Recenzja książki: Wypalenie duchowe. Poradnik dla zmęczonych aktywnością duszpasterską

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Duszpasterska aktywność Kościoła to zorganizowana działalność społeczna, polegająca na głoszeniu zasad wiary i celebrowaniu liturgii. Z ramienia parafii duszpasterz jest opiekunem określonych grup, którym poświęca swój czas, siły oraz możliwości. W książce Wypalenie duchowe autorzy skupiają się na tym etapie życia, kiedy nieustanna gotowość duszpasterska przyczynia się do zmniejszenia gorliwości, dokładności i wytrwałości pełnionej posługi. Próbując znaleźć najlepszy środek na istniejący stan, lektura jest doskonałym poradnikiem dla zmęczonych aktywnością duszpasterską.


Zadaniem głoszenia Dobrej Nowiny o zbawieniu obarczeni są wszyscy chrześcijanie, zwłaszcza zaś kapłani, katecheci oraz animatorzy świeccy. Do nich szczególnie zwracają się autorzy, przypominając o zaszczytnej misji powierzonej im przez samego Chrystusa. Ponieważ wybranie oraz powołanie zobowiązują do wierności w najtrudniejszych nawet warunkach, wszyscy zainteresowani odnajdą w publikacji wskazówki, z których bez wątpienia z radością skorzystają. Wunibald Müller, Ruthard Ott oraz Anselm Grün to doświadczeni psycholodzy, psychoterapeuci i teologowie, dlatego rady przez nich podane są przemyślane, wyważone i warte zastosowania.


Autorzy koncentrują uwagę czytelnika na tkwiących w każdym człowieku czterech rodzajach energii archetypicznej (króla, wojownika, kochanka i czarodzieja); wyszczególniają przynoszące ulgę drogowskazy, odnoszące się do pracy duszpasterskiej i sfery duchowości; proponują dokładne przyjrzenie się własnemu życiu; akcentują pożyteczność kierownictwa duchowego, odgrywającego zasadniczą rolę w pogłębianiu osobistej religijności; a także wskazują na bezwzględną potrzebę zweryfikowania wyobrażenia o Panu Bogu i samym sobie. Poważne potraktowanie wszystkich wymienionych elementów jest najlepszym sposobem na osiągnięcie celu.


Treści zasadnicze zostały poprzeplatane świadectwami osób, których osobiste wyznania prowadzą czytelnika mozolną, ale skuteczną drogą ze stanu depresyjnego odrętwienia ku całkowitemu wyzwoleniu. Wszystkie są szczere, interesujące oraz – co najważniejsze – efektywne. Indywidualne ustosunkowanie się do zaproponowanych pomysłów pomoże odzyskać wewnętrzne ukojenie, by móc na powrót oddać się do dyspozycji innych. Pomocą służą również wyszczególnione teksty biblijne, zacytowane wypowiedzi psychoterapeutów i podane ćwiczenia praktyczne. Zaproponowano także literaturę, niestety, przede wszystkim obcojęzyczną.


Ponieważ emocjonalne i duchowe wypalenie może dotknąć każdego człowieka, lektura przeznaczona jest dla tych, których poruszony problem dotyczy. Przystępny język czyni ją łatwą w odbiorze, dlatego starajmy się – oprócz realizowania własnych pomysłów – stosować sprawdzone środki zawarte w Poradniku dla zmęczonych aktywnością duszpasterską. Naładowanie „akumulatorów duchowych” pozwoli z radością kontynuować dawno rozpoczęte dzieło.

Kup książkę Wypalenie duchowe. Poradnik dla zmęczonych aktywnością duszpasterską

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Wypalenie duchowe. Poradnik dla zmęczonych aktywnością duszpasterską
Książka
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy