Recenzja książki: Wojna światopoglądów. Czy naukowcy mają duszę?

Recenzuje: Justyna Gul

„Czucie i wiara” kontra „szkiełko i oko”

Albert Einstein mówił, że Nauka bez re­ligii jest ka­leka, re­ligia bez nauki jest ślepa. Mimo oczywistego współistnienia tych dwóch przeciwległych biegunów światopoglądowych, ścierają się one ze sobą, nieustannie walcząc o prymat i o prawo do jedynej słusznej racji. Polemika naukowców i osób zainteresowanych duchowością przypomina nieco zmagania „czucia i wiary” ze „szkiełkiem i okiem”. Czy to jednak znaczy, że naukowcy nie mają duszy? Że racjonalne podejście do otaczającej rzeczywistości wyklucza głębsze refleksje dotyczące natury rzeczy i kruchości ludzkiego istnienia?

Na pytania związane z dogmatami religijnymi, z duchowością, z nauką, pozwalającą zbadać i zrozumieć świat, starają się odpowiedzieć autorzy fascynującej książki Wojna światopoglądów. Czy naukowcy mają duszę?, opublikowanej przez wydawnictwo Helion. Dwie wielkie osobowości, znane zarówno w środowisku literackim, jak i naukowym: Deepak Chopra oraz Leonard Mlodionow, poruszają w rozmowie tematy kontrowersyjne, stawiają hipotezy, a także je obalają. Prezentują odmienne punkty widzenia, ale znajdują także styczne, w których zarówno nauka, jak i duchowość są zgodne, albo przynajmniej zbieżne w swych poglądach.

Deepak Chopra z wykształcenia jest lekarzem, autorem wielu książek, zarówno naukowych jak i z kategorii literackiej fikcji, często trafiających na listę bestsellerów „New York Times”. Z kolei Leonard Mlodinow jest fizykiem, wykładowcą na Caltech, oraz autorem takich pozycji, jak Matematyka niepewności. Jak przypadki wpływają na nasz los czy Wielki projekt. Spotykają się, by podyskutować o zależnościach występujących pomiędzy nauką a duchowością we współczesnym świecie i poszukać odpowiedzi na pytania od wielu lat nurtujące ludzkość. Będzie iskrzyło, niekiedy będzie zabawnie, niekiedy – strasznie, ale jedno jest pewne: starcie tych dwóch indywidualności będzie niezapomniane.

Książka, mimo trudnych tematów z pogranicza filozofii i nauki, została napisana językiem niezwykle przystępnym. Podczas lektury – a właściwie dyskusji, w którą zostajemy mimowolnie wciągnięci – znikają nasze ograniczenia światopoglądowe, czujemy się niczym uczestnicy wielkiego dzieła, przemiany, która zachodzi w nas pod wpływem celnych spostrzeżeń autorów, ale i nachodzących nas wątpliwości.

Odwieczny spór pomiędzy nauką a religią dotyczyć będzie takich kwestii, jak wojna, kosmos, życie, umysł i mózg oraz Bóg, czyli praktycznie każdego aspektu funkcjonowania człowieka na Ziemi. Tematy te są równocześnie tytułami kolejnych części publikacji, w każdym z nich znajdziemy zagadnienia, nad którymi pochylają się autorzy, zmierzając do rozwiązania nierozwiązywalnych dotąd zagadek i odpowiedzi na pytania, które dotychczas ich się nie doczekały. Na każdy argument pada tu kontrargument, każda racja ma swoje słabe i mocne strony, ale ta walka w żadnym momencie nie jest pozbawiona dobrego smaku, nie wykracza poza granice fascynującej naukowej dysputy, podczas której słowa używane przez strony sporu czy przytaczane przez nie przykłady świadczą o ogromnej wiedzy merytorycznej, bogatym doświadczeniu życiowym oraz erudycji.

Zagłębiają się w lekturę, zdajemy sobie sprawę z tego, że nauka jest – w przeciwieństwie do religii – otwarta na rewolucje w światopoglądzie. Co więcej, nauka opiera się na wątpliwościach, gdy wiara wiąże się z zaufaniem w stałość pewnych rzeczy i przywiązaniem do pewnych dogmatów. O ile nauka stara się rozwiewać wszelkie niewiadome, mierząc je i ważąc, o tyle religia upatruje w odmienności i braku możliwości racjonalnego wytłumaczenia stanu rzeczy kolejnego dowodu na istnienie czegoś, co wymyka się naszemu poziomowi rozwoju, naszemu postrzeganiu czy doczesnemu życiu. Po której stronie się opowiemy?

W tych zmaganiach nauki z duchowością nie ma wygranych i nie ma przegranych. Jest za to frapująca książka Wojna światopoglądów. Czy naukowcy mają duszę?, która – z racji poruszanej tematyki  – nie należy do lektur lekkich, ale za to niezwykle ważnych dla naszego wewnętrznego rozwoju.


Kup książkę Wojna światopoglądów. Czy naukowcy mają duszę?

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Wojna światopoglądów. Czy naukowcy mają duszę?
Książka
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy