Świat Kalwasa nie zna granic. „Tarika” wyraża tę myśl dobitniej niż wcześniejsze książki jej autora. Wioska przy granicy Ghany i Togo, paryska rue de Gergovie, plac Dzierżyńskiego w Warszawie, Villa Alexandrine w Vence czy wnętrze kościoła w Czennaju stają się miejscami, w których czas i przestrzeń zmieniają swój sens. Każda z dziesięciu opowieści jest na pozór zamkniętą całością, ale wszystkie łączy próba ścigania tajemnicy – świata i ludzi; znanych z imienia i nazwiska lub anomimowych, nie całkiem jednak przypadkowo spotkanych. Niektórzy z nich – Schulz, Cortázar, Gombrowicz czy dżinista digambari – zasługują na miano szajchów; idąc po ich śladach, autor pyta o naturę czasu, źródła uniesień twórczych, możliwość rozumienia siebie i innych. Tropi przyczyny sporów kulturowych i socjalnych. Napotykając zło, wybucha najszczerszym gniewem, neutralizuje je szyderstwem, rozbraja śmiechem. Jak zwykle – prowokuje.
Autor o książce:
Tarika w języku arabskim oznacza drogę. To mistyczna ścieżka poznania w islamskim sufizmie. Każdy sufi powinien mieć swoją własną drogę, chociaż niektórzy wolą nauczycieli. Ja nauczycieli nie mam i nie chcę mieć. Ta książka jest moją tariką. Gdybym miał ją krótko zdefiniować, powiedziałbym tak: ty idziesz do fryzjera i się strzyżesz, potem ja idę do fryzjera i też się strzygę, a potem się spotykamy i sobie o tym gadamy, pykając z fajeczki. I to jest właśnie tarika. Albo i nie.
Piotr Ibrahim Kalwas, ur. w 1963 r. w Warszawie, pisarz, eseista, podróżnik, autor pięciu książek: „Salam” (2003), „Czas” (2005, nominacja do Nagrody Nike), „Drzwi” (2006), „Rasa mystica” (2008) i „Dom” (2010). Śpiewał w zespole punkowym, wytwarzał biżuterię z modeliny, żył i pracował w Norwegii, pisał scenariusze filmowe. Od 2000 muzułmanin. Od 2008 mieszka głównie w egipskiej Aleksandrii.
Informacje dodatkowe o Tarika:
Wydawnictwo: JanKa
Data wydania: 2012-02-27
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
978-83-62247-16-5
Liczba stron: 230
Sprawdzam ceny dla ciebie ...