Zapiski oficera armii czerwonej

Ocena: 5.43 (7 głosów)
Satyra ta jest opisem polskiej rzeczywistości na Kresach widzianej oczami wyzwolicieli. Sergiusz Piasecki w humorystycznej formie pokazał zderzenie się dwóch różnych światopoglądów. Pierwsze wydanie cieszyło się wielką popularnością na emigracji. Opinie czytelników zebrane w bibliotekach i czytelniach na obczyźnie bardzo korzystnie oceniały styl i język tej książki jako najlepszej po Kochanku Wielkiej Niedźwiedzicy. Sposób myślenia i zachowania krasnoarmiejców według opinii czytelników ściśle odpowiadał wzorom zapamiętanym przez mieszkańców kresów wschodnich RP z ich spotkań z nimi w okresie wojny. Akcja książki odzwierciedla także polską tragedię - tak ludzką jak i kultury - pod zmieniającymi się okupacjami, na tle których ten czerwony bohater, zmieniał kolor zależnie od sytuacji, co znacznie mu ułatwił jego zmechanizowany system myślenia i brak wysubtelnionych uczuć.

Informacje dodatkowe o Zapiski oficera armii czerwonej:

Wydawnictwo: LTW
Data wydania: 2013-10-23
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-7565-299-4
Liczba stron: 176

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Zapiski oficera armii czerwonej

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Zapiski oficera armii czerwonej - opinie o książce

Avatar użytkownika - gregorek29
gregorek29
Przeczytane:2014-08-26, Przeczytałem,
Przeczytałem chyba z 5 razy. Pamiętam niektóre fragmenty do tej pory. Mistrzowska robota.
Link do opinii
Avatar użytkownika - flickma
flickma
Przeczytane:2011-08-02, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Obok "Kochanka Wielkiej Niedźwiedzicy" najlepsza powieść Sergiusza Piaseckiego. W sposób niezwykle ironiczny, prześmiewczy i śmieszny ukazuje oblicze prostego oficera sowieckiej armii "wyzwoleńczej". Książka warta przeczytania choćby dla jej jednego fragmentu - opisu kąpieli w burżuazyjnej wannie. Podobnie niezwykle śmiesznych sytuacji są dziesiątki. Pod przykrywką ironii Piasecki ukazuje poważniejszy problem - zachowania się i stosunku "wyzwolicieli" do obywateli oswobadzanego kraju, problem szoku kulturowego, który przeżywają ludzie ze stepów w zderzeniu z "burżuazyjną" Polską.
Link do opinii
Avatar użytkownika - maddziaa
maddziaa
Przeczytane:2010-03-11,
Doskonała satyra ukazująca infantylność socjalistycznej propagandy...
Link do opinii

Przeczytałam i powiem tak - jest i śmiesznie, i strasznie. Zapiski rozpoczynają się  chwilą wejścia Armii Czerwonej na polskie ziemię a kończą się pod koniec wojny. Owy oficer sprawia wrażenie, że nie do końca ma dobrze z głową. Ale nie ma w sumie co się dziwić. W ZSRR robiono porządne pranie mózgu a ludzie bali się własnego cienia. Bo ojciec donosił na matkę, dzieci na rodziców, poprostu każdy na każdego. 

Główny bohater jest najbardziej antypatyczną postacią z jaką miałam do czynienia. I prawdziwą, i fikcyjną. Poglądy zmienia wraz ze zmianą sytuacji. Wyklina burzujski dostatek ale sam korzysta z niego ile może. A sposób jego myślenia bardziej kojarzy się z dziesięciolatkiem. A zakończenie budzi grozę. Najgorsze, że takie rzeczy były na porządku dziennym. Warto przeczytać. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - lokesh
lokesh
Przeczytane:2021-12-23, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2021,

Chociaz mamy do czynienia z fikcyjnym pamietnikiem,to znajac wiele opisow zachowan "wyzwolicieli" z Armii Czerwonej nalezy stwierdzic,ze Sergiusz Piasecki w doskonaly sposob ukazal mentalnosc przecietnego sowieckiego zolnierza.Jego zachowanie-w zderzeniu z obca mu rzeczywistoscia-wywoluja salwy smiechu.Zwlaszcza w zderzeniu z czesto przywolywana przez bohatera ksiazki teza,o wyzszosci sowieckiego czlowieka nad reszta swiata.A przelkonanie o prawdziwosci tego co glosi propaganda,niezdolnosc do samodzielnego myslenia,oraz brak trzezwej oceny sytuacji pokazuja,ze pod tym wzgledem za duzo sie w Rosji nie zmienilo.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Shatti
Shatti
Przeczytane:2017-03-29, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - Cockatrice
Cockatrice
Przeczytane:2016-11-17, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - BloodyMary
BloodyMary
Przeczytane:2014-04-23, Ocena: 6, Przeczytałam,
Inne książki autora
Mgła
Sergiusz Piasecki0
Okładka ksiązki - Mgła

Jest to skrót trylogii: "Jabłuszko", "Spojrzę ja w okno..." i "Nikt nie da nam zbawienia". Akcja tych powieści obejmuje okres...

Spojrzę ja w okno
Sergiusz Piasecki0
Okładka ksiązki - Spojrzę ja w okno

Drugi tom trylogii, której akcja rozgrywa się w Mińsku Litewskim od wiosny 1918 do lata 1919 roku. Powieść ta opisuje życie codzienne mińskiego półświatka...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
W jedną noc dookoła świata
Małgorzata Starosta
W jedną noc dookoła świata
Pajęczyca
Mariusz Leszczyński ;
Pajęczyca
Piekło
Katarzyna Wolwowicz
Piekło
Po tamtej stronie rzeki
Ewa Szymańska
Po tamtej stronie rzeki
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy