Carlo Frabetti przygotował kolejną niezwykle interesującą i wciągającą publikację dla wszystkich miłośników zagadek logicznych. „Wielka rozgrywka”, kierowana przede wszystkim do młodego czytelnika, to książka, w której zdolności kojarzenia faktów, rozwiązywania matematycznych zadań czy umiejętności szacowania są podstawą do snucia wciągającej opowieści o przygodach nastoletniego Leo.
Leo, miłośnik internetowych gier komputerowych, pewnego dnia otrzymuje propozycję zmierzenia się w rozgrywce z tajemniczym osobnikiem ukrywającym się pod loginem „Hal”. Leo proponuje, aby „zagrać w zagranie”, mimo że tak naprawdę nie zna zasad tej gry. Tym samym rozpoczyna szalenie trudną i niezwykle skomplikowaną serię zagadek, które na zmianę przesyłają sobie Hal i chłopiec. Chłopiec nie do końca radzi sobie z ich rozwiązywaniem, nie potrafi też wymyślić pytań godnych przeciwnika z którym się zmierza dlatego prosi o pomoc powszechnie nielubianą nauczycielkę matematyki, z którą z czasem się zaprzyjaźnia. Ta z chęcią służy mu pomocą, a także kieruje chłopca do Efego, człowieka znacznie bieglejszego w radzeniu sobie z matematyczno-logicznymi zagwozdkami. W pewnym momencie sprawy zaczynają wymykać się uczestnikom gry spod kontroli. Już nie sama gra się liczy, ale odkrycie tożsamości Hala. Kim lub czym jest tajemniczy przeciwnik Leo? Dlaczego rozwiązuje zagadki z szybkością światła, jakby w ogóle nie potrzebował czasu na zastanowienie się? Co wyniknie z dziwnej „gry w granie”?
„Wielka rozgrywka” to książka ukazująca, jak ciekawą i fascynującą dziedziną są nauki ścisłe. Matematyka nie jawi się już jako znienawidzony przez uczniów, niezwykle trudny szkolny przedmiot, ale jako klucz do rozwiązywania problemów natury logicznej. Carlo Frabetti poprzez ukazanie rozgrywki Lea z Halem przedstawia zagadki, na które odpowiedź czytelnik sam może spróbować odgadnąć, lub razem z bohaterami wpaść w wir rozwiązywania. „Wielka rozgrywka”, czytana zwłaszcza przez młodych czytelników, uczy logicznego myślenia, dedukcji czy po prostu pokazuje, jak bardzo użyteczna w takich sytuacjach okazuje się matematyka.
Kolejnym ważnym aspektem poruszonym w książce jest rodząca się przyjaźń między uczniem i nauczycielem. Pani od matematyki, powszechnie nazywana przez kolegów z klasy Lea wiedźmą, okazuje się uprzejmą i sympatyczną starszą kobietą. Nauczycielka wprowadza chłopca w świat matematyki, pokazuje mu skomplikowane zależności czy prawa natury, ale także odwołuje się do badań nad strukturą wszechświata poczynionych przez Galileusza i Keplera. „Wiedźma” wraz z Efem stają się przewodnikami Lea w drodze do wygranej z tajemniczym przeciwnikiem. Autor ukazuje przez to, jak ważną rolę w życiu każdego młodego człowieka odgrywają nauczyciele, którzy – będąc swego rodzaju mistrzami swojej dziedziny – mogą także stać się doradcami, powiernikami, ale przede wszystkim – przyjaciółmi, ludźmi, którym można bezwzględnie zaufać.
Książka Carlo Frabettiego napisana jest prostym językiem, co sprawia, że okazuje się doskonale dostosowana do możliwości jej odbioru przez młodych czytelników, przede wszystkim – przez uczniów szkół podstawowych. „Wielka rozgrywka” to wciągająca historia pochłaniającej, fascynującej i uczącej gry, w którą pewnie niejedno dziecko chciałoby zagrać. W publikacji czytelnik raczej nie dopatrzy się natrętnej dydaktyki, Carlo Frabetti bowiem nie zamierza nikogo uczyć. Autor pokazuje tylko sposoby, dzięki którym dobrze zaplanowana i przemyślana zabawa może okazać się lepszą lekcją niż godziny spędzone w szkolnej ławce.
Do domu Lucii i Tomasa wprowadza się nowy sąsiad: pan Lucarda. Wysoki, szczupły, koło czterdziestki, zawsze ubiera się na czarno i nigdy z nikim nie rozmawia...
Księga Labiryntu jest pełna zasadzek i fałszywych dróg, które wydają się słuszne. W tej książce to ty decydujesz o losach bohaterów. Dobrze się więc zastanów...