Recenzja książki: Zagadka Stambułu

Recenzuje: Justyna Gul

Skarby Stambułu

 

Stambuł jest największym i chyba najbardziej fascynującym miastem Turcji. Cieśnina Bosfor dzieli je na dwie części – europejską i azjatycką, ale w każdej z nich możemy znaleźć rozpalające wyobraźnię zabytki bizantyjskie i osmańskie. Historia miasta, dawniej zwanego Konstantynopolem, sięga VII wieku p.n.e., kiedy to uciekinierzy z Grecji założyli tu swoją kolonię. W I wieku n.e. Stambuł stał się częścią Cesarstwa Rzymskiego. W XV wieku miasto zostało podbite przez Turków, stając się tym samym stolicą imperium osmańskiego. Choć Stambuł w swojej długiej i burzliwej historii był wielokrotnie niszczony, to nadal można znaleźć tu wiele interesujących zabytków, zaś niektóre z nich wciąż zazdrośnie skrywają przed kolejnymi pokoleniami swoje tajemnice. Jedną z najbardziej spektakularnych budowli jest Haga Sophia, świątynia będąca przez tysiąc lat największą chrześcijańską katedrą na świecie, uznawana dzięki swojej monumentalnej bryle oraz błyszczącym mozaikom za cud.

 

To właśnie tajemnice najpiękniejszych tego rodzaju dzieł na świecie starał się zgłębić Alek Zegliwski w książce Zagadka Stambułu, opublikowanej nakładem wydawnictwa Hachette. Laurence O`Bryan, tworząc powieść sensacyjno-przygodową z nutką historii w tle, dołączył do grona autorów na miarę Dana Browna, jednocześnie wciągając czytelników w rozwiązywanie skomplikowanej zagadki morderstw, ale i zapewniając im niezapomnianą wyprawę do Stambułu, poznanie jego fascynujących zabytków oraz skomplikowanej przeszłości, wypełnionej przemocą i krwią.

 

Alek był pracownikiem Instytutu Badań Stosowanych w Oksfordzie, menedżerem projektu, mającego na celu zbadanie sposobów konserwowania oraz prześledzenie zmian, jakie zaszły w mozaikach w Haga Sophii na przestrzeni wieków. Był - bowiem został on w brutalny sposób zamordowany, zaś film z jego egzekucji – naukowiec został pozbawiony głowy – umieszczony w Internecie wraz z groźbą adresowaną do Wielkiej Brytanii. Zapowiedź sprowadzenia Armagedonu na Londyn zbiega się z zamieszkami w stolicy i demonstracjami przeciwko policyjnym nalotom na meczety oraz restrykcjom nakładanym na wyznawców islamu czy zakazowi noszenia burek.

 

W takich warunkach jedynie przyjaciel zmarłego, a zarazem współzałożyciel i dyrektor ds. projektów Sean Ryan jest zainteresowany wyjaśnieniem zagadki jego śmierci. Wyrusza zatem do Stambułu, by wraz z Isabel Sharp, pracownikiem Konsulatu Brytyjskiego, wędrować po mrocznych niekiedy zaułkach Stambułu, a nawet odkrywać jego podziemia. Okazuje się bowiem, że Alek fotografował nie tylko mozaiki, ale również tajemnicze symbole, które być może naprowadzą Seana na trop jego zabójców. Rozpoczyna się wyścig z czasem oraz z tajemniczymi prześladowcami, którzy podążają krok w krok za Ryanem i nie wahają się nawet przed przystąpieniem do ataku.

 

Prowadzone śledztwo co rusz zbacza na niewłaściwe tory, nie obejdzie się również bez kilku spektakularnych morderstw, które dodatkowo podgrzewają atmosferę i nie pozwalają nawet na chwilę dekoncentracji. Co przedstawiają tajemnicze zdjęcia i gdzie zostały wykonane? Czy widniejące na nich pogańskie symbole rzeczywiście przedstawiają, jak twierdzi ekspert od mozaik i symboliki, ojciec Gregory, Eirene, córkę Zeusa i boginię pokoju? Czy to możliwe, by Alek trafił na ślad imponujących zbiorów, wywiezionych w dniu upadku miasta z Haga Sophii – świętych ikon, drzewa z krzyża Chrystusa, włóczni, którą przebito jego bok czy najstarszych wersji Biblii?

 

Przed Seanem i Isabel jest wiele pracy - szczególnie, że władze Stambułu wydają się robić wszystko, żeby nie pomóc w wykryciu sprawców. Sytuacji nie ułatwia fakt, iż w dniu, w którym Sean opuścił wynajęty pokój hotelowy, w sypie na śmieci została znaleziona zmasakrowana pokojówka. Odtąd nasz bohater staje się nie tylko myśliwym, ale również zwierzyną, zaś gra toczy się o wielka stawkę. Zostaje znaleziona również kolejna ofiara z odciętą głową – irański naukowiec, jeden z czołowych specjalistów na świecie w dziedzinie mutacji chromosomów. W jego krwi znaleziono pałeczki dżumy o zróżnicowanym materiale genetycznym. Pojawia się także coraz więcej przypadków zachorowań na nieznaną dotąd odmianę choroby, przenoszonej drogą kropelkową, rozwijającej się w niesłychanym tempie i nie reagującej na leczenie antybiotykami …

 

W jaki sposób sprawy te są ze sobą powiązane? Co oznacza zapowiadany Armagedon? Komu zależy na tym, by nieść śmierć i zniszczenie? Kto pragnie na ruinach budować swoje rządy? Czy Sean będzie mógł zaufać komukolwiek? Czy uda mu się rozwiązać zagadkę śmierci przyjaciela, a przy tym uratować projekt? Tego wszystkiego dowiemy się z porywającej powieści Zagadka Stambułu, odsłaniającej przed nami nie tylko tajemnice zjawiskowo pięknego, ale i niebezpiecznego miasta, ale też tajemnice ludzkiego umysłu, niekiedy chorego i skrajnie zdeprawowanego. Narracja prowadzona zarówno w pierwszej, jak i w trzeciej osobie dodatkowo podgrzewa atmosferę, czyniąc czytelników w wielu przypadkach bezpośrednimi uczestnikami emocjonujących wydarzeń, z których nierzadko nie można wyjść bez szwanku. Uczestnicząc w międzynarodowych rozgrywkach, jesteśmy również świadkami narodzin nowej gwiazdy literatury tego gatunku – Laurence'a O`Bryana. 

Kup książkę Zagadka Stambułu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Zagadka Stambułu
Książka
Zagadka Stambułu
Laurence OBryan
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Zły Samarytanin
Jarosław Dobrowolski ;
Zły Samarytanin
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy