Recenzja książki: Zbuntowane słowa

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Życie w czasach PRL-u znacznie różniło się od tego, czego człowiek doświadcza obecnie. Możliwości (a właściwie ich brak), zaopatrzenie (więcej nie było niż było) oraz mnóstwo innych jeszcze utrudnień, składało się na przeżywane chwile. W serii Wojny dorosłych – historie dzieci ukazały się Zbuntowane słowa (nawet w tytule mieści się ważny wątek polskiej historii), prawda o czasach minionych, do której jednak wracać warto. I trzeba.

Opowieść snuje mały chłopiec, znający minione czasy z opowieści rodziców oraz dziadków. Przebijający z jego słów patriotyzm pokazuje sposób odniesienia ówczesnego człowieka do ojczyzny i historii. Na przykładzie życia konkretnej rodziny, jej problemów i obaw, czytelnik – zwłaszcza młody (starszy zna zagadnienie z autopsji) – ma okazję poczuć atmosferę tamtych czasów. Pozna trudny okres stanu wojennego. Zrozumie złość na widok pustych sklepów, ale i nadzieję związaną z niecierpliwie wyczekiwanymi paczkami zza żelaznej kurtyny. Z przesyłek wypełnionych makaronem i krakersami wyjmie, sprawnie ukryte, zakazane publikacje. Dowie się o cenzurze i buncie przeciwko niej, o tajnych drukarniach, niedozwolonych ulotkach oraz nielegalnych transportach powielaczy, o sposobach rozpowszechniania tajnej prasy, a także o tym, że ruch wolnego słowa rozwijał się, mimo notorycznego śledzenia, podsłuchiwanych rozmów telefonicznych i aresztowań. Dowie się również sporo o strefie dolarowej, więzieniach, akcjach milicji, strajkach i „Solidarności”, o wyborze Jana Pawła II i pielgrzymkach papieskich, o działaniach SB, długach wobec krajów zachodnich oraz porozumieniach sierpniowych.

Zbuntowane słowa są prawdziwą literacką perełką. Ponieważ czasy dorastania powojennego pokolenia, szukającego sposobów na uwolnienie z niewoli (nie z bronią w ręku, lecz słowem), są zupełnie inne niż współczesne, warte są uwagi i zrozumienia. W książeczce Joanny Papuzińskiej oprócz faktów historycznych, dat oraz nazwisk (wprawdzie Lecha Wałęsę i generała Wojciecha Jaruzelskiego każdy zna, jednak szczegółów na ich temat w lekturze nie brakuje), są ciekawostki, dowcipy oraz krążące wówczas (nieco zmodyfikowane) znane przysłowia. Dodatkiem specjalnym jest Bajka o smoku niewawelskim napisana bez wiedzy i zgody K. M. – zadedykowany dzieciom reprint komiksu, wydanego w podziemnej drukarni w roku 1987. Uzupełnieniem tekstu są wymowne ilustracje (również po wewnętrznej stronie okładki) autorstwa Sylwii Szyrszeń. Odpowiedni dla młodego czytelnika język przekazu pozwoli mu przyswoić fragment historii Polski w sposób prosty i ciekawy.

Publikacja Wydawnictwa Literatura jest wyjątkowa, ważna i jak najbardziej potrzebna. Dziś, gdy wszystkiego jest pod dostatkiem, a prasa (w wersji papierowej i elektronicznej) dostępna jest na wyciągnięcie ręki, ówczesny napis: Przeczytaj – nie niszcz – przepisz – podaj dalej rzeczywiście jest wyznacznikiem historii. Warto ją zachować dla przyszłych pokoleń.

Tagi: bóg Literatura sensacyjna i przygodowa dla dzieci i młodzieży

Kup książkę Zbuntowane słowa

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Zbuntowane słowa
Książka
Zbuntowane słowa
Joanna Papuzińska
Inne książki autora
Asiunia
Joanna Papuzińska0
Okładka ksiązki - Asiunia

Asiunia jest wzruszającym do łez opowiadaniem o tym, jak wygląda wojna oczami dzieci. Dla nich były to czasy równie dotkliwe co dla osób...

Psociniec
Joanna Papuzińska0
Okładka ksiązki - Psociniec

Opowiem wam o krainie co się nazywa Psociniec. Mieszkają tu pies i kot, najlepsi mistrzowie psot. (...) Z nimi dzieciom broi się najlepiej! A przy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy