Istniejący od miliardów lat wszechświat oznacza nie tylko przestrzeń i czas, ale również wszystkie formy materii, energii i oddziaływania. Czy rzeczywiście jego powstanie bezpośrednio związane jest z Wielkim Wybuchem? Ile jest wszechświatów? To i wiele jeszcze pytań od pokoleń zaprząta umysły nie tylko kosmologów, badających strukturę i ewolucję wszechświata. Książka „WOW! Ilustrowana encyklopedia kosmosu” jest bogatym w treść zbiorem informacji, zapewniających zaspokojenie największej nawet ciekawości.
W książce zastosowano podział na pięć części. Każda z nich w pełni zasługuje na zainteresowanie: wszechświat, gwiazdy, układ słoneczny, badania kosmosu oraz podróże kosmiczne skupiają uwagę czytelnika, pobudzając go do głębokich przemyśleń. Nie da się „przejść obojętnie” wobec ogromu ciekawostek, powiększających dotychczasowy zasób wiedzy.
Informacje dotyczące omawianych zagadnień są szczegółowe, ujęte w formę wypowiedzi wyczerpujących. Drobiazgowa analiza poruszanych tematów zapewnia ich dogłębne poznanie. Tak więc czytelnik ma okazję zagłębić się w tajniki współczesnego wszechświata, by poznać jego strukturę i rozmiary. Od tej chwili nieobce mu będą galaktyki (łącznie z „Sombrero”, „Seyferta” i wieloma innymi). Przestaną być tajemnicą lata świetlne, białe karły, czarna dziura, kwazar i blazar, „Sekstant A”, bryzgi chromosferyczne i protuberancje. Nauczy się odróżniać mgławicę „Koński Łeb” od „Eta Carinae” oraz nazywać poszczególne gwiazdozbiory. Zrozumie również, dlaczego dwa razy w roku księżyc przybiera ciemnoczerwoną barwę oraz skąd się bierze pogoda burzowa.
Autor podaje również nazwiska astronomów dawnych i współczesnych, dzięki którym aktualny stan wiedzy znajduje się na tak wysokim poziomie w stosunku do tego, jaki był kiedyś. Opisy doskonale wyposażonych obserwatoriów astronomicznych, sztucznych satelitów i rakiet uświadamiają czytelnikowi, że wszystkie działania zmierzają do poszukiwania życia pozaziemskiego (mimo doskonale opracowanych programów badawczych, nie udało się wychwycić żadnej wiadomości wysłanej z jakiegokolwiek miejsca we wszechświecie).
Carole Stott podaje niezwykle ciekawe informacje dotyczące rosyjskich, amerykańskich i chińskich kosmonautów, którzy mieli okazję przeżyć niezapomniane chwile w przestrzeni kosmicznej. Pokazana jest odzież kosmiczna, dokładnie opisane przygotowania do radzenia sobie w stanie nieważkości, przedstawiony przebieg dnia i spacer w kosmosie. Ciekawostką jest fakt prężnie rozwijającej się turystyki kosmicznej (przetestowano już umieszczenie prototypu hotelu kosmicznego okrążającego Ziemię 16 razy na dobę).
„Ilustrowana encyklopedia kosmosu” zaopatrzona jest w słowniczek oraz indeks, co ułatwia zrozumienie oraz zapamiętanie trudnych zwrotów i wyrażeń, a także odszukanie interesujących kwestii. Format książki nie bez powodu jest większy od wielu innych pozycji dostępnych na rynku wydawniczym. Przyczyną jest chęć ukazania jak największej ilości szczegółów. Książka pełna kolorowych ilustracji i zdjęć przykuwa uwagę czytelnika. Wielość informacji każdemu sięgającemu po lekturę zapewni zaspokojenie ciekawości.
Książka dla dzieci, które fascynują się kosmosem i marzą, żeby kiedyś polecieć na Księżyc. Oto porcja interesujących wiadomości o wszechświecie, planetach...