Choroby genetyczne wywołane są mutacjami w obrębie genów, mających zasadnicze znaczenie dla prawidłowej budowy i czynności ludzkiego organizmu. Przyjście na świat dziecka dotkniętego jakimkolwiek schorzeniem wywołuje żal i rozpacz rodziców, zmuszając równocześnie do szybkiego podjęcia odpowiednio ukierunkowanych działań. Zagadnienia poruszone w monografii Wczesna interwencja i wspomaganie rozwoju u dzieci z chorobami genetycznymi mają na celu uświadomienie czytelnikom konieczności stworzenia tym dzieciom optymalnych warunków do rozwoju fizycznego, psychicznego, intelektualnego, moralnego oraz emocjonalnego. Dziewięcioczęściowy podział publikacji pozwala czytelnikowi spojrzeć na całokształt zagadnienia.
W kolejnych rozdziałach zostały omówione poszczególne jednostki chorobowe. Etiologia i charakterystyka kliniczna, znaczenie wcześnie rozpoczętej rehabilitacji oraz opieki specjalistycznej, a także opis rozwoju procesów poznawczych stanowią treść niezwykle istotną zarówno dla rodziców, jak również dla lekarzy, terapeutów i rehabilitantów. Autorzy pokazują, że nieprawidłowości w rozwoju wymagają interwencji po to, by łagodzić skutki i nie dopuścić do stanów nieodwracalnych. Potrzeba działań terapeutycznych odnosi się do wszystkich osób, które mają jakikolwiek wpływ na rozwój dziecka.
Z publikacji wynika, że postępowanie interwencyjne należy rozpocząć jak najwcześniej, a prowadzona stymulacja musi obejmować wszystkie sfery. W związku z tym zainteresowani odnajdą ćwiczenia mięśni obszaru ustno-twarzowego, zabawy rozwijające analizę i syntezę słuchową oraz rozwój psychoruchowy i wiele innych metod wspierających. Należy również zwrócić uwagę na prawidłowe zdiagnozowanie jednostki chorobowej, monitorowanie rozwoju oraz udzielanie pomocy rodzinie. Wszystko zaś po to, by zapewnić dziecku jak najlepsze funkcjonowanie w społeczeństwie.
Monografia ta przeznaczona jest dla studentów medycyny, lekarzy, fizjoterapeutów, pielegniarek oraz dla rodziców opiekujących się dziećmi o specjalnych potrzebach. W publikacji znalazły się kolorowe zdjęcia, ryciny, tabelki, schematy, zestawienia i wyliczenia. Każdy rozdział wieńczy obszerna bibliografia polsko- i obcojęzyczna. W załączniku zamieszczono Poradnik dla rodziców dzieci z grupy ryzyka. Omówione zagadnienia z pewnością przyczynią się do pogłębienia wiedzy dotyczącej rozwoju małego dziecka. Ważne jest bowiem, by wczesne oddziaływanie przyniosło jak najlepsze rezultaty.
Geograficzny atlas świata to książka niezbędna w każdej domowej bibliotece. Zawarte w niej nowoczesne i aktualne mapy ułatwiają poznawanie kontynentów...
Nikt w Zatoce Przygód nie przewidział tak mroźnej zimy. Gdy pani burmistrz wraz z Chickalettą lądują w zaspie, wzywają na pomoc Rydera. Psi Patrol znów musi ruszyć na ratunek!...