Niezbędnym warunkiem życia społecznego jest relacja, rozumiana jako proces nawiązywania kontaktów osobistych. Pełne odpowiedzialności współdziałanie ludzi wzmacnia więzi oraz pogłębia poczucie przynależności do określonej grupy. Zdarza się jednak (i to aż za często), że porozumiewanie się natrafia na przeszkody bardzo trudne do pokonania. Naprzeciw tym, którzy poszukują skutecznych sposobów zmiany zaistniałej sytuacji wychodzi Wydawnictwo Salwator, oddając do ich rąk publikację, dzięki której Uzdrawianie relacji nie będzie już żadnym problemem.
Książeczka jest niewielka, ale za to wypełniona ciekawymi propozycjami. Zostały w niej uwiecznione referaty wygłoszone przez Wiesławę Stefan podczas krakowskiej sesji poświęconej skomplikowanemu procesowi zdrowienia. Podczas sześciu konferencji pod rozwagę słuchacza – a dzięki publikacji również czytelnika – zostały poddane zagadnienia mające bezpośredni wpływ na kształtowanie relacji interpersonalnych. Całość zagadnienia została złożona w jeden ciągły proces. Po przedstawieniu ogólnej sytuacji terapeuty, przed którym stoi odpowiedzialne zadanie doprowadzenia trudnego dzieła uzdrawiania do końca, autorka położyła nacisk na konkretną osobę, której rozpoczęty proces dotyczy (bez indywidualnej gotowości zmierzenia się z prawdą o sobie i swojej przeszłości niemożliwy jest postęp). Wiesława Stefan zwróciła uwagę na konieczność towarzyszenia terapeutów w procesie przypominania sobie przemocy i zaniedbania doświadczonego w dzieciństwie oraz w życiu dorosłym, a także docierania do sedna negatywnych uczuć i budowania zdrowych granic. Autorka podzieliła się trudnymi doświadczeniami z pracy z ludźmi przeżywającymi żal po stracie dzieci w okresie prenatalnym lub zaraz po urodzeniu. Opowiedziała również o bezwzględnej potrzebie przebaczenia sobie i innym oraz o wzajemnym pojednaniu, zaznaczając równocześnie, że tylko bycie w zgodzie ze sobą jest gwarancją bycia w zgodzie z innymi.
Książka Uzdrawianie relacji wzbogacona została o zaczerpnięte z życia rodzinnego sygnały ostrzegawcze, modlitwę będącą prośbą o dobre przeżycie dnia oraz polskojęzyczną bibliografię. Język, jaki zastosowano, jest przystępny i całkowicie zrozumiały. Z zawartej w książce mądrości pedagogicznej i terapeutycznej praktyczne wnioski wyciągną wszyscy zainteresowani. Ponieważ pozytywne i negatywne relacje obecne są w życiu każdego człowieka, nie ma żadnych ograniczeń w korzystaniu z lektury. Sięgnijmy więc po nią jak najszybciej i uczyńmy wszystko, by relacje w naszych rodzinach były prawidłowe.