Kolejny popis umiejętności pisarskich Jodi Picoult. Wnikliwość ujęcia tematu osób dotkniętych zespołem Aspergera, szereg intrygujących faktów z zakresu kryminalistki i duża dawka humoru – to połączenie, któe sprawia, że od powieści W naszym domu naprawdę trudno się oderwać.
W naszym domu to powieść o osiemnastoletnim Jacobie Huncie, który jest niezwykle inteligentny, ma niezwykłe hobby, którym jest kryminalistyka i cierpi na niezwykłą chorobę – zespół Aspergera, łagodną postać autyzmu. Jego zamiłowanie w końcu wpędza go w kłopoty. Staje się podejrzanym o morderstwo swojej terapeutki, a - co gorsza - wszystkie ślady wskazują właśnie na niego. Dodatkowo cechy charakterystyczne człowieka, dotkniętego zespołem Aspergera: unikanie kontaktu wzrokowego, nieumiejętność komunikowania się z innymi, brak empatii, szybkie wpadanie w furię – jeszcze bardziej utwierdzają innych w przekonaniu, że Jacob jest zdolny do morderstwa.
W naszym domu (podobnie, jak inna książka Jodi Picoult Krucha jak lód) ukazuje codzienną walkę z chorobą, w tym przypadku z zespołem Aspergera. Książka pokazuje, jak ciężkie jest życie całej rodziny takiej osoby: każdy dzień musi być taki sam, bo rutyna to podstawa w unikaniu objawów tej choroby. Jakiekolwiek odejście od ustalonych zasad kończy się atakiem autystycznym. Ponadto dieta bezglutenowa, specjalne terapie, ciągła opieka i podporządkowywanie się zasadom tworzonym przez chorego. I ani chwili odpoczynku.
Z drugiej strony zaś, i to głównie dzięki niesamowitej narracji Picoult, za sprawą której możemy również widzieć świat z perspektywy Jacoba, książka wprowadza nas do umysłu człowieka z zespołem Aspergera. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, że Aspergerowcy odczuwają wszystko o wiele mocniej, są bardziej wrażliwi na bodźce zewnętrzne, że są zazwyczaj bardzo inteligentni, mają fotograficzną pamięć i są bardzo dokładni. Wszystko, co się do nich mówi, odbierają bardzo dosłownie (na przykład na słowa pożegnania „trzymaj się” mogą chwycić się czegoś, bo kazano im się trzymać) i są niezwykle prawdomówni. Wnikliwe poznanie bohatera pozwala czytelnikowi lepiej go zrozumieć, a to doprowadza do kolejnej konkluzji – osoby z zespołem Aspergera to nie chorzy, niedorozwinięci osobnicy, ale normalni ludzie, którzy po prostu mają problem z odczytywaniem sygnałów społecznych i komunikacją.
Jak zwykle w swoich książkach, Picoult odwołuje się do wyższych wartości – miłości matki do dziecka, braterskiego oddania. Na zasadzie kontrastu zestawiła ludzki egoizm i ucieczkę od problemów z całkowitym oddaniem i rezygnacją z własnego życia osobistego dla drugiej osoby. Miłość macierzyńska – czysta, bezwarunkowa i nie oczekująca niczego w zamian.
W naszym domu to wzruszająca powieść, która zaintryguje i zaskoczy każdego czytelnika. Polecić ją wszystkim miłośnikom kryminału, ale i powieści obyczajowej. Z pewnością książka Picoult ich nie zawiedzie.
Jane zawsze żyła w cudzym cieniu. Od nieszczęśliwego dzieciństwa ucieka w małżeństwo z biologiem, pracoholikiem skupionym na karierze zawodowej, Oliverem...
Kim byśmy byli teraz, gdyby nasze życie potoczyło się zupełnie inaczej? Dawn Edelstein zna się na śmierci jak mało kto. Jest doulą od umierania, która...