głębokim żalem po straci najbliższego człowieka, dosłownie chwyta za serce. Hanna zastanawia się jak chce, żeby potoczyło się jej życie. Powoli poznaje siebie, swoje potrzeby, zagłębia się w przeszłość i minione już bezpowrotnie relacje z drugim człowiekiem. Staje przed niewątpliwie trudnymi wyborami, a w tym wszystkim przyświeca jej myśl, że gdzieś jest nowe otwarcie, bo życie to sztuka i tylko od nas zależy jak się potoczy. ,,Żałoba trwa dokładnie tyle, ile ktoś potrzebuje." Autorka pokusiła się o przedstawienie naprawdę trudnego tematu i wyszło jej to znakomicie. Ileż w nas jest nieprzepracowanych traum, ileż sytuacji z którymi sobie nie radzimy, a przy tym tak często unikamy rozliczenia z przeszłością ze strachu przed konfrontacją z własnymi uczuciami. Ukazane w powieści zmagania bohaterki z nową rzeczywistością zostały odmalowane bardzo precyzyjnie, bo Aldona Reich głęboko weszła w temat żałoby. ,,Akt trzeci" to powieść dla każdego, na każdym etapie życia. Może stanowić formę przygotowania i pewien drogowskaz dla tych, którzy jeszcze nie doświadczyli śmierci wśród bliskich. Może też pomóc w przepracowaniu wielu spraw, z którymi stykamy się na co dzień, gdyż jest to również rzecz o samotności przeszywającej aż do szpiku kości i o kłamstwie, tajemnicach, relacjach damsko męskich, prawdziwej przyjaźni oraz o nadziei bez której nie byłoby jutra. ,,Akt trzeci" to opowieść o poszukiwaniu wewnętrznego spokoju i drogi do szczęścia. Autorka uzmysławia jak ważny jest szacunek do samego siebie, że po prostu czasami trzeba się zatrzymać, znaleźć czas na spokojne przemyślenie tematów. Odsuwanie od siebie problemów powoduje jedynie jeszcze większy rozgardiasz w głowie i sercu, co w efekcie odbija się na naszym zdrowiu psychicznym. ,,Była szczęśliwa, choć gdzieś w śrrodku czuła się niekompletna." Powieść wyróżnia się realnością sytuacji świetnie nakreślonymi postaciami jak z krwi i kości. Bohaterowie żyją, czują i oddychają razem z czytelnikiem. Jestem pod wrażeniem, że w jednej książce można zawrzeć tak wiele, bez przesady i przegadania. Dzięki Aldonie Reich przekonałam się do powieści obyczajowych (i nie chodzi tu o błędnie zaliczane do tej grupy romanse). Ale "Akt trzeci" to coś więcej niż powieść obyczajowa. To powieść psychologiczna. Dla mnie osobiście miała działanie terapeutyczne. Rzadko się wzruszam podczas czytania, a przy lekturze "Aktu trzeciego" wiele razy płakałam i jednocześnie doświadczyłam pozytywnych emocji. Aldona Reich ma lekkie pióro, chociaż pisze o sprawach, które nie są łatwe ani przyjemne. W tekście zawarła tyle głębi i poruszyła tak wiele istotnych kwestii, a jednak nie jest to ciężka, przytłaczająca lektura. Mnie osobiście ,,Akt trzeci" zachwycił. Chapeau bas! Książkę zaliczam do moich ulubionych, czyli do tych powieści, które mają dla mnie znaczenie o wiele szersze niż tylko jednorazowa czytelnicza przyjemność. Jeśli zastanawiacie się co teraz czytać, to zdecydowanie warto sięgnąć właśnie po "Akt trzeci". Powieść dostępna na Legimi od 10 czerwca jako synchrobook. Książka za niedługo doczeka się również formy papierowej i wtedy przeczytam ją jeszcze raz Wydaje mi się, jestem wręcz przekonana, że ,,Akt trzeci" to będzie kolejny bestseller, bo obok tej książki nie można przejść obojętnie. Serdecznie polecam! Recenzja powstała w ramach współpracy z wydawcą Wydawnictwo Labreto Legimi
Dwunasty
Aldona Reich0
Okładka ksiązki - Dwunasty

Czy jedna zła decyzja mogła sprawić, że ta Wigilia będzie inna niż wszystkie? W przeddzień Bożego Narodzenia dochodzi w Zielonej Górze do serii tajemniczych...

Życie 2.0
Aldona Reich0
Okładka ksiązki - Życie 2.0

Życie 2.0 to opowieść o ludziach, których ścieżki schodzą się, krzyżują lub tylko stykają. O tym, że uporanie się z własną przeszłością jest konieczne...

Jak (nie) zostać królową
Katarzyna Redmerska ;