Recenzja książki: Życie. Podręcznik sztuki przetrwania

Recenzuje: Justyna Gul

ABC życia czyli jak przetrwać


Życie jest jak dżungla – przetrwają tylko najsilniejsi – niezależnie od tego, jak bardzo brutalnie brzmi to stwierdzenie, obserwacja rzeczywistości nie pozwala wątpić w jego prawdziwość. Czy zatem można zrobić coś, aby świat stał się miejscem przyjaznym, albo chociaż pozwalającym wieść żywot w niczym nie zagrożonym poczuciu bezpieczeństwa? Czy można "rozkodować" go, ujmując każdy aspekt w definicje będące nadzieją na przetrwanie?
O tym, że jest to realne, przekonuje czytelników Łukasz Miszewski, a na dodatek czyni to w zachwycającym, lekko ironizującym stylu. Jego książka Życie. Podręcznik sztuki przetrwania. 256 rzeczy, które trzeba wiedzieć o (wszech)świecie, opublikowana przez wydawnictwo Illuminatio, to fascynująca przygoda z otaczającą nas rzeczywistością, ujętą nie w sztywne ramy definicji, ale prezentującą (niezupełnie) naukowe podejście do tematu. Pozycja ta jest adresowana do wszystkich, którzy chcą nauczyć się ekonomii życia, a na dodatek (zgodnie z Konstytucją) - chcą, a nawet muszą, zrobić to szybko, wreszcie - do tych, którzy planują przetrwać wszelkie mniejsze lub większe burze („po mnie choćby potop”) albo plagę dinozaurów (jak zrobił to były trener polskiej reprezentacji piłki nożnej, Antoni Piechniczek).


Tym samym dzięki Miszewskiemu zgłębiać możemy specyfikę akcentu Arnolda Schwarzeneggera, dowiemy się, jak wygląda ludzka twarz bakterii i dlaczego ludzka kreatywność jest zdecydowanie przereklamowana (w tym miejscu należy przyznać autorowi rację – nazwanie biegunów północnym i – uwaga  – południowym, było mało błyskotliwe).


Jeśli zastanawiamy się nad grą w "totka" czy wynikiem egzaminu, warto w tym celu wykorzystać chmury, z których ponoć można wyczytać przyszłość. I choć, według autora, wydaje się ona w ten sposób bardzo odległa i w kształcie króliczka, to z pewnością można przepowiedzieć z niej deszcz. Ten natomiast przywędrował wraz ze słynną popołudniową herbatą prosto z Anglii, zatem tam należy kierować reklamacje odnośnie do przemokniętych butów czy zepsutego przez deszcz przyjęcia ogrodowego.


Skąd zaś przywędrował człowiek, czyli chodzące, oddychające i tłoczące się w środkach komunikacji miejskiej zaprzeczenie ewolucji? Właściwie nie wiadomo, choć Miszewski przytacza jedną z popularnych tez, głoszących, że kobieta powstała w wyniku drobnego błędu w eksperymencie z żebrem w roli głównej.


W takim tonie pseudo-naukowo-prześmiewczym utrzymana jest cała książeczka, swego rodzaju poradnik życia, wypełniony hasłami pochodzącymi z otaczającej nas rzeczywistości. Podczas lektury Podręcznika sztuki przetrwania zgłębimy tajemnice obcej rasy z kosmosu (tj. lekarzy), pracy (alternatywy dla bycia bogatym), emigracji (i nie będzie tu słowa o Polakach w Londynie, ale o …Davidzie Copperfieldzie), zaś wiedza ta – tak odmienna od dotychczas posiadanej - może wznieć nas na wyżyny drabiny ewolucyjnej w wielkomiejskiej dżungli. Pod warunkiem, oczywiście, że posiadamy spory dystans zarówno do siebie, jak i do świata, bądź też nie spróbujemy używać owych definicji podczas klasówki w szkole.


 

Kup książkę Życie. Podręcznik sztuki przetrwania

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Życie. Podręcznik sztuki przetrwania
Książka
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy