Jest Noc

Jest noc" to znakomite studium rosyjskiego wcielenia figury Matki Polki, monodram bezrobotnej poetki, która zamartwia się niewesołym losem swoich dorosłych dzieci. Syn siedzi w więzieniu, córka zjawia się rzadko w kwaterunkowym moskiewskim mieszkanku, za to niemal zawsze w kolejnej ciąży, a najstarszy wnuk po opieką umęczonej babci nie dojada... Ludmiła Pietruszewska w duchu najlepszej tradycji literatury rosyjskiej - która jak żadna inna potrafi uchwycić i ubrać w słowa wibracje ludzkiego cierpienia - tworzy portret kobiety samotnej i bez reszty oddanej rodzinie.

"Bohaterka Pietruszewskiej wzdycha: 'Ach, matki, matki. Święte słowo, a potem nic nie macie do powiedzenia ani wy dziecku, ani dziecko wam. Będzie je kochała, to ją zamęczą. Nie będzie - tak czy owak porzucą'. Jest niczym nasza Madonna Kolejkowa - wiecznie tkwiąca w nie swoim życiu, coś załatwiająca, dbająca o wszystkich tylko nie o siebie. Wykorzystują ją najbliżsi, wykorzystują obcy - takie biedne życiowe popychadło. Wychowuje dzieci córki, utrzymuje dorosłego syna i próbuje związać koniec z końcem. Ta poetka grafomanka, jak mówi jej córka, zanurzona jest w poetyce codzienności. Nuci gorzko-słodką piosenkę o porodach, chorobach i więzieniu. I - mimo wszystko - wierzy w szczęście".
Sylwia Chutnik

"Jest noc to niezwykły lament o uporczywej powtarzalności losu, nieodwzajemnionych uczuciach, goryczy życiowej klęski - a wszystko to w duchu czarnej, okropnie smutnej komedii z piekła rodem, w której z zasady nie wybacza się dobrych uczynków, a zło zawsze zostaje nagrodzone. W imię miłości, rzecz jasna".
Piotr Kofta

Jest Noc - opinie o książce

Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2013-12-06, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 książki - 2013,
Postanowiłam pójść za ciosem i po dobrym "Czasie kobiet" zostać w rosyjskich i zarazem matczynych klimatach. Niestety tym razem nie przypadła mi do gustu ani fabuła, ani sposób narracji. Monolog matki męczący i mało odkrywczy - ciężko, ciężko nie tylko w jej życiu, ale przede wszystkim w moim o nim czytaniu.
Numer Jeden
Ludmiła Pietruszewska0
Okładka ksiązki - Numer Jeden

Podczas ekspedycji na Syberię, moskiewski etnograf nagrywa śpiew tajemniczego ludu Entti. To skarb, który można sprzedać na Zachodzie za majątek. Niestety...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski