reklama

Recenzja książki: W cieniu Arki

Recenzuje: Justyna Gul

Proroctwo Noego

Według przekazów religii abrahamowych arka została zbudowana na polecenie Boga Jahwe przez Noego, aby ten mógł ocalić siebie i swoich bliskich: żonę, synów z ich żonami oraz przedstawicieli wszystkich gatunków zwierząt po jednej parze, zaś ze zwierząt czystych po siedem par. Nienazwalny przemówił do budowniczego, ostrzegając go przed potopem i obiecując nowe życie w zamian za posłuszeństwo, czystość i oddanie. Najbardziej znany opis arki znajduje się w biblijnej Księdze Rodzaju, a opowieść w niej zawarta od wieków była i jest do dziś przedmiotem rozważań i spekulacji. Poruszane są na przykład kwestie związane z pojemnością arki, jak i interpretacje uznające ją za prekursora Kościoła, niosącego zbawienie ludzkości.
Interesujące ujęcie tematu prezentuje w swojej książce „W cieniu Arki” znana autorka Anne Provoost. Przedstawiona przez nią historia to potop widziany oczyma młodziutkiej „obcej” - Re Jany, dziewczyny z Kanaanu, która wśród Rrattików przekona się, jak to jest być znieważoną, wzgardzoną wykorzystywaną i… kochaną.
Re Jana trafia na pustynię z wioski na mokradłach, gdzie woda zaczęła zagrażać życiu mieszkańców. Wraz z ojcem i sparaliżowaną matką postanawili odejść na wschód, w głąb lądu, o którym wędrowni Rrattikowie mówili, że jest zamieszkały przez szkutników budujących łódź wszech czasów i poszukujących rąk do pracy. Mowa oczywiście o Noe, budowniczym, który wraz z synami Semem, Jafetem i Chamem kieruje pracą rzeszy ślepo wierzących ludzi. Arka traktowana jest tu jako dzieło oczyszczenia i próba nałożona przez boga Rattików, by sprawdzić ich oddanie. Provoost niezwykle obrazowo przedstawia zderzenie dwóch odmiennych światów, dwóch kultur połączonych ideą budowania okrętu. Chylimy czoła przed ogromem arki, w zdumieniu obserwujemy stada gazeli, dzikich osłów, bizonów, lam czy panter napływające w pobliżu obozowiska. Podziw, a może zdumienie, budzi ciężka praca robotników zatrudnionych przez budowniczego, nieświadomych tego, że nie należą oni do wybranych, a ich przeznaczeniem jest śmierć.
Jedynie ojciec Re Jany zdaje sobie sprawę z ich położenia i za wszelką cenę stara się uratować przynajmniej córkę. Dlatego też, na prośbę zakochanego (egoistyczną miłością) w niej Chama, buduje na pokładzie sekretne pomieszczenie…
Jak skończy się ta walka o wypełnienie misji Boga Jahwe i czy wszyscy wybrani wytrwają w realizacji założonego planu? Czy staną się przez to lepszymi ludźmi? Czy kiedy cofną się wody, na początek nowego ludu czekają „pola pełne koniczyny i drzewa, na których zawsze są owoce”, czy też raczej poszarzałe korony drzew i nędzny kawałek ziemi przy łańcuchu sadzawek?
„W cieniu Arki” to fascynująca powieść epicka kreśląca wydarzenia towarzyszące potopowi. Mimo wspaniale oddanego klimatu grozy, rosnącego z każdą stroną napięcia i lekkością pióra, brakuje mi w niej głębszej analizy postaci, szczególnie Noego, oraz przedstawienia relacji pomiędzy budowniczym a jego synami. Pomimo to książka Provoost, pełna pytań i wątpliwości odnośnie do sensu poświęcenia i ludzkiej ofiary, jest pozycją godną polecenia, szczególnie na wieczory pełne przemyśleń i refleksji.

Kup książkę W cieniu Arki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce W cieniu Arki
Książka
W cieniu Arki
Anne Provoost
Inne książki autora
Róża i wieprz
Anne Provoost0
Okładka ksiązki - Róża i wieprz

Róża i Wieprz to powieść o dojrzewaniu, napisana w duchu psychologii głębi. Przypomina książki Olgi Tokarczuk. W barwnym świecie późnego średniowiecza...

Upadki
Anne Provoost0
Okładka ksiązki - Upadki

17-letni Lukas spędza wakacje na południu Francji w rodzinnym domu matki. Dramatyczne wydarzenia tego upalnego lata na zawsze odmienią jego życie. Chłopak...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Pies
Anna Wasiak
Pies
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski
Szczerbata śmierć
Bez litości
Michał Larek
Bez litości
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy