Recenzja książki: Złote myśli

Recenzuje: Anna Roszkowska

Serii wydawnictwa Ad oculos wdzięcznie i obrazowo nazwanej „Łopatą do głowy” przyświeca motto – pokazać, że „nie taka poezja straszna jak ją malują”. Analizy i interpretacje wierszy mają pomóc uczniom (bo do nich kierowane są te książki) w poznaniu i zrozumieniu utworów znajdujących się w kanonie lektury. Pomoc w poznaniu i zrozumieniu nie oznacza jednak w tym wypadku zwyczajnych streszczeń czy bryków, jakich przecież pełno. „Łopatą do głowy” przypomina zeszyt pilnego (a nawet nadgorliwego) ucznia. Zawiera wybrane utwory z zaznaczonymi (za pomocą podkreśleń, schematów blokowych, strzałek, uwag na marginesie czy tabelek) wiersze z króciutkimi komentarzami, w których znajdują się przeważnie uwagi biograficzne (tylko te niezbędne do zrozumienia tekstu), losy tekstu i krótkie omówienia.

 

Autorką wyboru i szkolnego opracowania liryków Mickiewicza jest Jolanta Marciniak. Zdecydowała się ona przybliżyć znudzonym romantykami i odstraszonym rangą poety (wieszcz!) młodym czytelnikom utwory najbardziej znane i najczęściej omawiane na lekcjach. Do „zeszytu” trafiła więc „Pieśń Filaretów”, „Oda do młodości”, kilka ballad, blok liryków poświęconych Maryli, sonety krymskie i garść wierszy mniej wyeksploatowanych.

 

Jolanta Marciniak musi zyskać zaufanie uczniów niechętnych poezji romantycznej (bo wielbiciele tej epoki raczej po omawiane opracowanie nie sięgną, jeśli zaś sięgną – poczują ogromny niedosyt). W tym celu przypomina we wstępie o wszystkowiedzących nauczycielach-demiurgach, wymuszających na biednych dzieciach jedynie słuszną interpretację. Jednym słowem: demonizuje i ustawia się w szeregu pokrzywdzonych, co ma umożliwić odbiorcom identyfikację z autorką. I, jak przypuszczam, umożliwi. Marciniak bowiem powtarza te same argumenty, które najczęściej usłyszeć można na szkolnych korytarzach. Autorka wyboru przez cały czas – przy omawianiu kolejnych wierszy, wprowadzaniu do nich i w komentarzach trzyma się luźnego (momentami do przesady) stylu. Nie da się cytować jej w wypracowaniach ani też – co w dobie internetu stało się niemal plagą – kopiować fragmentów tekstu i umieszczać ich w zadaniach domowych. I całe szczęście. „Młodzieżowy język jest dla Marciniak sposobem na dotarcie do odbiorców i ułatwieniem im zapamiętania przekazywanych informacji. To, co nie do przetrawienia dla nawet przeciętnego czytelnika, nie mówiąc o amatorach poezji, to, co będzie raziło specjalistów i dorosłych – tutaj zda swój egzamin. Marciniak mówi do uczniów ich językiem. Czasami przesadza i popełnia śmieszne błędy, których nie wyłapie korekta (na przykład okrzyk „nic mylniejszego”), ale przecież próbuje spopularyzować poezję wśród tych, którzy z własnej woli po twórczość wieszcza nie sięgną. „Zeszyt” prezentuje wiersze Mickiewicza w dość niekonwencjonalny sposób: od przeciętnego bryku różni się jednak pracą na tekście: analizowaniem i zaznaczaniem poszczególnych partii utworu. Autorka nie zanudza swoich odbiorców, akcentuje najważniejsze elementy poezji, chce się wstrzelić w przeciętne szkolne wymagania. I dla uczniów podstawówki (może i gimnazjum) wiadomości tu zebrane okażą się przydatne. Zresztą – zeszyt ten nie zastąpi podręcznika czy słów nikogo, jest tylko uzupełnieniem i ułatwieniem dla dziecka. Niektóre problemy zaznacza Marciniak hasłowo, odsyłając do odpowiednich źródeł.

 

Dla polonistów i osób kochających literaturę obecność na rynku księgarskim tego typu „ułatwiaczy” zawsze będzie źródłem dylematu. Lepiej jednak, żeby uczniowie zapoznawali się z polską poezją opracowaną i omówioną zgodnie z kanonem szkolnym, niż gdyby, zniechęceni nieprzystępnością języka lub wymaganiami nauczycieli, mieli odrzucić twórczość wieszcza.

 

Podsumowując: opracowanie wraz z tekstami, dobre dla tych, którzy nie chcą się przemęczać na lekcjach. Choć nie zastąpi podręcznika i samodzielnego myślenia – pomaga usystematyzować wiedzę. Omówienie dla uczniów przeciętnych.

Kup książkę Złote myśli

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Złote myśli
Książka
Złote myśli
Adam Mickiewicz
Inne książki autora
Wiersze
Adam Mickiewicz0
Okładka ksiązki - Wiersze

Znaczenie Adama Mickiewicza dla dziejów literatury i kultury duchowej Polaków wydaje się być nie do przecenienia. Ten wielki człowiek, działacz i twórca...

Pan Tadeusz
Adam Mickiewicz0
Okładka ksiązki - Pan Tadeusz

Pan Tadeusz (a dokładnie Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie. Historia szlachecka z r. 1811 i 1812, we dwunastu księgach wierszem), to epicki poemat...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy