Cwaniary

Ocena: 4.33 (15 głosów)
Inne wydania:
Całkiem współczesna powieść łotrzykowska autorki brawurowej "Dzidzi" i "Kieszonkowego atlasu kobiet". Cztery kobiety z warszawskiego Mokotowa postanawiają wymierzać sprawiedliwość na własną rękę. Właściwie na cztery pary rąk, żadna z nich bowiem nie boi się bezpośredniej walki. Działają pod osłoną nocy, która sprzyja vendetcie. Brutalni mężowie i chciwi deweloperzy muszą się mieć na baczności! Opowieść o nocnej Warszawie, śmierci i idealnie skrojonej zemście. Ta śmieszno-smutna historia jest zarazem głosem w dyskusji o kobietach i polskości. Książka z ilustracjami Marty Zabłockiej. Sylwia Chutnik (ur. 1979), pisarka, felietonistka, działaczka społeczna. Kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim. Prezeska Fundacji Mama działającej na rzecz poprawy sytuacji matek w Polsce. Przewodniczka po Warszawie. Publikowała w wielu czasopismach, jej teksty ukazały się także w książkach zbiorowych. Laureatka Paszportu Polityki w kategorii literatura w 2008 roku i Stołecznego Nobla Ashoki w 2009 roku. Nominowana do nagrody Nike 2009. Mieszka w Warszawie.

Informacje dodatkowe o Cwaniary:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2012-11-07
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788327301871
Liczba stron: 240

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Cwaniary

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Cwaniary - opinie o książce

"Cwaniary" to następna książka Sylwii Chutnik, po którą sięgnęłam w tym roku. Tym razem jest to klasyczna powieść łotrzykowska, której akcja dzieje się (oczywiście) w Warszawie. Bohaterkami są dziewczyny po trzydziestce, które na swój sposób próbują zaprowadzić ład i sprawiedliwość w mieście. Każda z nich zmaga się z jakąś tragiczną historią, która stała się ich udziałem. Narzeczony Celiny zginął w wypadku. Partner Haliny zginął w niewyjaśnionych okolicznościach, pobity przez nieznanych sprawców - Halina została sama, w ciąży. Stefa stara się dzielnie zmagać z życiem, zajmując się dwójką dzieci i salonem kosmetycznym - ale ma męża zwyrodnialca, który regularnie ją bije (mąż Stefy dostanie nauczkę). A Bronka, wzięta prawniczka, zmaga się z nowotworem. Prowadzą podwójne życie - z jednej strony te wykształcone dziewczyny (tylko Bronka dobrze wybrała studia, jej koleżanki po polonistyce pracują w sklepie albo chałturzą w domu), z drugiej strony uwielbiają się bić i nawet Halina, która jest w ósmym miesiącu ciąży, uwielbia się tłuc. Rozgrywka z kamienicznikiem Mossakowskim kończy się niezłą jatką i wybuchem, który rozwala cały blok na Domaniewskiej. Dopiero tam Halina dowiaduje się, kto stał za zabójstwem jej narzeczonego. Czy bohaterki tej książki to szlachetne bojowniczki, czy raczej warszawskie chuliganki? Szczerze powiem, że żadnej z nich nie chciałabym spotkać w ciemnej uliczce. W książce jest, oczywiście, nawiązanie do Powstania Warszawskiego. Ten straszny czas wspomina babcia Haliny, która w trakcie powstania przeprowadzała powstańców przez kanały. Wiele lat po zakończeniu wojny przyda się babcina znajomość kanałów podczas przygotowania i przeprowadzenia akcji przeciwko Mossakowskiemu. Dziewczyny z tej książki żyją po swojemu, po swojemu też chcą pożegnać się ze światem. Szczególnie przejmujące jest umieranie Bronki, która najpierw widziała chorobę i śmierć matki, a teraz sama staje przed sprawami ostatecznymi. I wybiera lepszą, szybszą i bezbolesną śmierć. Ilustracje Marty Zabłockiej jeszcze podnoszą walory tej książki.
Link do opinii
Avatar użytkownika - jukka82
jukka82
Przeczytane:2015-02-16, Ocena: 4, Przeczytałam,
Po książkę sięgnęlam z powodu nazwiska autorki. Nie czytałam wcześniej niczego Sylwii Chutnik i nie wypadało po prostu dłużej żyć z nieznajomością twórczości przedstawicielki młodej prozy polskiej. Na motyw bijących się dziewczyn trafiłam po raz pierwszy.
Link do opinii
Avatar użytkownika - takahe
takahe
Przeczytane:2014-03-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2014 roku, Audiobook,
"Cwaniary" to pierwsza książka pani Sylwi z którą miałam okazję się zapoznać. Oceniam ją dość wysoko ze względu na język i treść którą autorka nie bała się pokazać. Zazwyczaj mamy okazję "oglądać" w książkach piękną Warszawę, samych grzecznych ułożonych ludzi. Tu autorka przedstawia nieco inna stolicę. Trzy kobiety z pozoru niczym się nie odróżniające od innych mieszkanek stolicy. Jednak to tylko pozory kobiety te potrafią się bić i walczyć o sprawiedliwość.
Link do opinii
Avatar użytkownika - mama_kazala
mama_kazala
Przeczytane:2013-10-06, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Nierealna- realna, nieprzewidywalna- przewidywalna, niezaskakująca- zaskakująca... Lubię panią Chutnik, za to, że pokazuje inną Warszawę.. Taką z krwi i kości, nie z "Klanu" ;)
Link do opinii
To moja pierwsza książka Sylwii Chutnik, niestety średnio przypadła mi do gustu. Rozumiem, co autorka chciała przekazać, "Cwaniary" to ciekawa opowieść o samodzielnych kobietach. Szybko ją przeczytałam, ale nie do końca odpowiadał mi język autorki.
Link do opinii

Książka o silnych kobietach, które biorą sprawy w swoje ręce. Cwaniary to gniewne babki. Babcia z charakterem. Bronia zapada w pamięć. Czasami zabawna, czasami smutna.

Link do opinii

Do tej pory nazwisko Sylwii Chutnik nie było mi znane. Jest to moje pierwsze spotkanie z autorką i to bardzo udane, chociaż książka nie do końca trafiła w mój gust. Brzmi to dość dziwnie, ale już wszystko tłumaczę.

Króciutka powieść, bo zaledwie 200-stronicowa, to poetycka opowieść z bohaterami, którzy są stereotypowymi mieszkańcami blokowisk. Bohaterami, a bardziej bohaterkami, bo to kobiety, które walczą o sprawiedliwość własnymi pięściami. Taki odpowiednik Batmana czy Supermana z szemranej dzielnicy. Dziewczyny kreują się na, powiedzmy, wymiar sprawiedliwości, gdzie nie ma miejsca na dyplomację. I tu mi to zgrzyta. Te kobiety są po prostu głupie i czytanie o bijatykach, kiedy jedna z nich jest w zaawansowanej ciąży totalnie kłóci się z moim światopoglądem. Może są tacy ludzie, głupoty w dzisiejszym świecie nie brakuje, ale nie widzę powodu, żeby jeszcze o tym czytać dla przyjemności.

Ale czemu uważam, że to udane spotkanie? Bo język jakim posługuje się autorka jest świetny, dopracowany i przemyślany. Dodatkowo ma taką poetyckość, chociaż treść jest momentami patologiczna. To książka, która wzbudzi emocje, podzieli czytelników, ale myślę, że warto samemu poznać i ocenić, jak wpłynie na nas.

Link do opinii
Avatar użytkownika - lady_foe
lady_foe
Przeczytane:2018-08-18, Ocena: 4, Przeczytałam, Książki XXI wieku, 26 książek 2018,

Dziewczyńska powieść o wojnie miejskiej, o wymierzaniu sprawiedliwości, o fighterach w spódnicach. Sama fabuła nie zachwyca ani innowacyjnością ani nie ciekawi, jednak styl pisania autorki zachwyca i aż z przyjemnością czyta się napisane zgrabnie przez nią zdania.

Link do opinii
Avatar użytkownika - konwalia
konwalia
Przeczytane:2013-03-01, Ocena: 5, Przeczytałam, Przesłuchane w 2013,
Książka dająca do myślenia
Link do opinii
Avatar użytkownika - Elia
Elia
Przeczytane:2020-11-30, Ocena: 4, Przeczytałam, Przeczytane 2014-2023,
Inne książki autora
Tyłem do kierunku jazdy
Sylwia Chutnik0
Okładka ksiązki - Tyłem do kierunku jazdy

NAJNOWSZA POWIEŚĆ SYLWII CHUTNIK,LAUREATKI PASZPORTU POLITYKI Staśka zawsze była krewka. Spryciula, cwaniara, fryga. W PRL-u była jak kolorowy ptak. Biegała...

Kobiety, które walczą. Rozmowy z zawodniczkami sportów walki
Sylwia Chutnik0
Okładka ksiązki - Kobiety, które walczą. Rozmowy z zawodniczkami sportów walki

Liczy się tylko numer 1! Kobiety, które walczą to seria niezwykłych wywiadów przeprowadzonych przez Sylwię Chutnik z kobietami, które...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy