Wprawdzie wybuch Powstania Warszawskiego mieszkańcy stolicy przyjęli z entuzjazmem, szybko jednak ich nastroje uległy diametralnej zmianie. O tym, jak rozpoczynająca dramat godzina „W” zmieniła wszystko (włącznie z marzeniami), opowiada książka Z Powstania do Auschwitz – hołd oddany tym, którzy walczyli i ginęli za wolność Ojczyzny.
Publikacja Wydawnictwa Bellona to lektura historyczna: wszystkie przedstawione w niej fakty znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości. Nina Majewska-Brown (część jej obszernej twórczości zajmują pozycje poświęcone problematyce Auschwitz) w idealny sposób pokazuje z jednej strony młodzieńcze zaangażowanie uczestników zrywu, z drugiej natomiast – tragiczne koleje losu ludności cywilnej, narażonej na bezwzględność polityki niemieckich władz. Lekturę wypełniają bolesne wspomnienia, dotyczące bezpośrednich przygotowań do akcji „Burza”, przebiegu Powstania oraz jego tragicznych następstw. Oddając głos Marii i Zosi (relacja dwupokoleniowa), autorka przedstawia Powstanie widziane oczami mieszkańców Warszawy, co umożliwi czytelnikowi spojrzenie na zagadnienie z innej strony niż zapewniają to lekcje historii (dopełnienie stanowi obszerna relacja tych, którzy przeżyli wojnę).
Nina Majewska-Brown dowodzi, że sześćdziesiąt trzy dni spędzone w walczącej stolicy pozostawiły traumę, z którą większość tych, co przeżyli, nie poradziła sobie do końca życia. W przejmujący sposób pokazuje połączone z nadzieją początkowe ożywienie, optymizm, zapał oraz czynne zaangażowanie ogarniętych duchem walki warszawiaków; stale towarzyszące im uczucie lęku i niepewności; stopniowo potęgującą się bezradność; pogarszający się nastrój; ból z powodu niepotrzebnej śmierci najbliższych; a także coraz bardziej słabnącą nadzieję na szczęśliwą przyszłość. Emocje wzbudzają opisy trudnej sytuacji na ulicach, w domach (świat skurczył się do kilku metrów piwnicy) i szpitalach (dawno skończyły się leki oraz… trumny); oskarżenia ze strony przeciwników Powstania; relacja z ewakuacji (niczym upiorny pochód żywych trupów) najpierw do obozu przejściowego w Pruszkowie, a następnie do Auschwitz (tam więźniowie szybko pozbawiani byli imienia, nazwiska, człowieczeństwa, godności, wolności i nadziei).
O autentyczności przekazu świadczą występujące w tekście nazwy dzielnic i ulic Warszawy (pomocą służy wykaz Charakterystyczne punkty na mapie Warszawy z okresu Powstania Warszawskiego), imiona i nazwiska wraz z pseudonimami (na prośbę rodziny niektóre zostały zmienione), informacje dotyczące organizacji Armii Krajowej. Są fragmenty rozkazów, zarządzeń, odezw, meldunków, przemówień radiowych, ogłoszeń, zaświadczeń oraz artykułów prasowych. Nie brakuje wątpliwości i argumentów, refleksji na temat Boga, wiary oraz przeznaczenia człowieka, a także szkiców, fragmentów piosenek (wraz ze słynną wyliczanką: Siekiera, motyka…), wojennych kawałów, jest nawet przepis na domowy szampon z szarego mydła. Pomocą służą dobrze opisane czarno-białe zdjęcia (wzrusza ilustracja przedstawiająca młodziutkiego powstańca z misiem w ręku), przypisy, zestawienie najważniejszych pojęć (w tym także wyrażenia z KL Auschwitz-Birkenau) oraz kalendarium dotyczące lat okupacji i Powstania Warszawskiego.
Publikacja Wydawnictwa Bellona jest lekturą jak najbardziej potrzebną. Napisana w sposób przejmujący, językiem interesującym, pozwala poznać powstańcze fakty oraz docenić poświęcenie tych, którzy walcząc, oddali życie za wolność Ojczyzny. Na pytanie, czy decyzja o zrywie była słuszna czytelnik musi odpowiedzieć jednak sam.
1 września 1941 roku w niemieckim mundurze z pistoletem w kieszeni i na rowerze ucieka z Auschwitz Jan Nowaczek. Los sprawia, że ratując się przed pościgiem...
Każdy skrywa jakieś sekrety. Dobrze, jeśli tajemnice innych nie wpływają na ciebie. Ale co masz zrobić, jeśli twój partner, rodzic lub przyjaciel...