Choroby genetyczne wywołane są mutacjami w obrębie genów, mających zasadnicze znaczenie dla prawidłowej budowy i czynności ludzkiego organizmu. Przyjście na świat dziecka dotkniętego jakimkolwiek schorzeniem wywołuje żal i rozpacz rodziców, zmuszając równocześnie do szybkiego podjęcia odpowiednio ukierunkowanych działań. Zagadnienia poruszone w monografii Wczesna interwencja i wspomaganie rozwoju u dzieci z chorobami genetycznymi mają na celu uświadomienie czytelnikom konieczności stworzenia tym dzieciom optymalnych warunków do rozwoju fizycznego, psychicznego, intelektualnego, moralnego oraz emocjonalnego. Dziewięcioczęściowy podział publikacji pozwala czytelnikowi spojrzeć na całokształt zagadnienia.
W kolejnych rozdziałach zostały omówione poszczególne jednostki chorobowe. Etiologia i charakterystyka kliniczna, znaczenie wcześnie rozpoczętej rehabilitacji oraz opieki specjalistycznej, a także opis rozwoju procesów poznawczych stanowią treść niezwykle istotną zarówno dla rodziców, jak również dla lekarzy, terapeutów i rehabilitantów. Autorzy pokazują, że nieprawidłowości w rozwoju wymagają interwencji po to, by łagodzić skutki i nie dopuścić do stanów nieodwracalnych. Potrzeba działań terapeutycznych odnosi się do wszystkich osób, które mają jakikolwiek wpływ na rozwój dziecka.
Z publikacji wynika, że postępowanie interwencyjne należy rozpocząć jak najwcześniej, a prowadzona stymulacja musi obejmować wszystkie sfery. W związku z tym zainteresowani odnajdą ćwiczenia mięśni obszaru ustno-twarzowego, zabawy rozwijające analizę i syntezę słuchową oraz rozwój psychoruchowy i wiele innych metod wspierających. Należy również zwrócić uwagę na prawidłowe zdiagnozowanie jednostki chorobowej, monitorowanie rozwoju oraz udzielanie pomocy rodzinie. Wszystko zaś po to, by zapewnić dziecku jak najlepsze funkcjonowanie w społeczeństwie.
Monografia ta przeznaczona jest dla studentów medycyny, lekarzy, fizjoterapeutów, pielegniarek oraz dla rodziców opiekujących się dziećmi o specjalnych potrzebach. W publikacji znalazły się kolorowe zdjęcia, ryciny, tabelki, schematy, zestawienia i wyliczenia. Każdy rozdział wieńczy obszerna bibliografia polsko- i obcojęzyczna. W załączniku zamieszczono Poradnik dla rodziców dzieci z grupy ryzyka. Omówione zagadnienia z pewnością przyczynią się do pogłębienia wiedzy dotyczącej rozwoju małego dziecka. Ważne jest bowiem, by wczesne oddziaływanie przyniosło jak najlepsze rezultaty.
Miniprzewodnik Wydawnictwa Bezdroża opisujący najważniejsze atrakcje turystyczne miasta bądź regionu. Poznasz historię miejsca, przeczytasz opisy atrakcji...
Pierwszy tom Apoftegmatów Ojców Pustyni tzw. seria alfabetyczna. Tym tomem rozpoczynamy, podjęte niegdyś w serii "Pisma Starochrześcijańskich...