Recenzja książki: Wielka księga kwiatów

Recenzuje: Adrianna Michalewska

Wielka księga kwiatów

Na mojej osobistej półce z poradnikami dotyczącymi hodowli roślin zawsze znajdzie się miejsce na dodatkowy album z kwiatami. Szczególnie na album tak pięknie wydany. Papier kredowy, duże, wyraźne, kolorowe ilustracje, szczegółowe opisy, a przy tym poręczny format książki, pozwalający na zabranie leksykonu do ogródka i porównanie tego, co widzimy na kolejnych stronach z tym, co znajdziemy w ziemi.

Leksykon doskonale segreguje rośliny, dzieląc je na tarasowe i na ogrodowe, na bulwiaste, cebulowe, jednoroczne i wieloletnie, sukulenty, róże, rośliny okrywowe i egzotyczne. Największą niespodzianką są przepisy kulinarne, które pozwalają wykorzystać to, co w ogródku urośnie.

Czy wiedzieliście, że można ugotować zupę kremową z fiołkami? Albo usmażyć omlet z kwieciem dyni? Można, oczywiście. Będzie pięknie i smacznie. Po prostu warto spróbować. To, co wstawiamy do wazonu, często nadaje się i na talerz. Niejeden z polnych i ogrodowych kwiatów doskonale przyozdobi kostki lodu, zamrożony w pięknej formie. Kto tak podaje drinki? Ręka do góry.

Oprócz tych fantastycznych pomysłów autor zadbał też o przejrzyste tabele, w których opisał, jakie rośliny kwitnące poleca do domu, jakie – na zacienione parapety, co sadzić na słonecznym balkonie, co lepiej rośnie w klimacie nadmorskim, a co w górach. Dowiemy się, jak ochronić kwiaty podczas długich zim, jak sobie radzić ze szkodnikami i dlaczego cebule kwiatowe powinny trochę przeschnąć przed kolejnym kwitnieniem.

Jeśli macie rośliny, które nieładnie rosną, nie mają kwiatów, są rachityczne i słabe, to na pewno popełniacie jakiś błąd, który dzięki temu prostemu poradnikowi łatwo i szybko możecie naprawić. A gdy już zgłębicie wszystkie zagadki ogrodnictwa, gdy wasze kwiaty i zioła pięknie urosną, możecie wybrać, które z nich zasuszyć, jak to zrobić, aby cieszyć się nimi także w długie zimowe popołudnia.

Zielarstwo i ogrodnictwo to nie wiedza tajemna, choć kiedyś była zarezerwowana tylko dla wybranych. Dziś wymaga trochę informacji z zakresu biologii, trochę – z historii sztuki (zwłaszcza przy projektowaniu ogródka i balkonu), trochę z chemii, sporo zdrowego rozsądku i już możemy zostać zielarzami czy zielarkami, specjalistami od najpiękniejszych tulipanów w okolicy, a nasze puste, bure balkony i ogródki zakwitną i zaproszą do siebie owady i ptaki.

Kiedyś znajomość roślin, odróżnianie tych pożytecznych od trujących, należała do „wiedzących”, przekazywano ją z pokolenia na pokolenie. Po leki chodziło się do zielarki, często owianej złą sławą wiedźmy. Najpiękniejsze herbaria, rosaria, ogrody kwiatowe powstawały w klasztorach i przy pałacach królewskich. Pierwsze wzmianki o herbatce z naszego ogródkowego rumianku pochodzą sprzed czterech tysięcy lat. Nieco młodsze są papirusy Ebersa, zawierające długi spis roślin leczniczych, wśród których jest anyż, aloes i nasza ogródkowa mięta. Pierwsi aptekarze komponowali rośliny lecznicze na wszelkie dolegliwości. Dziś tę funkcje przejęły firmy farmaceutyczne, ale sporo ziół możemy pozyskać sami. Tu przyjemne łączy się z pożytecznym, zdrowie – z wiedzą, poszukiwania – z nauką. To wspaniała zabawa, przyjemna praca na powietrzu, która daje mnóstwo radości. Dobremu ogrodnikowi kwiaty rosną w oczach, a nie ma nic przyjemniejszego od wielogodzinnych obserwacji sadzonek, które zamieniają się w dojrzałe, kolorowe rośliny. Róbmy to z głową i skorzystajmy z dobrego poradnika.

Polecam.

Tagi: poradniki kwiaty

Kup książkę Wielka księga kwiatów

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Wielka księga kwiatów
Książka
Wielka księga kwiatów
praca zbiorowa;
Inne książki autora
GTO - Great Teacher Onizuka
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - GTO - Great Teacher Onizuka

Fuyutsuki odkrywa "Pamiętnik cykady", którego autorem jest zakochany w niej Teshigawara. Zapiski nauczyciela okazują sie jednak tyleż wyruszające...

Nierozłączni przyjaciele
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Nierozłączni przyjaciele

Dobrych przyjaciół spotkać można nie tylko między ludźmi, lecz często także wśród zwierząt. Gąska Elżunia uratowała życie swojemu przyjacielowi królikowi...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy