Recenzja książki: Wszy. Rodzinne przeprowadzki z głowy na głowę. Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć

Recenzuje: Natalia Miszczak

Wszy - wielki postrach każdego rodzica szczególnie w czasie przedszkolnym i szkolnym, kiedy to nasze pociechy trafiają w duże skupisko dzieci. Ale jak wytłumaczyć małym dzieciom czym właściwie są te wszy, co takiego robią i dlaczego mama codziennie rano psika głowę odstraszaczem?

Tak moi drodzy, etap przedszkolny u mnie w pełnym wydaniu, do tego dziewczynka na pokładzie z długimi włosami. I jak tu wytłumaczyć, że mama psika na robaczki, aby nie zamieszkały na główce? Oczywiście najlepiej z pomocą książki, aby pokazać jak wygląda takie stworzonko, czym się żywi, jak ciężko się go pozbyć, czego się boi i skąd tak właściwie się bierze. Przyznać muszę, że to wydanie to strzał w dziesiątkę, ponieważ wyczerpuje temat i wyjaśnia wszystko w bardzo przyjemny sposób, a przede wszystkim zrozumiały dla dzieci.

Aby dzieciom było łatwiej zrozumieć temat insektów, poprzez całą książkę przeprowadza je Piotruś Weszołek, który opowiada o swojej rodzinie, wędrówkach, zmianach mieszkania. Najmłodsi czytelnicy poprzez troszkę bajkową historyjkę, która poparta jest prawdziwymi faktami i elementami, dowiadują się z niej: czym są wszy, skąd się biorą, jak się rozmnażają, jak się przenoszą między głowami i jak szybko rozprzestrzeniają się między domem, szkołą, przedszkolem czy biblioteką. Dowiedzieć mogą się również jak długo żyją te małe robaki, czym się żywią, bez czego nie przeżyją, jakich produktów nie lubią i które pomagają je zwalczyć, a także jak wiele gatunków wszy istnieje na świecie.

Przyznać muszę, że "Wszy rodzinne przeprowadzki z głowy na głowę" to bardzo dobrze wykonana książka. Znajdziemy tutaj przede wszystkim krótkie teksty zawierające fakty, które zobrazowane są poprzez ilustracje, co jest naprawdę istotne, ponieważ aby dziecko pojęło tak skomplikowany temat, musi go zobaczyć, bo jak wiemy dzieci to wzrokowcy. I chociaż temat o wszach jest dość trudny w zrozumieniu dla maluchów, to z tą książką naprawdę łatwo można wytłumaczyć o co z nimi chodzi. Naprawdę jestem zachwycona wykonaniem, ponieważ nie łatwo jest stworzyć naukową książkę dedykowaną dla najmłodszych czytelników. Świetnym pomysłem jest wprowadzenie kolorowych, rysunkowych ilustracji, które w niektórych momentach urozmaicone są o prawdziwymi zdjęciami.

"Wszy rodzinne przeprowadzki z głowy na głowę " to naprawdę dobrze wykonana książka, która porusza tak ważny i istotny temat, którego nie da się uniknąć w skupiskach ludzi. W prosty i zrozumiały sposób objaśnia najważniejsze fakty, a także zawiera sporo ciekawostek, o których nie wiedziałam jako dorosła osoba. Zdecydowanie polecam i zachęcam do zaopatrzenia się w swój egzemplarz, szczególnie gdy zaczynacie przygodę z przedszkolem.

Tagi: Proza (w tym literatura faktu) dla dzieci i młodzieży Fabularyzowana literatura faktu dla dzieci i młodzieży Publikacje z wiedzy o świecie dla dzieci i młodzieży Publikacje popularne dla dzieci i młodzieży Publikacje o nauce i technice dla dzieci i młodzieży Publikacje o ludzkim ciele dla dzieci i młodzieży Powieść graficzna (tradycja europejska) Biologia człowieka Biologia / Nauki o życiu Dzieci od ok. 6 lat

Kup książkę Wszy. Rodzinne przeprowadzki z głowy na głowę. Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć

Zobacz opinie o książce Wszy. Rodzinne przeprowadzki z głowy na głowę. Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć
Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung