Recenzja książki: Żydzi sefardyjscy

Recenzuje: Szczepanik

Na obszarze Półwyspu Iberyjskiego przez osiemset lat mieszkali Żydzi. Nazywani Sefardyjczykami komunikowali się przy pomocy dialektów judeo-romańskich, a ich stosunki zarówno z katolikami, jak i wyznawcami islamu były doskonałe. Okres tego idealnego współżycia trzech wielkich religii i kultur do dziś nazywa się Złotym. Sytuacja uległa jednak całkowitej zmianie w roku 1492 – na przestrzeni czterech lat, na mocy dekretu wydanego przez króla Ferdynanda i królową Izabelę Katolickich, Żydzi zostali wypędzeni z Hiszpanii i Portugalii. Fakt, że musieli zamieszkać na nieznanych im ziemiach włoskich, bałkańskich, czy nawet w Ameryce Południowej, spowodował, iż zamknęli się na wpływy innych kultur, zachowując po dziś dzień swoją odrębność. Książka Josepha J. Levy’ego i Yolande Cohen przedstawia historię Żydów sefardyjskich od początku ich osiedlania się na Półwyspie Iberyjskim, poprzez wygnanie, rozproszenie, aż po czasy współczesne.

 

„Żydzi sefardyjscy” to książka interesująca – cała opowieść została rozpisana na części i rozdziały, a każdy z elementów tej pięknie składającej się w jedno opowieści, rozpoczyna się od zdania pytającego. Pojedyncze rozdzialiki zaś, wchodzące w skład całości, traktować można także jako odrębne eseje, szkice odpowiadające na zadane w temacie pytanie. Autorzy przewidzieli z niezwykłą przezornością, co może interesować odbiorcę. Stanęli nie po stronie uczonych, którzy przekazują swoją wiedzę bez względu na to, czy czytelnik będzie w stanie zrozumieć erudycyjny wywód, czy nie, ale po stronie czytelnika właśnie, podając mu zbiór informacji w sposób przystępny i uporządkowany językiem jasnym i prostym.

 

Informacje przedstawione w książce dotykają różnych sfer – są nie tylko zapisem chronologii wydarzeń, ale także kroniką najważniejszych postaci, wydarzeń i tekstów kultury, charakterystyką cech opisywanej cywilizacji, a także przedstawieniem skutków takich, a nie innych rozwiązań, nie tylko na płaszczyźnie religii judaistycznej, ale także jej wpływu na inne religie, jak chociażby chrześcijaństwo. I odwrotnie, tak jak na przykład w rozdziale „Na czym polegała rola i działalność inkwizycji?”, gdzie bada się przyczyny pogromu innowierców, czyli w tym przypadku także i Żydów. Przy okazji, zróżnicowanie informacji i zaznaczenie tego faktu w kolejnych tytułach, pomaga zorientować się łatwo i szczegółowo w tym, jakie kwestie poruszone zostały w książce Josepha J. Levy’ego i Yolande Cohen. Jedno wydaje się pewne – każdy, kogo interesuje tematyka żydowska, znajdzie w „Żydach sefardyjskich” coś dla siebie.

 

Anna Szczepanek

Kup książkę Żydzi sefardyjscy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Żydzi sefardyjscy
Książka
Żydzi sefardyjscy
Joseph J.Levy
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy