20 odsłon zachłannej młodości

Debiutancka powieść Xiaolu Guo znanego polskim czytelnikom z bestsellerowego „TYTUŁ”, przemyślana kompozycyjnie, zaskakująca opowieść o rozpaczliwej próbie budowania nowoczesnego życia w pozbawionym skrupułów, kipiącym energią Pekinie. „20 scen z zachłannej młodości” to zbiór opatrzonych zdjęciami epizodów, które przybliżają czytelnikowi współczesne Chiny i pozwalają zanurzyć się w klimacie wschodniej metropolii. Fenfang, które życie w zapadłej wiosce na południu Chin koncentrowało się wokół zbiorów i obróbki batatów, porzuca rodzinę, by spróbować swych sił w Pekinie. Ogromne, czarujące perspektywami miasto, okazuje się miejscem bezwzględnej rywalizacji. By przeżyć, Fenfang ima się najróżniejszych, często najprostszych zajęć – pracuje w fabryce puszek, jest sprzątaczką.... Los uśmiecha się do niej, gdy przypadkowo poznany reżyser załatwia jej pracę statystki w Pekińskiej Wytwórni Filmowej. Ale Fenfang ma coraz większe ambicje, porzuca dorywcze zajęcie, by zająć się pisaniem scenariuszy… Kolejne nietrwałe związki, następujące jedno po drugim rozczarowania, usankcjonowany szowinizm i narzucający ścisłe reguły postępowania ustrój komunistyczny wyczerpują powoli siły dziewczyny.

Informacje dodatkowe o 20 odsłon zachłannej młodości:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2010-09-17
ISBN: 978-83-7659-140-7

Kup książkę 20 odsłon zachłannej młodości

20 odsłon zachłannej młodości - opinie o książce

„20 odsłon zachłannej młodości” to książka, która zebrała bardzo wiele skrajnych opinii. Jednym się podoba, inni uważają ją za nieciekawą, a mnie naprawdę zainteresowała. Dzięki niej mogłam bliżej poznać Chiny z punktu widzenia nastoletniej dziewczyny, która opuszcza dom rodzinny w małej wiosce na południu kraju i udaje się do Pekinu.

W dwudziestu odsłonach – epizodach z codziennego życia w stolicy Fenfang zawarła wiele celnych spostrzeżeń na temat komunistycznych Chin. Wyjazd do Pekinu miał dać jej szansę na odniesienie sukcesu, rozpoczęcie nowego, interesującego życia na planach filmowych i zerwanie z przeszłością, czyli smutnym i biednym dzieciństwem w małej wsi o intrygującej nazwie Wzgórze Słodkiego Imbiru. Fenfang spędziła w mieście dziesięć lat swojego życia łapiąc się dorywczych zajęć, przeprowadzając z miejsca na miejsce i ciągle poszukując drogi do sukcesu. Pracowała w fabryce zabawek, próbowała swoich sił jako aktorka-statystka, pisała scenariusze filmowe, ale nie udało jej się przebić do świata kultury i bogatych ludzi. Dziewczyna dzielnie stawiała czoło niechęci, przeciwnościom, komunistycznemu prawu i zasadom, ale była to przysłowiowa „walka z wiatrakami”. Pomimo tak długiego czasu spędzonego w Pekinie Fenfang wciąż pozostawała w punkcie wyjścia nie mając pracy, pieniędzy, mieszkania, rodziny.

„20 odsłon zachłannej młodości” to przygnębiający, chwilami bulwersujący obraz kraju, w którym trudno jest wybić się ludziom młodym, rządnym sukcesu nawet jeśli mają pomysł na siebie. To smutna prawda o komunistycznej codzienności, w której nie ma miejsca na marzenia. To świadectwo trudnego życia i monotonii dnia codziennego.

Książka jest oryginalna zarówno w swojej formie, jak i przekazie. Każdy rozdział poprzedzony jest fotografią z życia codziennego Chińczyków. Zdjęcia te nadają realnego kształtu wyobrażeniom o odległej nam, nieznanej kulturze i mentalności, jakie wyrabiamy sobie podczas lektury. Bardzo podobają mi się nazwy własne tłumaczone z chińskiego języka, które brzmią wdzięcznie, niemal poetycko. Książkę czyta się szybko i z zainteresowaniem. Prosty, lekki, młodzieżowy język bardzo dobrze komponuje się z naiwnością i łatwowiernością bohaterki. Jak na debiut autorski bardzo młodej wówczas pisarki wypada naprawdę dobrze.

Kamienna wioska
Xiaolu Guo0
Okładka ksiązki - Kamienna wioska

Coral urodziła się w Kamiennej wiosce, gdzie wszyscy zajmowali się łowieniem ryb. Natomiast jej dziadek postanowił dorobić się inaczej i zaczął sprzedawać...

Mały słownik chińsko-angielski dla kochanków
Xiaolu Guo0
Okładka ksiązki - Mały słownik chińsko-angielski dla kochanków

Dla młodziutkiej Chinki Zhuang studia w angielskiej szkole językowej to prawdziwa szansa życiowa. Ale dziewczyna nie potrafi odnaleźć się w europejskiej...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski