Recenzja książki: Wielkie błędy wielkich naukowców

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Nowatorskie rozwiązania (urządzenia, zdobycze niematerialne, metody, procesy) umożliwiają wykonywanie czynności w sposób sprawniejszy, bezpieczniejszy, wydajniejszy czy tańszy. Ich opatentowanie jest krokiem naprzód w poprawie jakości życia. Nie zawsze jednak pomysły naukowców są trafione, a przeprowadzane przez nich doświadczenia kończą się sukcesem: Wielkie błędy wielkich naukowców to pełna humoru lektura przedstawiająca historię wielkich wynalazków (i równie wielkich pomyłek) w sposób jasny, prosty i przystępny.

Dzięki autorowi czytelnik ma okazję poczuć się w towarzystwie światowej sławy specjalistów kimś naprawdę ważnym. Wraz z włoskim astrofizykiem Lucą Perrim, który sięga myślą (a raczej piórem) do okresu sprzed 2200 lat, udaje się do Syrakuz, gdzie Archimedes (z głową nie od parady) określił siłę wyporu ciała zanurzonego w płynie. Jest świadkiem opatentowania żarówki przez Edisona oraz dociekań Thomsona na temat wieku Ziemi. W podróży pomiędzy potknięciami nauki zatrzymuje się w obserwatorium astronomicznym w Mediolanie, gdzie Giovanni Schiaparelli prowadzi zaawansowane obserwacje obiektów Układu Słonecznego. Uczestniczy w wyścigu kosmicznym, lądując z Gagarinem w przestrzeni poza obszarem ciał niebieskich. W chemicznych laboratoriach bada wodę polimeryczną, odkrywając przy okazji wapń, potas, krzem i wiele innych związków. Biegnąc (wprawdzie nie z prędkością światła), zderza się z Galileuszem, po czym wraz z Einsteinem rozprawia się z ówczesnym pojmowaniem przestrzeni i czasu. Jest również świadkiem pierwszego transoceanicznego połączenia radiowego, a także uczestniczy w akcji ratującej ocalałych rozbitków z niezatapialnego „Titanica”. Cieszy się rozwiązaniami technologicznymi, których istnienie ściśle związane jest z badaniami z zakresu fizyki i astrofizyki (w osobnym rozdziale zamieszczono zestawienie użytecznych przedmiotów z wielu dziedzin życia: żywność, odzież, elektronika, medycyna, bezpieczeństwo, podróże, środowisko).

Publikacja Wydawnictwa Jedność bez wątpienia zainteresuje czytelnika. Pozwalając na zagłębienie się w świat fascynujących odkryć (z dziedziny astronomii, chemii, fizyki, astrofizyki), prezentuje naukowe zawiłości w formie interesujących opowieści. Lektura bogata jest w fakty: są nazwiska uczonych, daty i nazwy, dane statystyczne, analizy doświadczeń, efekty badań specjalistów z dziedziny nauk ścisłych, wnioski, wyniki analiz, spekulacje, legendy, fragmenty listów oraz informacje pochodzące z ówczesnych czasopism. Pomocą służą przypisy (bibliograficzne oraz odsyłające do konkretnych miejsc w tekście). Wyjaśnienie znalazły zwroty obcojęzyczne. Wykonane przez Tuono Pettinato zabawne, czarno-białe ilustracje doskonale uzupełniają obszerną treść. Koniec każdego rozdziału podsumowuje grafika komiksowa. Przejrzysty układ strony ułatwia zrozumienie całości.

Przeznaczone dla dzieci powyżej dziesiątego roku życia Wielkie błędy wielkich naukowców są skarbnicą wiedzy. Zachęcają do podejmowania prób (mimo potknięć), pokazując równocześnie, że pomyłki dodają prestiżu dociekaniom naukowym, podnoszą wagę stosowanych metod eksperymentalnych, pozwalają bardziej docenić pracę naukowców oraz zrozumieć naukę. Właśnie dlatego publikacja Wydawnictwa Jedność warta jest uwagi.

Tagi: ciekawostki naukowcy

Kup książkę Wielkie błędy wielkich naukowców

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Wielkie błędy wielkich naukowców
Autor
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy