Recenzja książki: W kleszczach lęku

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

O tym, że lektura może przerażać, budzić strach, niepokój oraz sprawiać, że czytelnik nie będzie czuł się bezpiecznie nawet we własnym łóżku, wiedzą miłośnicy horrorów i thrillerów. Jednak nie tylko mrożące krew w żyłach historie o pożerających ludzi potworach, bezwzględnych mordercach czy makabrycznych zbrodniach budzą grozę i przerażenie. Podobne uczucia wywoła u czytelnika książka Henry’ego Jamesa W kleszczach lęku, będąca już klasykiem literatury światowej.

Do starego wiktoriańskiego dworu przybywa młoda guwernantka. Kobieta ma wychowywać i uczyć rodzeństwo, Milesa i Florę. Dzieci są sierotami, pozostającymi pod opieką wuja. Prowincja Bly, ogromny dwór oraz pracująca w nim służba wydają się dosyć ponure. Guwernantka początkowo stara się nie zauważać niepokojących ją sytuacji, jednak kiedy odkrywa, że coś bardzo niedobrego dzieje się także z dziećmi, jej psychika zostaje wystawiona na najcięższą próbę. Kobieta odkrywa, że dzieci w przedziwny sposób komunikują się ze zmarłymi w niewyjaśnionych okolicznościach poprzednimi opiekunami. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej w momencie, gdy młoda guwernantka również zaczyna widzieć zjawy.

W kleszczach lęku to powieść, w której niewiele faktów ma szansę ujrzeć światło dzienne. Owiana mroczną tajemnicą opowieść wydaje się nie mieć ani początku, ani końca. Przerażające wydarzenia, których świadkiem jest nie tylko guwernantka, ale i zaczytany w opowieści czytelnik, wydają się zupełnie nierzeczywiste. Jednak sposób, w jaki zostały opowiedziane, przywodzi na myśl najdokładniejszą reporterską relację z miejsca zbrodni. 

Chociaż język i styl powieści są archaiczne, to dodaje to jeszcze dodatkowego smaku całej historii. Czytelnik bez trudu ma szansę przenieść się w mroczne, pełne przeciągów korytarze ponurego, wiktoriańskiego dworu. Na własnej skórze może doświadczyć spotkań z zagadkowymi mieszkańcami posiadłości w Bly, a także poczuć na ciele gęsią skórkę, gdy przerażające zjawy zaczynają wychodzić z ukrycia.

W kleszczach lęku to opowieść o istocie zła. To poruszająca historia rodzeństwa, które tylko pozornie stanowi parę grzecznych i uprzejmych dzieci. Czy te małe istoty mogą być na wskroś złe? Czy są w stanie doprowadzić do tragedii? Świadkami jak strasznych zbrodni były przed pojawieniem się młodej guwernantki? Na te i na wiele mroczniejszych, nasuwających się podczas lektury pytań stara się odpowiedzieć narrator książki W kleszczach lęku

Po lekturze znakomitej książki Henry’ego Jamesa czytelnik zdaje sobie sprawę z tego, jak cenną jest możliwość sięgania po dzieła klasyczne. To bowiem one stały się fundamentem współczesnych publikacji, to z nich niejednokrotnie czerpią współcześni pisarze, to do tych dzieł nawiązuje wielu autorów. W kleszczach lęku to znakomita, trzymająca w napięciu powieść, która w konkurencji z wieloma współczesnymi powieściami grozy bezsprzecznie wygrywa. Warto jednak pamiętać, że W kleszczach lęku to książka dla czytelników o naprawdę mocnych nerwach.

Kup książkę W kleszczach lęku

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce W kleszczach lęku
Autor
Książka
W kleszczach lęku
Henry James
Inne książki autora
Echo
Henry James0
Okładka ksiązki - Echo

Trzyosobowa amerykańska rodzina, pan Dosson z dwiema córkami, Delią i Francie, przyjeżdża do Paryża zakosztować wielkiego świata. Podczas rejsu poznają...

Plac Waszyngtona
Henry James 0
Okładka ksiązki - Plac Waszyngtona

Melodramat opowiada historię Catherine Sloper, córki zamożnego nowojorskiego lekarza, który obarcza ją winą za śmierć, zmarłej podczas porodu matki. Główny...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy