13 pięter

Ocena: 4.75 (4 głosów)

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Polska cierpiała na gigantyczny głód mieszkaniowy. Problem ten przez całe dwudziestolecie próbowali rozwiązać różnego rodzaju zapaleńcy, społecznicy, ludzie z misją. Bezskutecznie. W 1989 roku Polska znów znalazła się w punkcie wyjścia. Tanich mieszkań jak nie było, tak nie ma. Kolejne pomysły na rozwiązanie problemu mieszkaniowego okazują się gorsze od poprzednich, a luki prawne w istniejącym systemie bezwzględnie wykorzystują banki, deweloperzy i czyściciele kamienic. Wielu obywateli radzi sobie więc, jak może, wegetując, oszukując, adaptując się. Umowy kredytowe podpisały prawie dwa miliony Polaków. Słowo „dom” odmieniane w tej książce przez wszystkie przypadki nie kojarzy się im ze stabilizacją ani spokojem, a większość opowiedzianych tu historii jest tragiczna. Żeby ich wysłuchać, Filip Springer trafił do mieszkania w piwnicy, kontenerze, garażu i małej gastronomi na piątym piętrze kamienicy. I przekonał się, jak rzeczywistość może różnić się od marzeń.

Informacje dodatkowe o 13 pięter:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2015-08-12
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-8049-129-8
Liczba stron: 236

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę 13 pięter

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

13 pięter - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2017-08-08, Mam, 52 książki w 2017 roku,

Książka podzielona jest na dwie części.  W pierwszej autor opisuje koszmarne warunki życia i mieszkania ludzi w dwudziestoleciu międzywojennym. W drugiej porusza problemy współczesnego mieszkalnictwa od życia w piwnicach i kontenerach, przez "wykurzanie" mieszkańców z kamienic po kredyty zaciąganie we frankach na zakup wymarzonych mieszkań. Książka trudna i smutna. Pokazuje jak trudno jest zaspokoić jedną z podstawowych potrzeb ludzkich - dach nad głową.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Monia_35
Monia_35
Przeczytane:2017-04-13, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 ksiażki w 2017 r.,
Dobrze napisana i mocna książka.Może zdołować swoją prawdziwością w najbardziej słoneczny dzień. A niektóre realia mnie wbiły mocno w fotel, bo znałam je właśnie jakby z boku, ludzi i historie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2015-10-10, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2015,
Ma Springer wiele racji opisując pułapkę kredytową, w którą nie tylko młodzi, ale głównie oni, dają się złapać, wychowani w przekonaniu, że zobowiązanie finansowe na 30 lat to naturalna kolej rzeczy, przywilej i świadectwo dojrzałości, a także jedyna droga do własnego lokum. Podobały mi się także barwnie opisane w pierwszej części mieszkaniowe dramaty i niedostatki dwudziestolecia międzywojennego. Warto sięgnąć i odświeżyć perspektywę, by pod innym kątem spojrzeć na polski rynek nieruchomości.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Aniuta
Aniuta
Przeczytane:2019-08-09, Ocena: 4, Przeczytałem, 12 książek 2019,
Avatar użytkownika - gertruda25
gertruda25
Przeczytane:2016-05-09, Przeczytałam, czytam w 2016 r.,
Avatar użytkownika - Pegi
Pegi
Przeczytane:2015-10-08, Przeczytałam, Przeczytane w 2015,
Inne książki autora
Mein Gott, jak pięknie
Filip Springer 0
Okładka ksiązki - Mein Gott, jak pięknie

"Mein Gott, jak pięknie" to napisana z rozmachem książka Filipa Springera. Nosi ona zarówno znamiona powieści dokumentalnej, jak i fabularyzowanej opowieści...

Szara godzina. Czas na nową architekturę
Filip Springer0
Okładka ksiązki - Szara godzina. Czas na nową architekturę

,,Czasami zachodzę w głowę, jak to się stało, że tak dużo rozmawiamy o podróżach samolotami, odzieżowych sieciówkach, plastikowych słomkach i elektrycznych...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Z pamiętnika jeża Emeryka
Marta Wiktoria Trojanowska ;
Z pamiętnika jeża Emeryka
Obca kobieta
Katarzyna Kielecka
Obca kobieta
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Oczy Mony
Thomas Schlesser
Oczy Mony
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy