Historia Muzeum Śląskiego sięga 1929 roku, kiedy to zostało powołane ustawą Sejmu Śląskiego. Nie doczekało się jednak oficjalnego otwarcia budowanego przez kilka lat gmachu – jednego z najnowocześniejszych w ówczesnej Europie. Po wybuchu II wojny światowej hitlerowcy rozpoczęli rozbiórkę tego symbolu polskości. Zniszczeniu oraz grabieży uległa także znaczna część zbiorów. Restytucja Muzeum Śląskiego nastąpiła w grudniu 1984 roku. Na tymczasową siedzibę wybrano wówczas położony w centrum Katowic, przy obecnej al. Korfantego 3, budynek dawnego hotelu z przełomu XIX i XX wieku. 26 czerwca 2015 roku planowane jest otwarcie dla zwiedzających nowej siedziby, znajdującej się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”. Wraz z innymi powstałymi w tym miejscu instytucjami będzie tworzyć Strefę Kultury – nowe centrum życia kulturalnego.
Celem Muzeum Śląskiego jest kreowanie przestrzeni dla dialogu z przeszłością i dokonaniami współczesności w celu głębszego poznawania Śląska, Polski i Europy. Istotnym elementem jest kultywowanie dziedzictwa regionu – z dynamiką jego dziejów, wielokulturowością i wiodącą rolą przemysłu.
W przestrzeniach siedziby przy al. W. Korfantego 3 oraz przy ul. T. Dobrowolskiego 1, gdzie mieści się również Centrum Scenografii Polskiej Oddział Muzeum Śląskiego, będzie można zobaczyć wystawy zbiorów dawnej oraz współczesnej sztuki polskiej, kolekcję sztuki nieprofesjonalnej, a także niezwykle cenny zbiór śląskiej sztuki sakralnej, eksponatów archeologicznych, etnograficznych i historycznych. Będzie można również skorzystać z bogatej oferty edukacyjnej dostosowanej do potrzeb rodzin, dzieci, młodzieży, osób starszych oraz niepełnosprawnych.
Przy okazji wizyty można będzie zaopatrzyć się w foldery i katalogi towarzyszące wystawom oraz publikacje naukowe i popularnonaukowe z różnych dziedzin sztuki, archeologii, etnografii, historii i kultury Śląska, architektury, literatury i teatrologii. Nasze książki są do nabycia w Magazynie Kulturalnym, gdzie poza publikacjami sprzedajemy również gadżety Muzeum Śląskiego (koszulki, magnesy, pocztówki).
Aby zapoznać się z wystawami czasowymi Muzeum Śląskiego oraz Centrum Scenografii Polskiej,, odwiedźcie naszą stronę www.muzeumslaskie.pl.
Książki wydawnictwa
Nowości (3)
Zapowiedzi (0)
Magellan
Stefan Zweig
,, Z wszystkich postaci i podróży zacząłem podziwiać najbardziej czyn człowieka, który wypłynął był z pięciu wątłymi kutrami rybackimi z Sewilli, aby okrążyć cały świat, Jest to najwspanialsza Odyseja w historii...czytaj dalej
Zobacz także